مشاوره برای ترک خودارضایی

مشاوره برای ترک خودارضایی

خودارضایی عملی است که افراد با بدن خود انجام می دهند تا جایی که احساس شهوت در آنان به اوج رسیده و تمام شود، این عمل تا جایی سالم و طبیعی است. بازی با بدن خودتان یکی از سرگرم کننده ترین و محبوب ترین فعالیت ها در تنهایی برای افراد در هر جنسیت و سن است.تا آخر این مقاله با علیرضا نیکنام همراه باشید تا به بررسی مزایا و معایب ترک خودارضایی بپردازیم.

با انجام خودارضایی می‌ توانید اطلاعات بسیار خوبی نسبت به بدن خود به دست آورید، بنابراین به شما کمک می‌کند که بدانید خودارضایی اجباری چگونه به نظر می ‌رسد و پی می برید در رابطه جنسی به عمل هایی علاقه دارید و باید چه کار هایی با پارتنرتان انجام دهید.پس

مشاوره برای ترک خودارضایی

چگونه متوجه می شویم که خودارضایی ما از کنترل خارج شده است؟

علائم هشدار دهنده خودارضایی از کنترل خارج شده عبارتند از:

 • ناتوانی در کنترل میل خود به خودارضایی
 • زمانی که احساس اضطراب، ناراحتی، ترس یا عصبانیت می کنید، اقدام خودارضایی می کنید.
 • داشتن «رابطه جنسی زیاد بدون شریک» مشکل در ایجاد روابط صمیمی با افراد دیگر
 • نادیده گرفتن کار، مدرسه یا فعالیت های اجتماعی تا بتوانید خودارضایی کنید.
 • برای روز خود برنامه ریزی کنید که بتوانید خودارضایی کنید.

چه مشکلاتی باعث خودارضایی می شود؟

 • اضطراب
 • افسردگی
 • اختلالات شخصیتی
 • اختلال کمبود توجه بیش فعالی

چگونه خودارضایی از کنترل خارج شده را متوقف کنیم؟

سارا ملانکون، دکترا، جامعه شناس، سکسولوژیست بالینی و کارشناس روابط جنسی و روابط جنسی برای SexToyCollective می گوید: «در حالی که خودارضایی اجباری برای فرد احساس خجالت دارد، مهم است که درک کنیم که او تمام تلاش خود را برای مراقبت از خود انجام می دهد

مانند هر رفتار نامناسب یا اعتیاد آور، تغییر عادات خودارضایی با شناخت مشکل، تصمیم به ایجاد تغییرات سالم و کمک گرفتن شروع می شود.

 1. یک درمانگر پیدا کنید.

خودارضایی همچنان یک موضوع تابو برای بسیاری از مردم حتی کشور های یا ادیان است و مایه شرمساری برای دیگران نیز محسوب می شود. بنابراین شاید بخواهید در مورد نگرانی ‌های خود در مورد خودارضایی بیش از حد با یک مشاور، روانشناس یا روانپزشک متخصص در زمینه سلامت جنسی صحبت کنید که این اشخاص بدون قضاوت سعی در کمک به شما دارند.

یک مشاور می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید آیا عادات خودارضایی شما واقعا مشکل ساز هستند یا خیر. نیکول پراوس، دکترای علوم اعصاب که در مورد رفتار جنسی انسان، اعتیاد و فیزیولوژی پاسخ جنسی تحقیق می‌ کند، می ‌گوید: «خودارضایی اجباری بخشی از چندین اختلال شناخته شده است

به طور قاطع، کسانی که معتقدند «بیش از حد» خودارضایی می کنند، در واقع با نرخ بسیار غیرعادی نسبت به سن و جنسیت خود خودارضایی می کنند.

 1. احساس گناه یا شرم را بپذیرید.

اگر می‌ خواهید به علت اصلی خودارضایی اجباری برسید، باید در مورد احساس خود درباره انجام آن و دلیل آن صحبت کنید. این ممکن است زمان بر باشد، بنابراین یک بار مراجعه به یک مشاور احتمالا کافی نخواهد بود. با مشاوری که به آن اعتماد دارید، یک رابطه طولانی مدت برقرار کنید و به آن متعهد شوید و در طول فرآیند تغییر رفتار خود با خود صبور باشید.

بسیاری از مردم سعی می ‌کنند خودارضایی را متوقف کنند، اما بدون توجه به الگو های اساسی در احساسات و سیستم عصبی خودمختار که منجر به این رفتار می ‌شود، بدون شک «عود» خواهند کرد، که می ‌تواند منجر به احساس شرم بیشتر شود.

مشاوره برای ترک خودارضایی

همچنین بخوانید: عوارض ترک سیگار چقدر طول می کشد؟

 1. مشغول فعالیت های دیگر شوید.

اگر یک راکت تنیس یا ظرف پخت در دست دارید، نمی توانید خودارضایی کنید. به عبارت دیگر، پر کردن وقت خود با سایر فعالیت های سرگرم کننده و رضایت بخش، راه خوبی برای کاهش زمانی است که به خودارضایی اختصاص می دهید و همچنین با احساس افسردگی و تنهایی که می تواند منجر به رفتار وسواسی شود، مبارزه کنید.

فعالیت هایی را پیدا کنید که به نظر شما آرامش بخش، جذاب و هیجان انگیز است، مانند ورزش، تمرکز حواس، یوگا، کشف یک سرگرمی جدید، قرار گذاشتن با دوستان برای شام، یا کاوش در موزه ها یا نمایشگاه های جدید.

 1. زمانی را که تنها می گذرانید محدود کنید.

برای مقابله با کسالت و عدم ارتباط اجتماعی، به فعالیت‌ هایی فکر کنید که معمولا به تنهایی انجام می ‌دهید و در عوض می ‌توانید با دیگران انجام دهید. اگر دوست دارید ورزش تماشا کنید، سعی کنید یک بازی را در استادیوم یا یک بار ورزشی تماشا کنید نه از اتاق نشیمن یا یک مهمانی چند ساعته برگزار کنید و مردم را دعوت کنید.

 1. مراقب بدن خود باشید.

یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، شیوه ‌های مراقبت از خود ضروری هستند که می‌ توانند از تلاش‌ های شما برای توقف خودارضایی اجباری حمایت کنند. رژیم غذایی و ورزش می تواند به شما کمک کند تا با تجدید انرژی و بهبود تصویر خود، روی تغییر رفتار تمرکز کنید. ابزار های جسمی زیادی وجود دارند که می توانند به رسیدگی به احساسات و واکنش های سیستم عصبی کمک کنند، مانند روش درمانی تروما به نام تجربه سوماتیک.

 1. استراتژی هایی برای شکستن الگو های رفتاری ناسالم ایجاد کنید.

برخی از افراد به ‌عنوان بخشی از برنامه ‌های روزانه ‌شان به‌ صورت اجباری به خودارضایی می‌ پردازند. در یک برنامه منظم مانند ساعت، زمانی که از خواب بیدار می‌ شوند، قبل از خواب و زمانی که در یک مکان خاص هستند و یا اتفاقی می ‌افتد جتی زمانی که احساس ناخوشایندی را تجربه می ‌کنند. یک مشاور یا پزشک جنسی می تواند به شما کمک کند تا محرک های خودارضایی اجباری و اقداماتی را که می توانید برای ترک عادت های بد انجام دهید شناسایی کنید.

 1. یک گروه پشتیبانی پیدا کنید.

مسئولیت پذیری می تواند به شما کمک کند رفتاری را که به نظر خارج از کنترل است، از جمله خودارضایی اجباری اصلاح کنید. از مشاور خود بپرسید که آیا یک گروه پشتیبانی در منطقه شما وجود دارد یا خیر.

 1. تماشای پورن را متوقف کنید.

کنترل رفتاری مانند خودارضایی اجباری بدون واکنش های جنسی ناخودآگاه که با تماشای پورنوگرافی تحریک می شود، به اندازه کافی سخت است. اگر پورن یکی از محرک ‌های شما برای خودارضایی است، با نصب نرم ‌افزار مسدود کننده پورن و انتقال رایانه خود به یک اتاق عمومی که در آن نمی ‌توانید به تنهایی در سایت‌ های پورن گشت و گذار کنید، با این تمایل مبارزه کنید. هر فیلم یا مجله ای را که در خانه دارید نیز دور بریزید.

همچنین بخوانید: ۱۰ عدد از بهترین روش های کنترل خشم

 1. لباس اضافی بپوشید.

مشاوره برای ترک خودارضایی

برهنه رفتن به رختخواب یا حتی پوشیدن یک لایه لباس در خانه، مانند لباس زیر یا شلوار راحتی، می تواند باعث شود که دست زدن به خود و شروع به خودارضایی بسیار آسان شود. افزودن لایه‌ های بیشتر می ‌تواند به مقاومت در برابر وسوسه کمک کند و در صورت لمس تصادفی خود، احساس را کاهش دهد.

 1. صبور باشید.

در مورد فرآیند تغییر رفتار صبور باشید و اگر در طول مسیر به موانعی برخورد کردید، با ضرب و شتم خود به جایی نمی رسید و هیچ احساس گناه یا شرم غیرضروری در مورد عادات خودارضایی خود اضافه نکنید.

روش های ذکر شده به شما در ترک خودارضایی کمک بسیار زیادی می کند.

به یاد داشته باشید، خودارضایی هیچ اشکالی ندارد. شما سعی نمی کنید برای همیشه آن را رها کنید، بلکه سعی می کنید خودارضایی را از یک اجبار به یک رفتار سالم و عادی تغییر دهید که می تواند به جای گرفتن تمایلات جنسی که دیگران را درگیر می کند، تقویت کند.

خودارضایی می تواند یکی از اشکال نهایی عشق به خود باشد. این می تواند راهی برای شناخت بهتر خود از منظر فیزیکی، عاطفی و روانی باشد. شما می توانید آنچه را که بیشتر دوست دارید بیاموزید تا بتوانید به شرکای فعلی یا آینده خود بهترین راه را برای جلب رضایت تان نشان دهید.

فیلمی کوتاه درباره خودارضایی و مزایا و معایب آن

سخن آخر

خودارضایی عملی سالم و طبیعی است، اما برای برخی این رفتار می تواند بر زندگی روزمره تأثیر منفی بگذارد. اگر کار، روابط و مدرسه تحت تأثیر عادات خودارضایی شما قرار گرفته است، نکات ذکر شده در بالا را امتحان کنید.

اگر ترک خودارضایی سخت است ناامید نشوید و متمرکز بمانید و از یک متخصص مانند مشاور که در زمینه جنسیت انسانی آموزش دیده کمک بگیرید. شما چه راه های دیگری برای ترک خودارضایی میشناسید؟با ما در میان بگذارید.

 

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *