قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران در برخی از قوانین ارث، نکاح و طلاق از قانون های فقه اسلامی شیعه تبعیت می کند و در اسلام طبق آیه 24 سوره نساء ” برقراری رابطه ی جنسی با زنان شوهردار حرام است” به همین دلیل طبق قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران ازدواج با زن شوهر دارد ممنوه است و در شرایطی یکی از موانع نکاح محسوب می شود و مجازاتی برای آن تعیین شده است اما در صورت ندانستن ممنوعیت صیغه با زن شوهردار، مجازات افراد با یکدیگر متفاوت است.

در این مقاله از سایت علیرضا نیکنام به بررسی بیشتر مسائل مربوط به صیغه با زن شوهر دار و مجازات های آن خواهیم پرداخت.

ازدواج موقت یا همان صیغه چیست؟

ازدواج موقت یا همان صیغه چیست؟

یکی از قوی ترین غرائز انسانی که کنترل آن بسیار دشوار است، غریزه ی جنسی است که بسیاری از روانشناسان آن را اصلی ترین غریزه ی انسان می دانند و بقیه غرائز برای رسیدن به غریزه ی جنسی به وجود آمده است. اما اگر برای غرایز انسان به صورت صحیح پاسخ داده نشود باعث به وجود آمدن انحرافاتی در انسان می شود زیرا این غرایز را به هیچ وقت نمی توان نابود کرد زیرا چنین اقدامی  عاقلانه نبوده و شما با این کار با قانون آفرینش مبارزه می کنید و یا گاهی افراد در سنین خاصی قادر به ازدواج نمی کنند و یا افراد متاهلی که در مسافرت طولانی وماموریت های کاری هستند برای ارضای غرایز جنسی باید فکری کنند.

بیشتر بخوانید: از کجا بفهمم شوهرم خیانت می کند؟

دین اسلام که کاملترین دین خداوند بر روی زمنی است و قوانین آن توسط خود خداوند برای تمام مصالح و نیاز های درونی و بیرونی انسان فرستاده است برای حل این مشکل و پاسخ به غرایز جنسی انسان دو قانون گذاشته است:

 • ازدواج موقت
 • ازدواج دائم

همانطور که گفتیم برای برخی از افراد ازدواج دائم به دلیل مشکلات مالی و … مقدور نمی باشد ولی می توانند با ازدواج موقت به نیاز های جنسی خود پاسخ دهند. اما خوب ازدواج موقت نیز برای خوش قانون هایی دارد که باید آن ها را رعایت کنیم به عنوان مثال: ” صیغه با زن شوهردار حرام است” یا “نمی توان با دختر مجرد بدون اجازه ولی خود صیغه کنید”

حکم صیغه با زن شوهردار

همانطور که پیش تر گفتیم ازدواج در قانون مدنی و قانون اسلامی به صورت کلی حرام است اما در مجازات این مسئله دو فرض وجود دارد.

 1. فرد به حرمت نکاح با زن شوهر دارد آگاه است.
 2. فرد به حرمت نکاخ با زن شوهر دار آگاه نیست.

حکم مجازات فردی حرمت نکاح با زن شوهر دار را می داند

حکم مجازات فردی حرمت نکاح با زن شوهر دار را می داند

طبق قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران و قانون اسلام اگر فرد مطلع باشد که زن شوهر دارد و نباید با او او صیغه شود حکم این فرد عبارتند از:

 • شش الی سه سال حبس
 • سه الی هیجده میلیون جریمه نقدی
 • تحمل هفتاد و چهار ضربه شلاق

علاوه بر آن مرد و زنیکه با هم به صورت نا صحیح ازذواج کرده اند تا ابد برای یکدیگر حرام می شوند و نمی توانند دیگر ازدواج کنند همچنین اگر صیغه نامه در دفتر رسمی ازدواج و طلاق اسناد رسمی ثبت شده باشد آن دفتر به صورت کلی تعطیل می شود و تصدی دفتر دیگر نمی تواند به کار خود ادامه دهد.

بیشتر بخوانید: چرا شوهرم زود ارضا می شود؟

حکم مجازات فردی که حرمت نکاح با زن شوهردار را نمی داند

اما اگر به حرمت نکاح با زن شوهردار و فرد از تاهل زن آگاه نباشد حکم این فرد متفاوت خواهد بود و مجازات های گفته شده در قسمت بالا شامل این مرد نخواهد شد  یعنی اگر کسی از متاهل و عده دار بود زن آگاه نباشد مجازات شامل او نمی شود اما قانون در این زمنیه چه می گوید؟

اگر فرد بدون آگاهیت با زنی متاهل ازدواج کند زمانی که نزدیکی و رابطه ی جنسی صورت نگیرد حکم نکاح باطل می شود و مرد و زن به صورت کلی به یکدیگر حرام نمی شوند اما اگر رابطه ی جنسی بر قرار شود حکم نکاح باطل می شود و زن و مرد تا ابد به یکدیگر حرام می شوند

کلام آخر

ازدواج موقت دارای جوانب متعدد و پیچیده ای است ما به شما توصیه می کنیم قبل از ازدواج موقت تمام این موارد را بررسی کنید و با آگاهی کامل پیش بروید همچنین شما می توانید تجربیات خودتان را برای ما در سایت علیرضا نیکنام کامنت کنید.

5/5 - (7 امتیاز)

3 یک نظر

 1. بهنام امامی پاسخ

  سلام من چهارده سالمه سه روزه همش فگر های منفی تو مغزم هست تپش قلب هم بیشتر است کف های دستم عرق می کنه فگر می کنم همه جانم می لرزه حتا اونقدر حالم بد میشه که گریه می کنم میشه برام کمک کنید.

 2. احمد رنجبر پاسخ

  سلام
  من 80 درصد جستجوگر شدم, و به رشته های برنامه نویسی و علوم کامپیوتر, فلسفه و جامعه شناسی, فیزیکدان بسیار علاقه دارم ولی واقعا نمی دونم که در کدام از این رشته ها استعداد دارم تستی سراغ دارید که بتونه در این زمینه کمک کنه
  با تشکر فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *