عوارض مصرف ماری جوانا

ماری جوانا، یک ماده مخدر است که از گیاه شاهدانه ساخته شده است. از ماری جوانا اکثرا با عنوان ماده مخدر استفاده می شود که با روش های مختلف می توانید از آن استفاده کنید. از روش های استفاده ماری جوانا می توان به دود کردن، بخار پز کردن، نوشیدن، استفاده پودری و… اشاره کرد. اما همچنین بهتر است بدانید پزشکان از ماری جوانا به عنوان یک دارو مسکن استفاده می کنند. با علیرضا نیکنام همراه باشید تا شما را با عوارض استفاده از ماری جوانا آشنا کنیم.

معایب استفاده از ماری جوانا

ماری جوانا دارای ترکیباتی است موجب ایجاد مشکلات ذهنی می شود، که از جمله عوارض استفاده از این ماده مخدر می توان به موارد زیر اشاره کرد:از جمله مهم ترین عوارض استفاده از ماری جوانا می توان به تاثیر بسیار خطرناک این ماده مخدر بر روی سلامت روان اشاره کرد ، به گونه ای که این ماده مخدر در فرد مصرف کننده می تواند به اضطراب بیش از اندازه، ترس غیر عادی، وحشت، پارانوئیدی اشاره کرد.

مطلب مرتبط: ماری جوانا چیست؟

همچنین بهتر است بدانید مصرف ماری جوانا چه در دوز بالا چه در دوز پایین می تواند به افسردگی منجرب شود . که این افسردگی شدید خواهد بود به گونه ای که فرد در مواقعی می تواند به خودکشی منجرب شود. اگر چه شما دچار علائم خفیف افسردگی هستید ، استفاده از ماری جوانا ممکن است به افزایش شدت افسردگی شما بی انجامد.

مصرف ماری جوانا می تواند حواس شما را مختل کند، به گونه ای که مصرف ماری جوانا می تواند سبب شد حواس شش گانه شما قدرت یابد . به طوری که صدا ها واضح تر بشنوید و بلند تر از حد معمول صدا های اطراف را بشنوید. همچنین شما می توانید رنگ ها را عجیب و غریب مشاهده کنید.نکته: دقت کنید که قبل از رانندگی ، حین رانندگی و یا … از ماری جوانا استفاده نکنید.

چرا که 20 درصد از تصادفات به دلیل مصرف مواد مخدر مانند ماری جوانا صورت می گیرد . از این رو قبل از مصرف به خودتان نه بلکه به عزیزانتان فکر کنید .مصرف ماری جوانا به زوال عقلی نیز می انجامد به گونه ای که اگر در دوران نوجوانانی و قبل از 25 سالگی دچار اعتیاد به ماده مخدر ماری جوانا شده اید بایستی بدانید به مرور کاهش رشد مغز می شود.همچنین بهتر است بدانید ، کسانی که از ماری جوانا استفاده می کنند ، دچار استرس و اضطراب های غیر عادی و بی دلیل می شوند. از این رو برای کاهش اضطراب خود دوز مصرفی خود را به مرور افزایش می دهند و به عواقب آن فکر نمی کنند.

طبق تحقیقات پزشکی انجام شده استفاده از ماری جوانا سبب می شود که در تصویر برداری های پزشکی نشان می دهد که افرادی که از ماری جوانا استفاده می کنند بی نظمی های بسیری در قشر جلویی مغز دارند. این بی نظمی ها موجب می شود، که ان قسمتی از مغز که در تصمیم گیری آگاهانه تاثیر دارند دچار اختلال شود.

همچنین بهتر است بدانید این ناحیه از مغز به طور طبیعی با افزایش سن نازک می‌شود، این مطالعه نشان داد که این ناحیه در نوجوانانی که از ماده مخدر ماری جوانا استفاده می کنند نازک ‌تر است و می‌تواند تاثیری به سزایی در بزرگسالی داشته باشد. خطر اختلالات روانپزشکی مانند پارانویا و اسکیزوفرنی نیز از دیگر عوارضات رایج مصرف ماری جوانا به شمار می رود . به گونه ای طبق تحقیقات محققان  ابتلا به مشکل روان پریشی در کسانی که از ماری جوانا استفاده می کنند پنج برابر بیشتر از افراد معمولی است.

همچنین کسانی که سابقه خانوادگی روان پریشی، اسکیزوفرنی یا موارد دیگر دارند، بهتر است از مصرف ماری جوانا در انواع مختلف حتی دارویی  اجتناب کنند زیرا THC ممکن است باعث ایجاد تغییرات شیمیایی در مغز شود که می تواند منجر به مشکلات سلامت روان شود و در نهایت منجر به زوال عقلی گردد.

ماده روان‌گردان اولیه علف‌های هرز، THC، خود را به گیرنده‌های کانابینوئید و مناطقی از مغز مانند هیپوکامپ، آمیگدال و قشر مغز که با حافظه مرتبط هستند، می‌چسبد.به همین دلیل است که مصرف کنندگان ماری جوانا معمولاً از اختلالات کوتاه مدت در عملکرد روانی حرکتی یا عملکردهای فیزیکی رنج می برندبرخی از کارشناسان پیشنهاد می کنند که عوارض جانبی ماری جوانا بر حافظه کوتاه مدت تنها بدتر می شود و با استفاده طولانی مدت و منظم ادامه می یابد.

همان طور که مشاهده می کنید مصرف ماری جوانا نه تنها فایده ای ندارد بلکه از عوارض بسیار جدی نیز برخوردار است. از این رو قبل از مصرف بایستی ابتدا تمامی عوارض و معایب را بر عهده گرفته و سپس به مصرف آن روی اورید.

مطلب مرتبط: فواید ماری جوانا بر مغز

از جمله  رایج ترین احساسات افراد پس از مصرف ماری جوانا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • احساسات آنی و یهویی
  • افزایش ضربان قلب
  • کاهش هماهنگی و تعادل
  • تغییر در حالت ذهنی
  • احساس تهوع
  • سر گیجه
  • تشخیص ندادن درست و نادرست
  • لرزش دست و  پا
  • تنگی نفس و …. از جمله چند نمونه دیگر از معایب مصرف ماری جوانا به شمار می روند.

مطالب مرتبط

آیا ماری جوانا اعتیاد آور است ؟

از کجا بفهمم شوهرم ماری جوانا مصرف میکنه

کلام آخر

در این مطلب از سایت نیکنام به برسی کلی معایب و عوارض ماری جوانا پرداختیم امیدواریم این مطلب از سایت علیرضا نیکنام همانند دیگر مطالب سایت برای شما عزیزان مفید واقع گردد. همچنین شما می توانید نظرات خود را در رابطه با این موضوع با ما به اشتراک بگذارید.

4.1/5 - (13 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.