آیا رابطه دهانی باعث انتقال ایدز می شود

آیا رابطه دهانی باعث انتقال ایدز می شود

یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث انتاق ویروس ایدز می شود رابطه جنسی است. طبق آخرین آمار گرفته شده بیشتر افرادی  به این بیماری مبتلا شده اند، از طریق رابطه جنسی بوده. اگر شما هم می خواهید در این زمینه اطلاعاتی بدست آورید تا آخر این مقاله همراه علیرضا نیکنام بمانید.

انتقال ویروس از طریق رابطه جنسی

بسیار مشخص و بارز است که ویروس ایدز از طریق روابط جنسی منتقل می شود ولی سوال اینجست که آیا تمام مراحل یک رابطه جنسی سبب انتاقل ویروس می شود یا خیر؟

دیگر لازم به گفتن نیست که هنگام رابطه جنسی یعنی هنگامی که دخول صورت گیرد و هنگام رابطه آنال ویروس منتقل می شود اما آیا رابطه دهانی هم انتاق دهنده این ویروس هست یا خیر؟

آیا رابطه دهانی باعث انتقال ایدز می شود

 رابطه دهانی چیست

قبل جواب این سوال باید تعریف درستی از رابطه دهانی را بدانید. رابطه دهانی به نوعی از رابطه گفته می شود که با برخورد دهانه و  یکی از اندام های جنسی آغاز می شود.

توجه داشته باشید این نوع رابطه از نظر سازمان بهداشت جهانی توصیه نمی شود زیرا دهان به صورت مستقیم با اندام های جنسی طرف مقابل در ارتباط است که احتمال دچار شدن به بیماری ها مقاربتی را افزایش می دهد.

مطلب مرتبط: چگونه شروع کننده رابطه باشیم

آیا ایدز از طریق رابطه دهانی انتقاق می یابد

همین ابتدا بدانید که احتمال انتقال ایدز از طریق رابطه دهانی کم است اما دور از انتظار نیست. عموما ایزد از طریق رابطه دهانی زمانی انتاق می یابد که فرد سالم با ترشحات جنسی یا خون بیمار ارتباط مستقیم داشته باشد. اگر چنین شرایطی وجود داشته باشد امکان ابتلا به بیماری های مقاربی بالا می رود.

این مورد را هم بدانید بهتر است که سیستم ایمنی دهان انسان به گونه ای است که در برابر بیماری های عفونی مقاوم است و اگر فرد سالم باشد احتمال مبتلا به ویروس ها کاهش می یابد. همچنین امکان انتقال ویروس از بیمار به فرد سالم از طریق رابطه دهانی کمتر از سایر روابط جنسی است چون HV  موجود در بزاق دهان آنقدری نیست که مشکل ساز شود.

یکی دیگر از راه هایی که سبب انتاق بیماری ها مراقبتی می شود زمانی است که فرد بیمار در دهان یا لثه خود خونریزی داشته باشد و در تماس با دستگاه تناسلی یا رابطه مقعدی ویروس را منتقل کند.

آیا رابطه دهانی باعث انتقال ایدز می شود

شرایط انتاقل بیماری هپاتیت C  هم دقیقا شبیه بیماری ایدز است و آنچنان فرقی ندارد

احتمال انتقال ایدز از طریق رابطه دهانی بیشتر است یا رابطه واژینال یا مقعدی

احتمال انتقال ایدز از طریق رابطه دهانی کمتر از سایر روابط است. اگر بخواهیم درصدی تعیین کنیم که احتمال مبتلا شدن از هر روش چه قدر است کمی سخت و دشوار است.

عوامل متعددی وجود دارد که احتمال مبتلا شدن به انواع ویروس را بالا می بردکه می توان به موارد زیر اشاره کرد

  • زخم ها
  • جراحات دهانی
  • خونریزی لثه
  • زخم های تناسلی
  • سوراخ کردن دهان
  • وجود همزمان چند بیماری

انتقال ایدز به خاطر تماس دهان با آلت جنسی مردانه

در این نوع رابطه احتمال مبتلا شدن به این ویروس به هر دو طرف به یک اندازه بالا است چون هم احتمال دارد ویروس در مایع منی وجود داشته باشد و به زن منتقل شود یا در بزاق دهانی زن وجود داشته باشد و به مرد منتقل شود.

مطلب مرتبط: چه نوع رابطه ای باعث حاملگی می شود؟

انتقال ایدز به خاطر تماس دهان با اندام جنسی زنانه

در این نوع رابطه هم دقیقا مثل رابطه قبلی انتقال ایدز و بیماری ها مقاربتی برای هر دو طرف بالا است. این را بدانید که بیشتر مردم بر این  باور هستند که فقط در زمان عادت ماهانه امکان انتقال ویروس وجود دارد که این نوع استدلال درست نیست.

همانطور که می دانید در سایر روز ها هم ترشحاتی از واژن خارج می شود که می تواند کلید انتقال بیماری های مقاربتی باشد که هم می تواند از این طریق انتقال یابد هم از طریق بزاق دهان فرد مقابل

آیا رابطه دهانی باعث انتقال ایدز می شود

انتقال ایدز به خاطر تماس دهان با مقعد

از مهم ترین مراکز تجمع میکروب ها در بدن مقعد و اطراف آن است، مقعد نسبت به واژن حالت دفاعی ضعیف تری دارد و امکان ورود ترشحات، خون آلوده و ضایعات بیشتر است به همین دلیل در هنگام رابطه دهانی و تحریک مقعد احتمال انتقال ویروس های مقاربتی نسب به به سایر روش ها و روابط بیشتر است.

 رابطه مقعدی خطرناک ترین رابطه است چون امکان انتقال میکروب و ویروس ها در این روش بیشتر است

برای این که درباره رابطه مقعدی اطلاعات کافی را به دست بیاورید میتوانید آیا رابطه مقعدی باعث حاملگی می شود را مطالعه کنید

چگونه از انتقال ایدز در رابطه دهانی جلوگیری کنیم

برای این که بتوان از انتقال بیماری پیشگری کرد بهتر است قبل از شروع رابطه زوجین از سلامت جنسی خود اطلاع صد در صدی پیدا کنند و اگر اطمینان کافی را ندارند می توانند از انواع کاندوم ها استفاده کنند تا ایمنی را افزایش دهند.

نتیجه گیری

در این مقاله ما به بررسی چگونگی انتقال ایدز از طریق رابطه دهانی پرداختیم و تمامی جوانب آن را مورد بررسی قرار دادیم. آیا شما یا یکی از نزدیکانتان به این موضوع در ارتباط بوده است؟

خوشحال می شویم تجربیات خودتان را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید همچنین برای دریافت مشاوره های تخصصی می توانید با علیرضا نیکنام در تماس باشید.

درباره “آیا رابطه دهانی باعث انتقال ایدز می شود” بیشتر بخوانید:

1 یک نظر

  1. محمد زندی پاسخ

    متسفانه انقدر جرایم بدتر زیاد شده که بچه ای مثل من که پدر و مادر دو قطبی‌داره رسیدگی نمیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.