چگونه متادون بسازیم؟

چگونه متادون بسازیم؟

متادون یکی از دارو های متعددی است که برای درمان اعتیاد استفاده می شود. این دارو اغلب برای افرادی که به مواد مخدر مانند هروئین و مسکن های تجویزی معتاد شده اند استفاده می شود. طبق گفته انجمن پزشکی اعتیاد آمریکا، متادون به عنوان یک مسکن توسط FDA در سال 1947 تایید شد و در سال 1950 برای درمان ترک هروئین و مواد افیونی مورد استفاده قرار گرفت.

محققان می ‌دانستند که در اواسط دهه 1960، این دارو می ‌تواند به عنوان یک داروی نگهدارنده برای درمان استفاده شود. به افراد کمک می کند تا با اعتیاد به مواد افیونی کنار بیایند و در زندگی روزمره خود عمل کنند.

علیرغم فواید، این داروی رایج یک جنبه منفی نیز دارد. متادون به چند دلیل می تواند برای یک فرد خوب یا بد باشد. در حالی که این دارو باعث تسکین هوس ها می شود و احساس سرخوشی را مسدود می کند، خود دارو دارای چندین ویژگی است که می تواند این اثر را مجاز کند. اداره خدمات بهداشت روانی و سوء مصرف مواد گزارش داد که مراجعات اضطراری مربوط به استفاده غیرپزشکی متادون از سال 2004 تا 2008 73 درصد افزایش یافته است.

 

مواد اولیه ساخت متادون

متادون یک داروی مصنوعی است که به صورت قرص، شربت و آمپول استفاده می شود و نوع قرص و شربت آن به صورت خوراکی در دوزهای معین مصرف می شود. معمولا تا 24 ساعت می تواند اعتیاد و هوس های معتادان به هروئین را کنترل کند. بیماران معمولا به همان اندازه که به هروئین یا هر ماده مخدر دیگری معتاد فیزیکی هستند به متادون نیز معتاد شوند.

متادون یک اپیدون مصنوعی است که از مواد شیمیایی در آزمایشگاه ساخته شده است. اطلاعات کاملی از مواد اولیه ساخت متادون در دست نیست.

چگونه با وانیل شربت متادون بسازیم

چگونه با وانیل شربت متادون بسازیم

متادون مایع چه رنگی است؟ متادون مایع به صورت مایع قرمز رنگ با طعم گیلاس با نام تجاری متادوز در دسترس است. همچنین به صورت مایع شفاف و بدون طعم با نام تجاری Methadose Sugar-Free نیز می توانید آن را بیابید. این دارو ها به صورت خوراکی مصرف می شوند.

ساخت متادون با وانیل

در کل دو نوع وانیلین در دسترس می باشد که اولی وانیلین طبیعی می باشد که از نیام های گیاه وانیلین بدست می آید و نوع دوم وانیلین خالص سنتز شده بروش شیمیایی از سوبستراهای شیمیایی مختلف می باشد. وانیلین طبیعی حدوداً 250 برابر گرانتر از وانیلین شیمیایی می باشد. با این حال برخی از کشورهای اروپایی مانند انگلیس و نیز آمریکا شروع کردند به مقابله با وانیلین شیمیایی که به این جهت، نیاز به وانیلین طبیعی افزایش یافت.

خصوصیات وانیلین

 • فرمول مولکولی :  C8H8O3
 • جرم مولی : ۱۵۲٫۱۵ g mol−1
 • شکل ظاهری : White crystals
 • بوی:      Floral pleasant
 • چگالی:   1.056 g cm-3
 • دمای ذوب : ۸۱ تا ۸۳ درجه سلسیوس; ۱۷۸ تا ۱۸۱ درجه فارنهایت; ۳۵۴ تا ۳۵۶ کلوین
 • دمای جوش : ‎285 °C, 558 K, 545 °F
 • انحلال‌ پذیری در آب            10 g dm-3
 • log P     1.208
 • فشار بخار : >1 Pa

ساخت متادون با وانیل

برای دیدن کلیپ ساخت متادون کلیک کنید.

 

بهترین زمان خوردن قرص متادون

نحوه مصرف متادون مهم است و در این قسمت در این مورد صحبت می کنیم. دوز متادونی که پزشک شما تجویز می کند به عوامل مختلفی بستگی دارد. این شامل:

 • نوع و شدت بیماری که برای درمان از متادون استفاده می کنید.
 • سن شما
 • شکل متادونی که مصرف می کنید.
 • سایر شرایط پزشکی که ممکن است داشته باشید.

به طور معمول، پزشک شما را با دوز پایین شروع می کند و در طول زمان آن را تنظیم می کند تا به دوز مناسب شما برسد. آن ها در نهایت کوچک ترین دوزی را که اثر مورد نظر را فراهم می کند تجویز می کنند.


مطالب مرتبط: از کجا بفهمم شوهرم قرص متادون مصرف می کند؟


انواع قرص متادون

انواع قرص متادون

آیا متادون با معده خالی بهتر عمل می کند؟

می توانید متادون را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید. مصرف آن با غذا ممکن است به کاهش ناراحتی معده کمک کند.

این دارو را در زمان های توصیه شده توسط پزشک مصرف کنید.

قرص های خوراکی متادون را له نکنید، حل نکنید، تزریق نکنید به طور خلاصه نحوه استفاده آن را به غیر از نحوه استفاده گفته شده، سر خود تغییر ندهید. این ممکن است باعث مصرف بیش از حد دارو شود که می تواند کشنده باشد.

 

بهترین مارک متادون

قرص متادون از برند های بسیاری در بازار وجود دارد، نمی توان به صراحت گفت کدام مارک قرص متادون بهتر از بقیه است زیرا تاثیری گذاری هرکدام در افراد و بدن های مختلف، تفاوت دارد. پزشک شما می تواند با توجه به شرایط شما بهترین مارک متادون را برای تان تجویز کند.

چگونه متادون را ترک کنیم؟


مطالب مرتبط: انواع قرص متادون


چگونه متادون را ترک کنیم؟

متادون می تواند کمک مهمی در درمان اعتیاد به مواد افیونی باشد، اما می تواند احساسات متفاوتی را نیز به همراه داشته باشد. در واقع، اکثر افرادی که تحت درمان نگهدارنده متادون (MMT)  هستند، برنامه ای برای مصرف دارو تا پایان عمر خود ندارند، اگرچه یک دوره 12 ماهه حداقل دوره توصیه شده است.

با این حال، پزشک ها اغلب هدف معکوس دارند، آن ها می خواهند شما را در مصرف متادون نگه دارند، زیرا تحقیقات به طور مداوم نشان می دهد که احتمال بازگشت مجدد شما به اعتیاد به هروئین کم تر است. افرادی که در برنامه ‌های پزشک خود شرکت می‌ کنند، اگر پیشرفت طولانی مدت در مصرف متادون حفظ شود، احتمال شیوع بیماری‌ هایی مانند HIV و هپاتیت C نیز کم تر است.

امکان ترک متادون به تدریج نیز وجود دارد. راه‌ های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد، از جمله کاهش متادون و استفاده از داروی دیگری، مانند Suboxone، برای کمک به این فرآیند در طول چند هفته. اگر ترک به درستی انجام شود، به اندازه کافی آهسته و تدریجی خواهد بود تا بدن شما با مقادیر کم تر و کم تر متادون سازگار شود بدون این که شما علائم ترک را تجربه کنید.

برخی تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از افرادی که سعی می کنند متادون را به تنهایی ترک کنند، مجددا به مصرف مواد افیونی روی می آورند و موفقیت بیشتر زمانی اتفاق می افتد که متادون به آرامی با دوره های تثبیت کاهش یابد.

مراکز درمان مواد مخدر از تخصص پزشکان و مشاوران برای ایجاد یک برنامه درمانی شخصی برای هر بیمار استفاده می کنند. تقریبا در همه موارد، یک برنامه درمانی بستری به معتادان متادون متوسط ​​تا شدید بهترین شانس را برای بهبودی موفقیت ‌آمیز می ‌دهد. برنامه ‌های بستری، که گاهی اوقات به آن ها اقامتگاه نیز می ‌گویند، درمان پزشکی شبانه ‌روزی، انواع برنامه ‌های درمانی و آموزش‌ های ارزشمند مهارت‌ های زندگی را به بیمار ارائه می ‌دهند.

 

شما چه تجربه هایی در مورد متادون و ترک آن دارید؟ می توانید تجربیات خود را با ما و دیگران برا راهنمایی و کمک بیشتر به اشتراک بگذارید.

درباره “چگونه متادون بسازیم؟” بیشتر بخوانید:

3 یک نظر

 1. مهران تابش پاسخ

  میشه یه کمکی بهم کنین منی که نوشتن اهدافم و اتقافات رو کاغذ برام سخته چیکار کنم تا بتونم بنویسمشون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.