ایجاد انگیزه برای درس خواندن

بهبود مهارت های مطالعه شما می تواند یک ترفند آموزشی عالی باشد. مطالعه موثر و با کیفیت  تنها عنصری است که تضمین می کند نمرات خوب در مدرسه کسب کنید. اما همان طور که می دانید هیچ گونه آموزشی به کودکان در جهت چگونگی مطالعه وجود ندارد و کودکان به صورت خود جوش شروع به مطالعه می کنند.

مطالعه خود جوش کودکان که از سن هفت سالگی یا شش سالگی شروع می شود که نحوه مطالعه بستگی به کودک و خانواده کودک دارد. اگر کودکان راه درست مطالعه را به خوبی اموزش ببینند می توانند آینده خوبی برای خود رقم بزنند. از این رو بهترین زمان برای یادگیری مهارت مطالعه و درس خواندن همان کودکی است ولی…. برای داشتن اطلاعات بیشتر به سایت علیرضا نیکنام مراجعه کنید.

انگیزه درس خواندن چیست؟

انگیزه یعنی یک عامل خارجی برای به وجد آوردن احساسات شما است تا شما با بیشترین قدرت به کار خود ادامه دهید و انرژی زیادی برای انجام کاری که برای شما متحول شده است صرف کنید. درس خواندن از جمله مواردی است که در زندگی آینده شما تاثیر بسزایی دارد. از این رو بایستی با داشتن یک هدف خاص با قدرت به راه خود ادامه دهید.

شما می توانید با به کار گیری روش های مطالعه بهترین خروجی را از درس خواندن و مطالعه کردن را به دست آورید. شما می توانید به هر آنچه که می خواهید دست پیدا کنید فقط باید روی کلمه من می توانم تمرکز کنید تا نتیجه دلخواه خود را به دست آورید.

موضوع قابل توجه در این بخش این است که با توجه به توانایی های خود هدف خو را انتخاب انتخاب کنید برای مثال اگر رشته دبیرستانی شما انسانی است نباید خیال پزشکی در سر بپروانید یا اگر در حال تحصیل در رشته تجربی هستید نباید به رویای رشته حقوق را در سر خود بپرورانید.

تا سال نهم راهنمایی شما در حال تحصیل به صورت عمومی هستید یعنی همه دانش آموزان یک کتاب را مطالعه می کنند ولی بعد از سال نهم شما با توجه به رشته انتخابی کتاب تهیه می کنید و پس از آن شروع به تحصیل می کنید. شما بایستی رویای آینده خود را انتخاب و با توجه با سختی  آسانی رشته انتخابی تلاش کنید.

مطلب مرتبط: انگیزه واقعاً چیست؟

انگیزه درس خواندن چیست؟

با توجه با اطلاعیه آموزش و پرورش معدل و نحوه آموزش و فراگیری دروس شما در سه سال تحصیلی هفتم، هشتم، نهم در انتخاب رشته شما دخیل است پس اگر هدف شما رشسته های تاپ تجربی، ریاضی است بایستی به صثورت حرفه ای و عمیق به مطالعه بپردازید تا بتوانید با بهترین معدل در بهترین مدارس شروع به تحصیل کنید. از جمله انگیزه های درس خواندن می توان به مانتو پزشکی، کار در بیمارستان، مهندس معماری، میز مدیریت، مهارت روانشناسی، سر و کله زدن با مردم و گرفتن حق مردم با رشته حقوق و… از جمله انگیزه های درس خواندن هستند.

اگر بخواهیم صادق باشیم این روز ها همه به دنبال کسب درآمد میلیونی هستند. ولی نمی شود پا روی پا انداخت و یا با سرگرم شدن در شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام ، تلگرام و…و یا اینکه با خرج احساسات در زمان غلط و… در آمد میلیونی کسب کرد. پس اگر به دنبال زندگی رویایی با درآمد میلیونی هستید فقط 12 سال به صورت حرفه ای مطالعه کنید تا بتوانید یک عمر با خیال راحت زندگی کنید و از هم خودتان و هم خانوادتان از زندگی لذت ببرید.

چگونه مطالعه مفید داشته باشیم؟

بخش مهمی از مطالعه، یادداشت برداری است، اما تعداد کمی از دانش آموزان در این موضوع توانایی و مهارت دارند و شاید اکثرا در این موضوع اشناییت کافی ندارند. حتی اگر شناخت کافی از این مطلب ندارید می توانید با مطالعه این مطلب به درک درستی از یاداشت برداری برسید.

خوشبختانه، داده های قابل اعتمادی در مورد نحوه مطالعه وجود دارد. از نظر علمی ثابت شده است که یادداشت برداری کی از بهترین و موثر ترین راه های مطالعه است.  یادداشت برداری یک روش اثبات شده برای بهبود عادات مطالعه است. و همچنین تضمین می شود که اگر واقعاً از این روش استفاده کنید، نمرات بسیار خوبی به دست می آورید.

فراموش نکنید که مطالعه شما بایستی به صورت برنامه ریزی شده باشد و نباید کلا دروس خود را به شب امتحان یا پرسش محول کنید. اگر شما مطلب هر کتاب را در روزی که توسط اساتید تدریس شد مطالعه کنید و کاملا مطلب را فرا گیرید می توانید همیشه اماده باشید و تایم کم نیارید و مطالب در مغز شما مرور شود و تازگی نداشته باشد تا درک سخت تری در شما به وجود آورد.

ولی هیچ وقت برای مطالعه دیر نیست. اما هرچه زودتر وارد یک دوره مطالعه خوب شوید، همه چیز آسان تر خواهد بود و شانس شما برای گرفتن نمرات خوب بیشتر می شود. و نتایج بسیار خوبی خواهید گرفت.

فراموش نکنید انگیزه درس خواندن می آید و می رود که این موضوع به درجه خستگی شما بستگی دارد نکته بسیار مهم در این باره این است که بیاموزید چگونه می توانید انگیزه خود را برای مطالعه افزایش دهید و حفظ کنید و دل سرد نشد. سعی کنید عاشق باشید چرا که عشق هیچ گاه کم نمی شود بلکه زیاد می شود. وقتی عاشق درس خواندن شوید دیگر هیچ مانعی نمی تواند شما را از رسیدن به هدفتان باز دارد.

یک سوال اسای وجود دارد و آن این است که چرا باید درس بخوانیم؟! پاسخ این سوال بسیار ساده است تا بتوانیم در یک بحث علمی نظرات خود را بیان کنیم، تا بتوانیم آینده خوبی داشته باشیم، تا بتوانیم الگوی مناسبی برای کودکان خود باشیم و…. از جمله دلایلی بسیار قانع کننده برای درس خواندن هستند که می توان با چند کلمه ساده نیز ان را بیان کرد: تا بی سواد نباشیم.

مطالب مرتبط:

تنبلی چیست؟

برنامه ریزی چیست؟

راز موفقیت

برای رسیدن به هدفت یک روش سری وجود دارد که محدود افراد این را می دانند. و ان این است که یک دفترچه کوچک زیبا با خودکار رنگ مورد علاقه خود را بردارید و ده دقیقه قبل از خواب همه آنچه که در اهداف شما وجود دارد را بنویسید. هر هدف خود را سه بار تکرار کنید سپس شش بار کلمه من می توان را در زیر اهداف خود بنویسید، پس از اینکه شش بار را نوشتید نوبت به یک امر مهم می رسد و آن این است که به صورت نه بار بنویسید خدایا شکرت و یا به هر زبانی که از خدا تشکر می کنید رو روی کاغذ بیاورید و سپس با انرژی مثبت که گویی به هدفتان رسیده اید به خواب بروید. بی شک این یکی از اسرار عالم است که رد خور ندارد.

مطلب مرتبط: چگونه تمرکز خود را هنگام درس خواندن افزایش دهیم

کلام آخر

در این مطلب از سایت علیرضا نیکنام به برسی معنای واقعی انگیزه، راز موفقیت، مطالعه مفید و… پرداختیم، امیدواریم با مطالعه این مطلب به درک درستی از انگیزه و مطالعه خوب برسید.

3.8/5 - (17 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.