علت کمال گرایی

شاید در نگاه اول کمالگرایی یک رفتار و اخلاق مثبت به نظر برسد ولی این گونه نیست و کسانی که دچار کمالگرایی میشوند معمولا در راستای آن به اختلالات دیگری نیز دچار می‌شوند، اختلالات مانند افسردگی و اضطراب و وسواس ما نباید کمالگرایی را با پیشرفت گرایی اشتباه بگیریم، در کمال گرایی فرد بدون توجه به خود افراد دیگر و شرایط و محیط سعی دارد که بهترین نتیجه را بگیرد و وقتی اینگونه نمی شوند دچار خشم و عصبانیت ایتف افراد نعنولا اهداف غیر واقع بینانه دارند و بدون درنظر گرفتن دنیای عادی همیشه سعی میکنند به این اهداف برسند که گاهی اصلا امکان آن وجود ندارد.

این افراد به دلیل این که استاندارد های بالایی برای خود تعیین میکنند اغلب به دلیلی اینکه نمیتوانند رصایت خود را جلب کنند و از خودشان راضی باشند باعث می‌شود که دچار افسردگی و نا امیدی از زندگی شوند

کسانی که دچار اختلالات کمال گرایی هستند برنامه زندگی را از روی دیگران می سازند و همیشه سعی دارند که از دیگران بالاتر باشند درحالی که این رفتار درست نیست و هر فرد باید خودش را با گذشته خودش مقایسه کند و نه با رفتار و عملکرد دیگران با سایت علیرضا نیکنام همراه باشید.

علت-کمال-گرایی

دلایل کمال گرایی

  • والدین عیب جو و پرتوقع
  • والدینی که کودک را به صورت مشروط دوست دارند
  • والدین کمال گرایی که خود الگوي كودك هستند
  • ارزیابی ها، توقعات غیر منطقی و تحریف های شناختی. این گونه ارزیابی ها، مطلق گرا هستند و بر باید ها و نباید ها و تاکید بر کامل بودن مبتنی است که در نهایت منجر به تجربه ایی منفی می شود.

درمان کمالگرایی

بهترین راه کمالگرایی این است که باور های غلط را درمان کنیم و آنها را با باور های درست جایگزین کنیم برای مثال وقتی که برای یک شکست یا اشتباه کوچک خودمان را ملامت می کنیم و خودمان همیشه محکوم به شکست می دانیم بهتر است وسواس را کنار بگذاریم و به خودمان بفهمانیم که اشتباه برای همه پیش می آید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.