10-گام-طلایی-جذابیت-کلام

10 گام طلایی جذابیت کلام

افرادی که می دانند چگونه افکار خود را به درستی و واضح بیان کنند؛ می‌توانند شنوندگان را مجذوب مکالمه خود نمایند و به همین دلیل نحوه یادگیری داشتن جذابیت کلام یکی از دغدغه های بسیاری از افراد است.

تلاش برای یادگیری هنر نحوه ارائه رنگارنگ اطلاعات به طرف مقابل امری مهم است و ما در این مقاله از علیرضا نیکنام به این سوال که چگونه یاد بگیریم جذابیت کلام داشته باشیم و زیبا صحبت کنیم؛ پاسخ خواهیم داد.

مطالب مرتبط:

بهبود مهارت های ارتباطی کودکان

چرا داشتن جذابیت کلام مهم است؟

زمانی که بتوانیم خودمان را برای دیگران توضیح دهیم، افکار خود را به راحتی منتقل کنیم و بتوانیم طرف مقابل را علاقه مند کنیم؛ قادر خواهیم بود به سطح خاصی از موفقیت برسیم و محبوب شویم.

توانایی صحبت کردن واضح، پیوسته و متقاعد کننده در تمام زمینه های زندگی مفید است و در هر شرایطی به ما کمک می‌کند تا ارتباط کاملی با طرف مقابل برقرار کنیم، بر مردم تأثیر بگذاریم، اعمال آنها را مدیریت کنیم و با انرژی و روحیه خود مخاطبان را شارژ کنیم.

در نهایت با تسلط بر هنر جذابیت کلام، به راحتی قادر خواهیم بود مخاطب را مسحور کنیم، حس همدردی را برانگیزیم و در مقابل مردم عملکرد درخشانی داشته باشیم و با موفقیت مذاکره کنیم.

مهارت مکالمه یک فرد از بدو تولد به کمک والدینی که با کودک ارتباط برقرار می کنند، برای او افسانه می خوانند، به او شعر می آموزند و … شروع  به شکل گیری و رشد می‌کند؛ اما یک فرد بالغ باید مهارت های مکالمه خود را به طور مستقل توسعه دهد.

مطالب مرتبط:

لیست ۱۲ مهارت و شغل های پر تقاضا در آینده (آینده‌پژوهی تا ۲۰۳۰)

چگونه-زیبا-صحبت-کنیم؟

چگونه زیبا صحبت کنیم؟

نوشتن بسیار ساده تر از صحبت کردن است؛ زیرا وقتی می نویسید روی آن فکر کنید و سپس آن را ویرایش کنید یا به طور کامل پاک کنید. اما متاسفانه در گفتگو، چنین فرصت هایی وجود ندارد و باید بلافاصله افکار خود را به شایستگی بیان کنید و بتوانید واضح و جالب صحبت کنید؛ به طوری که مخاطب از شنیدن مکالمات شما خوشش بیاید.

همه دوست دارند یاد بگیرند که چگونه زیبا صحبت کنند. این کار نه تنها موجب جذب جنس مخالف، افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس می‌شود؛ بلکه یک مهارت بسیار مفید است که توانایی متقاعد کردن افراد را توسعه می‌دهد و باعث می‌شود راحت تر بتوانید نظر دیگران را جلب کنید و با اطمینان در رویدادهای مختلف صحبت کنید.

فرم و محتوا دو جنبه اصلی کلام را تشکیل می‌دهند. فرم مربوط به جنبه‌های فنی شامل: واژه‌ها، تلفظ واضح صداها، حجم و بلندی صدا، لحن، بیان و سرعت گفتار است و محتوا به عنوان معنایی که درک می شود می‌باشد.

در ادامه تمرین ها، نکات و تکنیک هایی مهمی را در قالب 10 گام طلایی جذابیت کلام برای شما آورده‌ایم:

  1. دایره واژگان خود را توسعه دهید

برای اینکه راحت‌تر بتوانید کلمات مناسب را برای بیان افکار خود پیدا کنید؛ باید دایره واژگان خود را غنی کنید. برای این منظور تقلید گوینده تلویزیون، خواندن روزانه ادبیات با کیفیت، حل جدول کلمات متقاطع، اسکن پازل، تمرین انتخاب مترادف‌ها و سایر بازی هایی که برای آن ها باید دایره لغات گسترده ای داشته باشید، به شما کمک می‌کنند.

حتما یک دفترچه داشته باشید که در آن عبارات هوشمندانه را بنویسید؛ در نتیجه دایره لغات شما افزایش می یابد و می‌توانید در زمان مناسب با  نقل قول آنها کلام خود را تزئین کنید.

چگونه-زیبا-صحبت-کنیم؟

  1. بر ترس اجتماعی غلبه کنید

اغلب ارتباط با شنوندگان ناآشنا یا همکاران اغلب تحت الشعاع خجالت، هیجان و احساس محدودیت قرار می گیرد؛ برای مثال حتی در یک جشن، ابراز تبریک با صدای بلند بسیار دشوار است.

برای اینکه زیبا صحبت کنید؛ باید از قبل در مورد حرفهای خود فکر کنید و آنها را روی کاغذ یادداشت کنید؛ این کار به شما کمک می‌کند تا به خاطر بسپارید و بهتر با مردم صحبت کنید.

  1. تمرینات بیان انجام دهید

با کمک لحن و بیان؛ کلام زنده، احساسی، رنگی و رسا می شود. خواندن اشعار یا نثر با صدای بلند و بیان واضح روشی عالی برای تمرین است. نمایشنامه‌ها را طوری بخوانید که انگار روی صحنه بازی می‌کنید و سعی می‌کنید احساسات شخصیت‌ها را تا حد امکان قابل قبول بیان کنید.

تمرین کنید که در طول مکالمات خود، لحن دوستانه را حفظ کنید و با توجه به موقعیت، لحن خود را تغییر دهید.

مطالب مرتبط:

مهارت های نرم به چه مهارت هایی گفته می شود؟

  1. از شر کلمات بدون بار معنایی خلاص شوید

غالباً برای پر کردن مکث‌های ناخودآگاه کلمات بی‌معنی را تلفظ می کنیم و استفاده مداوم از آنها تبدیل به یک عادت بد می شود و فقط با تلاش آگاهانه می توان استفاده آنها را ریشه کن کرد.

باید سعی کنید از شر تمام کلمات غیر ضروری خلاص شوید؛ انجام این کار بسیار دشوار است و نیازمند کنترل هر کلمه گفتاری می‌باشد. البته با گذشت زمان، شما قادر خواهید بود گفتار خود را درست بیان کنید.

  1. سرعت مکالمه خود را کنترل کنید

نرخ گفتار و سرعت تلفظ تأثیر بسیار زیادی بر نحوه درک طرفین از آنچه می گویید دارد. گفتار خیلی آهسته مخاطب را به خواب می برد و سرعت بیش از حد باعث می شود شنونده با تلاش به مکالمه گوش دهد تا ایده اصلی را درک کند و در نهایت ممکن است چیزی متوجه نشود و از اطراف بپرسد.

  1. قدرت و حجم صدای خود را کنترل کنید

اکثر مردم به طور غیر ارادی، به خصوص زمانی که با دوستان یا آشنایان خود در خیابان ملاقات می کنند شروع به بلندتر صحبت کردن می کنند. بسیار مهم است که یاد بگیرید چگونه قدرت و حجم صدا را کنترل کنید تا در حین مکالمه، زمزمه نکنید و فریاد نکشید!

مطالب مرتبط:

آموزش مهارت نه گفتن در کودکان

  1. آرام و یکنواخت نفس بکشید

در طول مکالمه سعی کنید آرام و ابعادی نفس بکشید؛ در این حالت صدایتان با اطمینان به صدا در می آید، صدا نرم تر و صحبت آرام تر می شود. اگر زیاد و متناوب نفس بکشید؛ صدایتان ضعیف و ناپایدار می شود. شما می توانید از طریق تمرین های ویژه یاد بگیرید که چگونه به درستی نفس بکشید.

  1. جملات درست بسازید

شخصی که در طول مکالمه از موضوعی به موضوع دیگر می پرد؛ به طرز دردناکی تلاش می کند تا کلمات مناسب را انتخاب کند و نمی تواند جملات درستی بسازد و به دلیل ترتیب اشتباه کلمات معنی جملات او مخدوش شده و کلام او از منطق محروم می شود و حتی می تواند باعث خنده شود.

چگونه-زیبا-صحبت-کنیم؟

  1. نحوه استفاده از حالات چهره و زبان بدن را یاد بگیرید

در طول مکالمه، ما اطلاعات را نه تنها از طریق کلمات، بلکه از طریق حالات چهره و زبان بدن به افراد دیگر منتقل می کنیم؛ بنابراین اگر می‌خواهید تأثیر خوبی روی مخاطب بگذارید و نظر او را جلب کنید، مهم است که از حرکات و حالات چهره به درستی استفاده کنید. برای مثال پیشنهاد می‌شود در طول کلام خود صمیمانه لبخند بزنید.

  1. با اشتیاق صحبت کنید

شما باید به آنچه در مورد آن صحبت می کنید علاقه مند باشید؛ در اینصورت مردم نیز با اشتیاق بیشتری گوش می دهند.

مطالب مرتبط:

انواع سبک های یادگیری

مهارت های زندگی چیست؟

کلام آخر

توانایی زیبا صحبت کردن ارزش این را دارد که بخشی از زمان خود را برای یادگیری صرف کنید. همانطور که متوجه شدید هیچ راز خاصی برای جذابیت کلام وجود ندارد و برای دستیابی به نتایج خوب، کافیست روی خودتان کار کنید و تمرینات ارائه شده در این مطلب را به طور مداوم تکرار نمایید.

همچنین برای کنترل تغییرات و کاستی ها، می توانید گفتار را با یک ضبط کننده صدا ضبط کنید و وقتی دوباره به آنچه گفته اید گوش دهید، تمام نادرستی ها را می‌شنوید و می‌توانید اصلاحشان کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.