وقتی عزت نفس سالمی داریم، تمایل داریم نسبت به خود و به طور کلی زندگی احساس مثبت داشته باشیم. باعث می شود بهتر بتوانیم با فراز و نشیب های زندگی کنار بیاییم. هنگامی که عزت نفس ما پایین است، تمایل داریم خود و زندگی خود را با دیدی منفی تر و انتقادی تر ببینیم. عوامل متعددی وجود دارد که می تواند بر عزت نفس شما تأثیر بگذارد. دوران کودکی، جامعه، رسانه‌ها و افراد زندگی‌تان، همگی می‌توانند احساس شما را نسبت به خودتان اضافه یا از بین ببرند. مطالعات نشان داده است افرادی که عزت نفس پایینی دارند بیشتر در معرض خستگی، اضطراب و افسردگی هستند. مردانی که دارای خانواده و شغل هستند بیشتر از سایرین عزت نفس بالاتری دارند. تصاویری که جامعه از آنچه درست است ویا نادرست است به تصویر می‌کشد، به نوعی بر همه تأثیر گذاشته است که می تواند شما را پایین بیاورد یا شما را بسازد.

کسانی که عزت نفس ضعیفی دارند، اغلب نسبت به خود انتقاد بیشتری دارند. آنها سخت تر می توانند از چالش ها و ناکامی ها عقب نشینی کنند. این ممکن است باعث شود که آنها از موقعیت های دشوار اجتناب کنند. با این حال، این می تواند عزت نفس آنها را بیشتر کاهش دهد، زیرا در نتیجه احساس بدتری نسبت به خود دارند.

عزت نفس چیست؟

عزت نفس احساسی است که نسبت به خودمان داریم یا نظری که در مورد خود داریم. هرکسی ممکن است در موقعیت هایی قرار گرفته باشد که کمی احساس ضعف می‌کند یا برایشان سخت است که خودشان را باور کنند. با این حال، اگر این یک وضعیت طولانی مدت شود، می تواند منجر به مشکلاتی از جمله مسائل مربوط به سلامت روان مانند افسردگی یا اضطراب شود. برخی از علائم عزت نفس پایین نیز می تواند نشانه ای از این مشکلات باشد

عزت نفس اغلب نتیجه یک عمر تجربیات است، و به ویژه آنچه در دوران کودکی برای ما اتفاق افتاده است. با این حال، افزایش عزت نفس در هر سنی امکان پذیر است. این صفحه اطلاعات بیشتری در مورد عزت نفس و برخی اقداماتی که می توانید برای  تقویت و بهبود آن انجام دهید ارائه می دهد.

برخی از مردم عزت نفس را به عنوان صدای درونی خود (یا گفتگو با خود) می دانند – صدایی که به شما می گوید آیا برای انجام یا رسیدن به چیزی به اندازه کافی خوب هستید یا خیرعزت نفس در واقع به این است که چقدر برای خود ارزش قائلیم، و تصورات ما در مورد اینکه چه کسی هستیم و چه توانایی هایی داریم.

عزت نفس اغلب نه با توانایی شما و نه با برداشت دیگران از شما مرتبط نیست.

ممکن است فردی که در کاری مهارت دارد اعتماد به نفس ضعیفی داشته باشد. برعکس، کسی که با یک کار خاص دست و پنجه نرم می کند ممکن است به طور کلی عزت نفس خوبی داشته باشد.

افراد با عزت نفس خوب عموماً نسبت به خود و زندگی احساس مثبتی دارند. این باعث می شود آنها بسیار انعطاف پذیرتر شوند و بهتر بتوانند با فراز و نشیب های زندگی کنار بیایند.

چرا مردم عزت نفس پایینی دارند؟

چرا مردم عزت نفس پایینی دارند؟

دلایل زیادی وجود دارد که چرا ممکن است فردی عزت نفس پایینی داشته باشد. با این حال، اغلب در دوران کودکی شروع می شود، شاید با این احساس که نمی توانید انتظارات را برآورده کنید. همچنین می تواند نتیجه تجربیات بزرگسالان مانند یک رابطه دشوار، چه شخصی و چه در محل کار باشد. قربانیان خشونت خانگی و بدرفتاری اغلب اعتماد به نفس پایینی دارند. این ممکن است به این دلیل باشد که سوء استفاده‌کننده‌ها زمانی را صرف تحقیر آنها و ایجاد احساس بد در مورد خودشان کرده اند و باعث کاهش عزت نفس آنها شده است. با این حال، همچنین ممکن است اعتماد به نفس پایین، آنها را در معرض آزار قرار گرفتن آسیب پذیرتر کند، زیرا آنها احساس نمی کردند که ارزشمند هستند.

مطالب مرتبط: افزایش اعتماد بنفس در زنان

راههای تقویت عزت نفس

راههای زیاد و مختلفی برای افزایش عزت نفس وجود دارد که ما برای شما  به چندتا از روشها اشاره مکنیم:

 باورهای منفی خود را شناسایی کرده و به چالش بکشید.

اولین قدم شناسایی و سپس به چالش کشیدن باورهای منفی خود در مورد خودتان است.

به افکار تان در مورد خود توجه کنید. برای مثال، ممکن است فکر کنید “من به اندازه کافی باهوش نیستم که این کار را انجام دهم” یا “من هیچ دوستی ندارم“. وقتی این کار را انجام می دهید، به دنبال شواهدی باشید که با این اظهارات در تضاد باشد. هم بیانیه و هم شواهد را یادداشت کنید و به آن نگاه کنید تا به خود یادآوری کنید که باورهای منفی شما در مورد خودتان درست نیست.

 

 

نکات مثبت خود را شناسایی کنید.

همچنین ایده خوبی است که چیزهای مثبتی را در مورد خود بنویسید، مانند خوب بودن در یک ورزش یا چیزهای خوبی که مردم درباره شما گفته اند. وقتی شروع به احساس ضعف کردید، به این چیزها نگاه کنید و به خود یادآوری کنید که چیزهای خوبی در شما وجود دارد.

به طور کلی، گفتگوی درونی مثبت بخش بزرگی از بهبود عزت نفس شما است.

اگر متوجه شدید که جملاتی مانند «من به اندازه کافی خوب نیستم» یا «من یک شکست خورده هستم» می‌گویید، می‌توانید با گفتن «من می‌توانم این را شکست دهم» و «با مشاهده خودم می‌توانم اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنم» اوضاع را تغییر دهید.

در ابتدا متوجه خواهید شد که دوباره به عادات منفی قدیمی می روید، اما با تلاش منظم می توانید احساس مثبت تری داشته باشید و همچنین عزت نفس خود را تقویت کنید.

روابط مثبت ایجاد کنید و از روابط منفی اجتناب کنید.

احتمالاً متوجه خواهید شد که افراد خاصی – و روابط خاصی – وجود دارند که به شما احساس بهتری نسبت به دیگران می دهند.

اگر افرادی هستند که باعث می شوند نسبت به خودتان احساس بدی داشته باشید، سعی کنید از آنها دوری کنید.

با افرادی ارتباط برقرار کنید که به شما احساس خوبی نسبت به خودتان می دهند و از روابطی که شما را به پایین می کشاند اجتناب کنید.

به خودتان استراحت بدهید.

لازم نیست هر ساعت از روز کامل باشید. حتی لازم نیست همیشه احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید.

عزت نفس از موقعیتی به موقعیت دیگر، از روز به روز و ساعت به ساعت متفاوت است. برخی از افراد با دوستان و همکاران احساس آرامش و مثبت می کنند، اما با غریبه ها احساس ناراحتی و خجالت می کنند. دیگران ممکن است احساس کنند که در محل کار کاملاً بر خود مسلط هستند اما از نظر اجتماعی (یا برعکس) با مشکل مواجه شوند.

به خودت استراحت بده همه ما مواقعی داریم که کمی احساس ناراحتی می کنیم یا حفظ اعتماد به نفسمان برایمان سخت تر است.

قاطع تر شوید و نه گفتن را یاد بگیرید.

افرادی که عزت نفس پایینی دارند اغلب برایشان سخت است که از خودشان دفاع کنند یا به دیگران نه بگویند.

این بدان معنی است که آنها ممکن است در خانه یا محل کار بیش از حد تحت فشار باشند، زیرا دوست ندارند از هیچ چیزی امتناع کنند. با این حال، این می تواند استرس را افزایش دهد و مدیریت آن را حتی سخت تر کند.

بنابراین، رشد قاطعیت می تواند به بهبود عزت نفس شما کمک کند. گاهی اوقات طوری رفتار کنید که انگار به خودتان ایمان دارید واقعاً می تواند به افزایش اعتماد به نفس کمک کند.

سلامت جسمی خود را بهبود ببخشید.

وقتی تناسب اندام و سلامتی داریم، احساس خوبی نسبت به خودمان خیلی راحت تر است.

با این حال، افراد دارای عزت نفس پایین اغلب از خود غفلت می کنند، زیرا احساس می کنند که «لایق» مراقبت نیستند.

سعی کنید بیشتر ورزش کنید، خوب غذا بخورید و خواب کافی داشته باشید. همچنین ایده خوبی است که به جای کاری که شخص دیگری از شما انتظار دارد، زمانی را برای استراحت و انجام کاری که می خواهید انجام دهید، اختصاص دهید. ممکن است متوجه شوید که تغییرات ساده ای مانند این می تواند تفاوت بزرگی در دیدگاه کلی شما ایجاد کند.

کلام اخر

افراد با عزت نفس پایین اغلب از موقعیت های چالش برانگیز و دشوار اجتناب می کنند. یکی از راه‌های بهبود عزت نفس در واقع می‌تواند چالشی باشد. این بدان معنا نیست که شما باید همه کارها را خودتان انجام دهید – بخشی از چالش ممکن است جستجوی کمک در مواقع نیاز باشد – اما آماده باشید تا کاری را امتحان کنید که می دانید رسیدن به آن دشوار است

با موفقیت به خود نشان می دهید که می توانید به موفقیت برسید.

این امر باورهای منفی شما را به چالش می کشد و بنابراین عزت نفس شما را بهبود می بخشد.

اصلا انتظار نداشته باشید که یک شبه عزت نفس خود را افزایش و بهبود ببخشید. در عوض، احتمالاً متوجه خواهید شد که در یک دوره زمانی، پیشرفت‌های کوچکی انجام داده‌اید. نکته کلیدی این است که به جای زندگی روزمره، درازمدت نگاه کنید و روی تصویر بزرگ تمرکز کنید، نه بر جزئیات احساسی که دیروز در یک لحظه خاص داشتید.

وقتی احساس خوبی دارید، یا کار خوبی انجام می‌دهید، آن را جشن بگیرید – اما اگر گهگاهی تفکرات منفی وجود شما را فرا میگیرد، خودتان را مورد ضرب و شتم قرار ندهید. فقط دوباره خودتان را جمع کنید و سعی کنید مثبت تر فکر کنید.

درنهایت، این به یک عادت تبدیل خواهد شد و خواهید دید که عزت نفس شما بی سر و صدا بهتر شده است.

 

درباره “دو مورد از راههای تقویت عزت نفس” بیشتر بخوانید:

1 یک نظر

  1. محسن جنتی پاسخ

    خوب بود مطالعه این متن متوجه شدم . اول عزت نفس متورم داشتم ولی به مرور زمان به عزت نفس منفی و پایین رسیدم . که حالا دچار مشکلات خیلی زیاد ی هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *