انواع-اضطراب-از-نظر-فروید

انواع اضطراب از نظر فروید

 

اضطراب به تنشی گفته میشود که انسان را برای انجامکاری ترغیب می‌کند و معمولا در شرایط حساس و خطرناک رخ میدهد و سعی می کند فرد را هوشیار تر نگه دارد. با سایت علیرضا نیکنام همراه باشید.

از نظر فروید

از نظر فروید اضطراب ها به صورت کلی به سه نوع مختلف تقسیم میشوند:

  • اضطراب واقعی : ترس از خطر ناشی از دنیای بیرونی است.
  • ترس از کنترل خارج شدن غرایز است.
  • اضطراب اخلاقی : ترس از وجدان است.

اضطراب واقعی

اضطراب واقعی اولین و بیسیک ترین حالت اضطراب است که بقیه اضطراب ها از آن حاصل میشوند. این اضطراب ناشی از اتفاق ناراحت کننده بیرونی مثل آتش و طوفان و سیل و زلزله و ترس از حمله حیوانات یا اتفاقات از این دست میباشد.

انواع-اضطراب-از-نظر-فروید2

اضطراب واقعی به ترس از حوادث واقعی گفته میشود که ما را به دور از آنها و هدایت به نقطه امن وا میدارداین اضطراب ها معمولا بعد از بین رفتن عامل خطر از بین میروند. ولی ممکن اس در این نوع اضطراب هم تفریط به وجود بیاید و فرد به دلیل آن زندگی خود را مختل کند مانند کسی که فضای ترس از تصادف از خانه بیرون نمی آید

اضطراب رنجو

اضطراب رنجور از نظر فروید ریشه در کودکی دارد و به اضطراب خواسته بین غریزه و سرکوب‌ های ان صورت می‌گیرد برای مثال افزار در مدمی ز ذب ز دز پرخاش یا امیال جنسی سرکوب و تنبیه می شوند وقتی این حس در بزرگسال در فرد ایجاد می شوند ناخودآگاه فرد قصد سرکوب آن را دارد ولی در عین حال مجبور نیاز دارد که خواسته اش را ارضا کند در این موقعیت که دچار اضطراب روان رنجور می‌شود. اضطراب روان رنجور میتواند به روح و روان فرد آسیب برساند.

اضطراب اخلاقی

اضطراب اخلاقی وقتی ایجاد میشود که فرد در پی ارضای خواسته هایی است که با اخلاقیات فرد در تضاد هستند و به این صورت در زبان ساده فرد خود را در عذاب وجدان درمی یابد و این امر باعث می‌شود که فرد دچار رنج و عذاب شود. در واقع این نوع اضطراب اخطار بدن به این است که خود در مواقع خطر میباشد و اگر آن را رفع نکند فرامن  دچار مشکل خواهد شد

4.1/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.