انواع توجه

انواع توجه

 

تمرکز در زبان ساده یعنی اینکه توجه ذهن بر روی یک کنش یا محرک در محیط جمع میشود و دیگر محرک ها را نادیده میگیرد. یعنی مغز توجه و توانایی خود را بر روی یک موضوع خاص معطوف میکند و توانایی خود را بر روی آن قرار میدهد. دامنه توجه همان به همان توانایی  توجه بر روی یک موضوع گفته میشود این دامنه توجه می تواند بر اساس عوامل مختلفی تغییر یباد برای مثال اگر در محیط شلوغ سعی کنید که به تمرکز بپردازید احتمالا سر و صدای زیاد حواس شما را پرت خواهد کرد و شما را از این کار باز خواهد داشت. شما میتوانید با انجام تمریناتی توانایی خود را برای انجام تمرکز بالا ببرید. هر عاملی میتواند اگر تمرین نداشته باشیم تمرکز ما را بهم بریزد و آن را مخدوش کند. در ادامه با سایت علیرضا نیکنام همراه باشید تا شما را با انواع تمرکز و ویژگی های هریک از آنها آشنا کنیم.

انواع-توجه

انواع تمرکز

توجه پایدار:  توجه پایدار به حالتی گفته میشود که فرد به طور مستمر بر روی یک موضوع تمرکز دارد و حواسش پرت نمیشود. توجه پایدار زمانی به کار میرود که نیاز به تمرکز طولانی مدت دارید.

توجه انتخابی: این به این معنی است که فرد میتواند بصورت انتخابی از بین محر های موجود در محیط یکی را برگزینید و دیگری را نادیده بگیرد در اینگونه موارد محرک های دیگری می توانند حواس و تمرکز فرد را از روی محرک انتخابی پرت کنند.

مطالب مرتبط: آیا اعتماد به نفس اکتسابی است؟

توجه متناوب: یعنی اینکه فرد میتواند بصورت انتخابی تمرکز را بین وظایف مختلف خود تمرکز و تغییر دهد. این یعنی تمرکز  بصورت نیاز شناختی تغییر یابد.

توجه تقسیم شده: این نوع توجه یعنی فرد بتواند به صورت تقسیم شده تمرکز خود را در عین واحد به چیز های مختلف معطوف کند و آن ها را همزمان به پیش ببرد. توجه تقسیم شده اغلب به عنوان چند وظیفه ای گفته می شود.

5/5 - (3 امتیاز)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.