انواع -رویکرد-روانششناسی

انواع رویکرد روانشناسی

رویکردهای مختلف روانشناسی به این می پردازند که در واقع انسان ها در شرایط مختلف چه رفتار هایی را از خودشان نشان میدهند در واقع روانشناسان معتقد هستند که انسانها یکی سری رفتار های شناخته شده و طبقه بندی شده انجام میدهند و که از اصول و ل قوانینی پیروی می کند معمولا به همین دلیل روانشناسان هیچ رفتاری را بدون دلیل و ریشه نمیدانند و معتقد هستند که هر رفتاری از انسان برگرفته از عوامل بیرونی و یا درونی فرد است.

در روانشناسی پنج رویکرد اصلی وجود دارد که آنها عبارتند از: زیستی، رفتاری، شناختی، روان‌کاوی و پدیدارشناختی که هر کدام یک از اینها داری حوزه های مختلف و مفصلی هستند ولی ما در این مقاله سعی میکنیم که به طور جامع و خلاصه به هی ک از این حوزه ها بپردازیم. اگر شما هم به روانشناسی و به حوزه ها و رویکردهای آن علاقه مند هستید و دوست دارید که بیشتر درباره ان بدانید در ادامه این مقاله با ما در سایت علیرضا نیکنام همراه باشید.

مطالب مرتبط: چگونه با تغییرات سازگار شویم؟

رویکرد زیست شناختی

مغز انسان از میلیارد ها سلول عصبی تشکیل شده است که آنها در پیچیده ترین حالت ممکن با یکدیگر ارتباط  دارند. تقریبا هر اتفاقی که در روان انسان اتفاق می افتد با کارکرد صحیح ویا به اختلال در این ناحیه بستگی دارد.

انواع رویکرد روانشناسی

رویکرد رفتاری

در رویکرد های روانشناسی رفتاری ما به این امر نمیپردازیم که رفتار های انسانی چرا صورت می گیرند ما در این رویکرد به این امر می پردازیم که رفتار های انسان چگونه صورت میگیرد.

رویکرد شناختی

در رویکرد شناختی برعکس رویکرد رفتاری فقط به عوامل درونی پرداخته میشود  و سعی می شود که ارتباط آنها با و تاثیر آنها بر روی رفتار های بیرونی بررسی شود.

رویکرد روانکاوی

در این رویکرد سعی میشود با استفاده از روانکاوی به بخش ناخودآگاه روان پرداخته شود.

رویکرد انسان گرایی یا پدیدار شناختی

در این رویکرد به تجربه های انسان پرداخته میشود

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.