انواع عزت نفس

انواع عزت نفس

عزت نفس به احساسی گفته میشود که فرد به وسیله آن خود و اعتبار خود را تایید میکند و هرچه این احساس بیشتر باشد فرد زندگی شاد و موفق تری خواهد داشت. البته باید توجه داشته باشیم که دست یابی به عزت نفس بدون درک آن امکان‌پذیر نیست و ممکن است گاهی وقت ها به اشتباه این حس به غرور بیش از اندازه و تکبر دچار شوند

افرادی که عزت نفس دارند برای خود ارزش قائل هستن و برای همین با افکار و اعمال بیهوده به جسم و روان خود آسیب نمیزنند امروز در سایت علیرضا نیکنام قصد داریم که بیشتر به راه های تقویت عزت نفس و انواع آن بپردازیم باما در ادامه همراه باشید.

دلایل اهمیت عزت نفس

عزت نفس به دلیل اینکه در تصمیمات فرد بسیار تاثیر دار میتواند روی شکست ها و موفقیت های فرد نیز بسیار تاثیر دارد برای همین است که عزت نفس موضوعی مهم به شمار می‌رود عزت نفس باعث میشود که انسان حس خوب به خود اعمال خود داشته باشد و بتواند با جلوگیری از ملامت خود باعث شکوفایی فرد شود.

مدل های مختلف عزت نفس

به طور کلی، دو نوع عزت نفس وجود دارد که عبارتند از:

عزت نفس متورم

از افراد خود را بالاتر و بهتر از دیگران میدانند و نمیتوانند به حرف هیچکس. گوش دهد، این افراد همیشه درمان سرزنش مژده و آنها را بی ارزش میدانند این عمل باعث میشود که این افراد روابط خود را یکی پشتی سر دیگری از دست خواهند داد این افراد همیشه ترس طرد شدن و شکست خوردن دارند به همین دلیل است که نمیتوانند رفتار های خود را تغیر دهند.

انواع عزت نفس

عزت نفس بالا

عزت نفس بالا باعث میشود فرد برای خودش ارزش لازم و کافی را لازم داشته باشد

دلایل عزت نفس

  • نداشتن نگرانی درباره قضاوت دیگران
  • آماده بودن برای پذیرش چالش‌های مختلف و یادگیری موضوعات جدید
  • احساس رضایت از زندگی
4.3/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.