اصطلاح «مهارت های زندگی» به مهارت هایی اشاره دارد که شما برای استفاده حداکثری از زندگی نیاز دارید. هر مهارتی که در زندگی شما مفید باشد را می توان یک مهارت زندگی در نظر گرفت. بستن بند کفش، شنا کردن، رانندگی با ماشین و استفاده از کامپیوتر، برای اکثر مردم، مهارت های زندگی مفید است. مهارت های زندگی برای مقابله خوب و موثر با چالش های زندگی استفاده می شود

بنابراین باید واضح باشد که هر کس به طور بالقوه فهرست متفاوتی از مهارت ‌هایی که در زندگی ضروری می ‌داند و مهارت‌ هایی که غیر ضروری می ‌دانند، خواهد داشت.

تعریف مهارت های ضروری زندگی

تعریف مهارت های ضروری زندگی

هیچ لیست قطعی از مهارت های زندگی وجود ندارد؛ بسته به شرایط زندگی، فرهنگ، عقاید، سن، موقعیت جغرافیایی و..  ممکن است برخی مهارت‌ ها کم و بیش به شما مرتبط باشند. با این حال، در سال 1999، سازمان بهداشت جهانی شش حوزه کلیدی از مهارت ‌های زندگی را شناسایی کرد:

 1. مهارت های ارتباطی و بین فردی: این به طور گسترده مهارت های مورد نیاز برای بودن در جامعه را توصیف می کند.
 2. تصمیم گیری و حل مسئله: این مهارت برای درک مشکلات، یافتن راه حل برای آن ها به تنهایی یا با کمک دیگران سپس اقدام برای رسیدگی به آن ها را توصیف می کند.
 3. تفکر خلاق و تفکر انتقادی: این توانایی تفکر به روش ‌های متفاوت و غیر معمول در مورد مشکلات، یافتن راه ‌حل‌های جدید، یا تولید ایده‌ های جدید، همراه با توانایی ارزیابی دقیق اطلاعات و درک ارتباط آن را توصیف می‌ کند.
 4. خود آگاهی و همدلی: این مهارت که دو بخش کلیدی هوش هیجانی هستند. آن ها درک خود را توصیف می کنند و می توانند از دیگران این احساس را بگیرند که انگار تجربیات آن ها برای خودشان اتفاق می افتد یا افتاده است.
 5. قاطعیت و متانت، یا خودکنترلی: این ها مهارت های مورد نیاز برای دفاع از خود و دیگران و حفظ آرامش حتی در مواجهه با تحریکات قابل توجه را توصیف می کنند.
 6. انعطاف پذیری و توانایی کنار آمدن با مشکلات: توانایی بازیابی پس از ناکامی ها را توصیف می کند و با آن ها به عنوان فرصت هایی برای یادگیری یا صرفا تجربه برخورد می کند.

باید به یاد داشته باشید که مهارت های مختلف زندگی در زمان های مختلف زندگی شما کم و بیش مرتبط خواهد بود. مثلا:

 • وقتی در مدرسه یا دانشگاه هستید، به مهارت های مطالعه نیاز دارید. این ها ممکن است شامل درک نحوه سازماندهی خود برای مطالعه، انجام تحقیق و حتی نوشتن پایان نامه باشد. این ها مهارت هایی نیستند که همه به آن نیاز داشته باشند، اما مهارت های نوشتن احتمالا در مشاغل و شرایط مختلف مفید هستند.
 • هنگام خرید خانه، ممکن است نیاز به مهارت های مذاکره داشته باشید و مطمئنا به صبر و خلق و خوی خوب نیاز خواهید داشت. اگر بچه دارید، احتمالا این مهارت‌ ها در فهرست «مهارت‌ های ضروری زندگی» شما قرار داشته باشند!
 • شما باید روی مهارت های استخدامی خود کار کنید تا شغلی مناسب و خوب پیدا کنید و همچنین باید به این فکر کنید که چگونه برای کار درخواست می دهید و چگونه می توانید در مصاحبه با آن کنار بیایید.
 • هنگامی که شغلی دارید، ممکن است نیاز به توسعه مهارت های رهبری داشته باشید، به خصوص اگر نیاز به رهبری تیم ها یا گروه ها دارید.
 • هنگامی که خانواده تشکیل می دهید، به مهارت های فرزند پروری نیاز خواهید داشت. همچنین ممکن است متوجه شوید که مدیریت زمان و مهارت های سازماندهی بسیار مهم تر می شوند.

شاید مهم ترین مهارت زندگی، توانایی و تمایل به یادگیری باشد.

با یادگیری مهارت‌ های جدید، درک خود را از دنیای اطرافمان افزایش می‌ دهیم و خود را به ابزار هایی مجهز می‌ کنیم که برای داشتن یک زندگی پربار تر و رضایت‌ بخش ‌تر نیاز داریم و راه ‌هایی برای کنار آمدن با چالش ‌هایی که زندگی، به ‌طور اجتناب‌ ناپذیری برای مان ایجاد می ‌کند، پیدا می ‌کنیم.

بیشتر مردم یادگیری را با آموزش رسمی مرتبط می‌ دانند، اما یادگیری می ‌تواند فرآیندی مادام ‌العمر باشد که درک ما از جهان را افزایش می ‌دهد و کیفیت زندگی ما را بهبود می‌ بخشد.

مهارت های شخصی

مهارت های شخصی

مهارت ‌های شخصی مهارت‌ های ضروری زندگی هستند که برای کمک به حفظ جسم و ذهن سالم به آن نیاز داریم. این مهارت‌ ها شامل بسیاری از مهارت‌ هایی است که در فهرست سازمان بهداشت جهانی قرار دارند، در ادامه همه آن ها را توضیح می دهیم.

توانایی مدیریت خشم و استرس نیز می تواند از مهارت های ضروری زندگی باشد. یادگیری در مورد خشم و استرس، شناخت عواملی که ممکن است آن ها را تحریک کند، علائم و نحوه کنترل چنین احساساتی می تواند کیفیت زندگی ما را تا حد زیادی افزایش دهد.

 

مهارت های بین فردی و ارتباطی

این ها مهارت هایی هستند که ما از آن ها برای ایجاد ارتباط با افراد دیگر استفاده می کنیم و بنابراین بخش مهمی از آن چه ما را انسان می کند است. مهارت‌ های ارتباطی معمولا مهارت ‌های بین ‌فردی، مانند تصمیم ‌گیری و حل مسئله هستند اما هر دو به اندازه ‌ای مهم هستند که به تنهایی در نظر گرفته شوند، به عنوان مثال:

 • مهارت ‌های شنیداری موثر: می ‌تواند به جلوگیری از سوء تفاهم کمک کند.
 • ارتباط کلامی و غیرکلامی: نحوه انتخاب کلمات مناسب و استفاده از لحن صدا، زبان بدن و نحوه لباس پوشیدن شما می شود. آن ها می توانند به ایجاد رابطه کمک کنند.

اگر این مهارت ها به درستی رعایت نشوند می تواند منجر به سوء تفاهم یا حتی درگیری شود.

 

مهارت های خواندن و نوشتن

اکثر مردم در برخی مواقع با استفاده نامه ‌ها، ایمیل‌ ها، گزارش ‌ها، پیام ‌های متنی و بسیاری از روش ‌های دیگر ارتباط برقرار می ‌کنند. توانایی نوشتن واضح و مختصر یک راه بسیار قدرتمند برای برقراری ارتباط است.

 

مهارت های عددی

بسیاری از مردم با ریاضیات یا اعداد مشکل دارند. با این حال، توسعه یا تجدید مهارت‌ های حساب کردن، می‌ تواند به شما رونق واقعی در زندگی بدهد. مهارت های عددی بهتر می تواند:

 • تاثیر مثبتی در شغل شما داشته باشد.
 • درک بیشتر و بهتر از محیط
 • صرفه جویی در وقت و پول
 • بهبود سلامت روان

لازم نیست همه ما ریاضیدانان بزرگی باشیم، اما درک اصول اساسی اعداد روزانه، حساب و ریاضی به باز کردن بسیاری از در ها کمک می کند. موارد زیادی در مورد حوزه های خاصی از ریاضیات وجود دارد که ممکن است مشکل ساز باشد.

یادگیری مادام العمر و توسعه فردی

یادگیری مادام العمر و توسعه فردی

تمایل به یادگیری ممکن است مهم ترین مهارت زندگی باشد! مهارت های زندگی بسیار مهم است، اما همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که شما از زمان تولد این مهارت ها را توسعه داده اید. ادامه یادگیری و رشد تنها بخشی مداوم از این فرآیند است.

 

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با مهارت های زندگی آشنا کنیم. شما چه تجربیات و اطلاعاتی در مورد مهارت های زندگی و فردی دارید. می توانید در کامنت ها نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

درباره “مهارت های زندگی ” بیشتر بخوانید:

1 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *