اختلال یادگیری چیست؟

اختلال یادگیری چیست؟

ناتوانی یادگیری کاهش توانایی فکری و دشواری در فعالیت‌ های روزمره است برای مثال کار های خانه، معاشرت یا مدیریت پول که برای تمام زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می ‌دهد. یادگیری افراد دارای ناتوانی یادگیری بیشتر طول می کشد و ممکن است برای توسعه مهارت های جدید، درک اطلاعات پیچیده و تعامل با افراد دیگر نیاز به حمایت داشته باشند.

انواع مختلف اختلالات یادگیری

انواع مختلفی از ناتوانی یادگیری وجود دارد که می تواند خفیف، متوسط، شدید یا عمیق باشد. در همه موارد ناتوانی یادگیری مادام العمر است. تشخیص ناتوانی یادگیری خفیف می تواند دشوار باشد زیرا فرد اغلب به خوبی با دیگران ترکیب می شود و می تواند با اکثر وظایف روزمره کنار بیاید. با این حال، آن ها ممکن است در زمینه های دیگر زندگی خود مانند پر کردن فرم ها نیاز به حمایت داشته باشند.

افراد مبتلا به ناتوانی یادگیری شدید یا ناتوانی یادگیری عمیق و چندگانه (PMLD)، به مراقبت و حمایت بیشتری در زمینه هایی مانند تحرک، مراقبت شخصی و ارتباطات نیاز دارند. افراد مبتلا به ناتوانی یادگیری متوسط ​​نیز ممکن است در این زمینه ها به حمایت نیاز داشته باشند، اما نه قطعا.

برای هر والدینی، بزرگ ترین نگرانی سلامتی فرزند و آینده او خواهد بود. به عنوان والدین، می ‌توانید با تشویق فرزندتان و دریافت حمایت مناسب برای غلبه بر چیز هایی که برایشان دشوار است، به او کمک کنید. هر کودک فردی با نیاز های خود است، اما با حمایت مناسب کودکان دارای ناتوانی یادگیری می توانند زندگی رضایت بخشی را به روشی که انتخاب می کنند داشته باشند.

چه چیزی می تواند باعث اختلال یادگیری شود؟

چه چیزی می تواند باعث اختلال یادگیری شود؟

ناتوانی یادگیری زمانی رخ می دهد که مغز هنوز در حال رشد است (قبل، حین یا بلافاصله پس از تولد). چندین چیز می تواند باعث اختلال یادگیری شود. قبل از تولد ممکن است برای سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) اتفاقاتی بیفتد که باعث ناتوانی در یادگیری شود.

اگر مادر در دوران بارداری دچار حادثه یا بیماری شود یا اگر جنین متولد نشده دارای ژن های خاصی باشد، ممکن است کودکی با ناتوانی یادگیری به دنیا بیاید. ژن ها مواد شیمیایی در بدن ما هستند که حاوی اطلاعاتی درباره ما هستند، مانند ظاهر ما.

اگر در هنگام زایمان اکسیژن کافی دریافت نکند، به سرش ضربه وارد کند یا خیلی زود به دنیا بیاید، ممکن است با ناتوانی یادگیری متولد شود. پس از تولد، ناتوانی یادگیری می تواند ناشی از بیماری های اولیه دوران کودکی، تصادفات و تشنج باشد.

تشخیص اختلال یادگیری

اختلالات یادگیری به طور سنتی با انجام دو آزمون و مشاهده اختلاف قابل توجه بین نمرات آن ها تشخیص داده می شود. این آزمون ها یک تست هوش (یا IQ)  و یک آزمون پیشرفت استاندارد (خواندن، نوشتن، حساب) هستند.

نشانه های اختلال یادگیری در کودکان

نشانه های اختلال یادگیری در کودکان

هر چه زود تر بتوانید ناتوانی یادگیری را پیدا کنید و درمان کنید، بهتر است. متاسفانه، معمولا تا زمانی که کودک در مدرسه نباشد، ناتوانی های یادگیری تشخیص داده نمی شود. اگر متوجه شدید که فرزند تان مشکل دارد، با معلم یا مشاور فرزند تان در مورد ارزیابی ناتوانی یادگیری صحبت کنید. ارزیابی ممکن است شامل یک معاینه پزشکی، بحث در مورد سابقه خانوادگی و تست عملکرد فکری و مدرسه باشد.

اختلال یادگیری در بزرگسالان

ناتوانی های یادگیری، ناتوانی های عصبی هستند که بر پردازش اطلاعات تاثیر می گذارند. آن ها ممکن است بر نحوه یادگیری، درک، برقراری ارتباط و به خاطر سپردن اطلاعات تاثیر بگذارند. بزرگسالان مبتلا به LD ممکن است با ناتوانی خود به دنیا آمده باشند یا ممکن است در اواخر زندگی به آن مبتلا شده باشند.

نه یک نوع اختلال یادگیری وجود دارد و نه یک نمایه برای بزرگسالان دارای ناتوانی یادگیری. الگوهای مختلفی از مشکلات وجود دارد. برای مثال، یک بزرگسال ممکن است ناتوانی جدی در خواندن داشته باشد، در حالی که دیگری ممکن است بتواند به اندازه کافی بخواند، اما قادر به انتقال افکار به صورت نوشتاری نباشد یا در ریاضیات مشکل داشته باشد.

برخی از بزرگسالان مبتلا به LD در کنترل خود، درک مناسب موقعیت های اجتماعی و کنار آمدن با افراد دیگر مشکل خواهند داشت. اختلالات یادگیری به هوش پایین مربوط نمی شود. در واقع، بیشتر افراد مبتلا به ناتوانی های یادگیری، هوش متوسط ​​تا بالا تر از حد متوسط ​​دارند، اما تاثیر این ناتوانی ممکن است توانایی آن ها را برای عملکرد خوب در مدرسه، خانه یا محل کار مختل کند.

تمرین های اختلال یادگیری

تمرین های اختلال یادگیری

رایج ترین روش درمان ناتوانی های یادگیری، آموزش ویژه است. یک معلم یا دیگر متخصص یادگیری می ‌تواند به فرزند شما کمک کند تا مهارت‌ های خود را با تکیه بر نقاط قوت و یافتن راه ‌هایی برای جبران نقاط ضعف بیاموزد. مربیان ممکن است روش های تدریس خاصی را امتحان کنند، تغییراتی در کلاس درس ایجاد کنند یا از فناوری هایی استفاده کنند که می تواند به نیاز های یادگیری کودک شما کمک کند. برخی از کودکان نیز از مربیان یا متخصصان گفتار یا زبان کمک می گیرند.

کودک مبتلا به ناتوانی یادگیری ممکن است با عزت نفس پایین، نا امیدی و سایر مشکلات دست و پنجه نرم کند. متخصصان سلامت روان می توانند به کودک شما کمک کنند تا این احساسات را درک کند، ابزار های مقابله ای را توسعه دهد و روابط سالمی ایجاد کند. اگر فرزند شما به بیماری دیگری مانند ADHD مبتلا باشد، برای آن بیماری نیز نیاز به درمان دارد.

آموزش به کودکان اختلال یادگیری

 1. از تکنیک Chunking استفاده کنید.

به گفته جورج میلر، روانشناس هاروارد، افراد تنها می توانند بین پنج تا نه اطلاعات را در یک زمان مدیریت کنند. با این حال، تکه تکه کردن یک تکنیک یادگیری است که به شما امکان می دهد از حافظه بلند مدت استفاده کنید و مفاهیم بیشتری را مدیریت کنید. معلمان می توانند با تقسیم کردن درس ها به تکه های کوچک که بر روی یکدیگر ساخته می شوند به دانش آموزان در فرآیند یادگیری کمک کنند. هر بلوک باید به مطالب قبلی برای اتصال مفاهیم و استفاده از تکرار اشاره کند.

برای مثال، اگر دانش‌ آموزان باید یک فصل طولانی را برای تکالیف شب بخوانند، می‌ توانید آن را به بخش‌ های قابل مدیریت تقسیم کنید و هر کدام را با یک کار پایان دهید که دانش‌ آموز آن چه را که خوانده است خلاصه کند. پس از خواندن کل فصل، از آن ها بخواهید هر خلاصه را دوباره بخوانند.

 1. سازماندهی اطلاعات بصری

بسیاری از دانش آموزان با مشکلات یادگیری اطلاعات را به صورت دیداری پردازش می کنند. معلمان و والدین می توانند از این مهارت ها با درک دروس استفاده کنند. به عنوان مثال، پس از خواندن یک فصل از یک کتاب، از دانش آموز بخواهید که تصویری را ترسیم کند که نشان دهنده مطالب خوانده شده است.

همچنین می توانید از سازمان دهندگان بصری برای کمک به دانش آموزان برای پردازش افکار خود استفاده کنید. وقتی کلاس یک رمان می‌ خواند، از آن ها بخواهید یک سازمان ‌دهنده علت و معلولی را ترسیم کنند. اثر رویداد بزرگ داستان است، اوج جایی که همه چیز به نتیجه می رسد. علل آن چیزی است که به آن رویداد منجر شد و آن را به وقوع پیوست.

 1. توسل به حواس چندگانه

برای بهبود درک و یادگیری در هنگام مطالعه، حواس چندگانه را در خود بگنجانید. برای کودکانی که یادگیرنده بصری هستند، می توانید امتحان کنید:

 • آویزان کردن تصاویر و تنظیم مدل ها
 • برجسته کردن اطلاعات در رنگ های مختلف
 • درخواست از دانش آموزان برای ایجاد هنر مبتنی بر درس

برای کسانی که درس های مبتنی بر صوتی را ترجیح می دهند، می توانید:

 • به کتاب ها روی نوار گوش دهید یا با صدای بلند بخوانید.
 • ویدیویی را با صدای همراه تماشا کنید.
 • از قافیه ها، سرود ها و بازی های زبانی استفاده کنید.

برخی از بچه ها یادگیرندگان حرکتی هستند، آن هایی که از طریق:

 • دروس با رنگ انگشت، پازل یا شن
 • مدل سازی اشیا یا طرح ها در خاک رس
 • استفاده از اشیاء کوچک برای نمایش اعداد

آموزش لمسی شامل حس لامسه است، مانند:

 • جفت شدن شمارش با کف زدن یا حرکات دیگر
 • استفاده از هایلایتر برای رنگ آمیزی متن ها در حین خواندن
 • دستکاری مواد، مانند بلوک، برای تجسم یک صحنه
 1. شخصی سازی آموزش آنلاین

خارج از کلاس درس، آموزش آنلاین می تواند جلسات حضوری را تقلید کند و به دانش آموزان کمک کند تا درک خود را از مفاهیم خاص تقویت کنند. قبل از برگزاری جلسه، دانش ‌آموزان می‌ توانند مطالبی از جمله آزمون‌ ها، تست‌ ها و تکالیف قبلی را بارگذاری کنند. سپس معلم می ‌تواند آن ‌ها را مرور کند و هر مورد دیگری را که ممکن است مفید باشد همراه خود بیاورد.

با تدریس خصوصی، دانش‌ آموزان می ‌توانند سؤالاتی بپرسند و بازخوردی دریافت کنند که نیاز های خاص آن ها را برآورده می ‌کند. متخصصان آنلاین در تطبیق استراتژی های خود با دانش آموزان دارای ناتوانی یادگیری به خوبی تبحر دارند. علیرغم برگزاری جلسات در رایانه، بچه ها همچنان می توانند از چت متنی استفاده کنند، روی تخته سفید مجازی بنویسند، صفحه نمایش خود را به اشتراک بگذارند و درس ها را ضبط کنند تا بعدا مرور کنند.

5. Mnemonics را وارد کنید.

یادگاری تکنیک هایی است که به دانش آموزان کمک می کند تا اطلاعاتی را که می خوانند از طریق نشانه های دیداری و صوتی سازماندهی کنند. آن ها معمولا بر استفاده از کلمات کلیدی، قافیه و کلمات اختصاری تکیه می کنند.

برای همه مفاهیم از مخفف استفاده نکنید. درعوض، کلمات کلیدی را انتخاب کنید که می توانید به تصاویر بصری مرتبط شوید. به عنوان مثال، می توانید برای قورباغه از کلمه کلیدی مانند «باران» استفاده کنید، کلمات کلیدی باید مرتبط با با کلمه یا موضوع مورد نظر داشته باشد. برای کمک به دانش ‌آموزان در به خاطر سپردن نام، می ‌توانید تصویری از قورباغه ‌هایی که زیر باران می ‌پرند نشان دهید.

تعریف اختلال یادگیری در dsm 5

تعریف اختلال یادگیری در dsm 5

DSM-5 SLD: اختلال یادگیری را نوعی اختلال عصبی رشدی می‌ داند که توانایی یادگیری یا استفاده از مهارت‌ های تحصیلی خاص (مانند خواندن، نوشتن، یا حساب) را که پایه و اساس سایر یادگیری‌ های آکادمیک است، مختل می‌ کند.

 

سخن آخر

در این مقاله با اختلال یادگیری، انواع آن، دلایل ابتلا به آن و تمرین های مناسب اختلال یادگیری را ذکر کردیم. در صورتی که فرزند شما دارای علائم اختلال یادگیری است، هرچه زود تر به یک مشاور مجرب در این زمینه مراجعه کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید در کامنت ها سوالات خود را بازگو کنید.

درباره “اختلال یادگیری ” بیشتر بخوانید:

1 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.