کاردیو فوبیا یا ترس از بیماری قلبی یا حملات قلبی چیست؟

کاردیو فوبیا یا ترس از بیماری قلبی یا حملات قلبی چیست؟

کاردیوفوبیا ترس غیرمنطقی از قلب است. فردی که از این عارضه رنج می برد، می تواند انتظار داشته باشد که صرفا به قلب فکر کند، میزان بسیار بالایی از اضطراب را تجربه می کند؛ در واقع، اضطراب آن ها ممکن است آن قدر شدید باشد که حتی ممکن است یک حمله پانیک کامل را در نتیجه آن تحمل کنند. اگرچه چنین هجوم اضطرابی همیشه برای همه کسانی که از کاردیوفوبیا رنج می ‌برند صدق نمی‌ کند، با این وجود هنوز هم احتمال وقوع آن بسیار محتمل است.

فردی که در نتیجه کاردیوفوبیا دچار حمله پانیک کامل می شود، می تواند انتظار داشته باشد که ضربان قلب، افزایش سرعت تنفس، فشار خون بالا تر، تنش عضلانی، لرزش، و تعریق بیش از حد، از جمله علائم دیگر داشته باشد. اگرچه حملات پانیک ممکن است همیشه برای همه افرادی که علائم کاردیوفوبیا را تجربه می کنند صدق نکند، اما هنوز هم ممکن است رخ دهد، به خصوص اگر علائم آن ها بسیار شدید باشد.

فردی که از کاردیوفوبیا رنج می برد ممکن است متوجه شود که از چیزی که از آن می ترسد اجتناب می کند. آن ها ممکن است با اطمینان از این که به هیچ وجه نمی توانند در معرض یک بیماری قلب قرار گیرند، این موضوع را به حد افراط برسانند. برای مثال، فردی که این وضعیت را دارد ممکن است از قرار دادن خود در موقعیت ‌هایی که مضطرب می ‌شوند، امتناع کند و ضربان قلبش را مجبور به تند شدن کند. این نگرانی بیش از حد و تفکر غیر منطقی احتمالا یکی از علل اصلی ناراحتی روانی آن ها خواهد بود.

اگرچه ممکن است فردی با این وضعیت به طور فعال از ترس خود اجتناب کند تا به او کمک کند تا شانس خود را برای تجربه هر گونه اضطراب فوری کاهش دهد، انجام این کار ممکن است علائم کاردیوفوبیا را در دراز مدت بد تر کند، زیرا ترس خود را نیز توجیه می کند.

علائم کاردیو فوبیا

علائم کاردیو فوبیا

مانند هر فوبیای دیگری که وجود دارد، فرد مبتلا به کاردیوفوبیا می تواند انتظار داشته باشد که اضطراب برجسته ترین علامت بیماری او باشد. همچنین، همان طور که قبلا ذکر شد، اضطراب آن ها ممکن است به حدی باشد که حتی ممکن است حملات پانیک کامل را در نتیجه آن تحمل کنند. بسته به شدت حمله پانیک، ممکن است حتی نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند. با این حال، این از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به عوامل زیادی بستگی دارد.

علاوه بر این، فردی که مبتلا به کاردیوفوبیا است، ممکن است تلاش های سختی را انجام دهد تا مطمئن شود که به هیچ وجه با ترس خود در تماس نیست. این ممکن است به این معنی باشد که آن ها نه تنها از مناطقی که ممکن است با ترس خود در تماس باشند اجتناب کنند، بلکه ممکن است فعالانه سعی کنند با اتخاذ رویکرد عملی تر از وقوع آن جلوگیری کنند.

در زیر برخی از علائم رایج این فوبیا را مشاهده خواهید کرد:

  • اضطراب هنگام فکر کردن به قلب
  • نمی توانند با اضطراب خود کنار بیایند
  • تنش عضلانی، لرزش و تعریق
  • ممکن است حملات پانیک را تجربه کند

علل کاردیو فوبیا

هیچ دلیل قطعی برای کاردیوفوبیا وجود ندارد. با این وجود، ژنتیک و محیط هر دو نقش بسیار مهمی در ایجاد این بیماری دارند. به عنوان مثال، اگر فردی سابقه خانوادگی بیماری روانی، به ویژه اختلالات اضطرابی یا فوبیای خاص داشته باشد، ممکن است شانس بیشتری برای ابتلا به کاردیوفوبیا داشته باشد. این ممکن است به این دلیل باشد که آن ها به طور کلی استعداد ژنتیکی برای ابتلا به بیماری روانی دارند.

اگر کسی چنین ژنتیکی داشته باشد، ممکن است فقط نیاز داشته باشد که نوعی رویداد آسیب زا را تجربه کند تا به کاردیوفوبیا کامل مبتلا شود. اساسا، هر نوع رویداد عاطفی دردناکی که به نوعی با ترس‌ های مختلف مرتبط با کاردیوفوبیا همراه باشد، ممکن است برای فردی که دارای ژنتیک مناسب باشد، به این وضعیت مبتلا شود.

اگرچه ما علل دقیق کاردیوفوبیا را نمی دانیم، اکثر متخصصان بهداشت روانی بر این باورند که هم ژنتیک و هم عوامل محیطی نقش بسیار مهمی در ایجاد هر اختلال روانی ایفا می کنند. بنابراین، نگاه دقیق تر به این دو پارامتر مختلف ممکن است روشن کند که آیا ممکن است شما در معرض خطر ابتلا به کاردیوفوبیا باشید یا خیر.

درمان های کاردیو فوبیا

درمان های کاردیو فوبیا

همان طور که هیچ دلیل قطعی برای کاردیوفوبیا وجود ندارد، هیچ درمانی نیز وجود ندارد که به طور خاص برای این بیماری طراحی شده باشد. با این وجود، هنوز اشکال مختلفی از درمان وجود دارد که می تواند به بهبود قابل توجه بسیاری از علائم کاردیوفوبیا کمک کند. برخی از این درمآن ها شامل مواجهه درمانی، درمان شناختی رفتاری (CBT) و برخی دارو های روان‌ پزشکی و غیره است.

مواجهه درمانی یکی از رایج ترین اشکال درمان برای افرادی است که از فوبیا رنج می برند. مواجهه درمانی به این صورت عمل می کند که درمانگر به تدریج بیمار را در یک دوره زمانی معین در معرض ترس خود قرار دهد. با توجه به کاردیوفوبیا، درمانگر ممکن است با قرار دادن بیمار در معرض عکس های قلب شروع کند و در نهایت آن ها را در معرض فیلم های قلب قرار دهد.

همه این ها تلاشی برای کمک به از بین بردن حساسیت بیمار نسبت به ترس از طریق قرار دادن مکرر آن ها در برابر ترس است. از نظر تئوری، هر چه کسی بیشتر در معرض چیزی باشد که از آن می ترسد، به مرور زمان کم تر او را آزار خواهد داد. CBT شکل بسیار رایج دیگری از درمان است که اغلب برای کمک به افرادی که از اختلال اضطراب فراگیر (GAD) و اختلال وسواس فکری اجباری (OCD) رنج می‌ برند، استفاده می ‌شود.

علاوه بر این، ممکن است در کمک به درمان افرادی که از فوبیایی مانند کاردیوفوبیا رنج می برند نیز موثر باشد. CBT به این صورت عمل می کند که درمانگر به بیمار کمک می کند تا بفهمد چرا در رابطه با ترس یا نگرانی خاصی که دارد فکر، احساس و رفتار می کند.

کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی (MBSR) برای کاردیوفوبیا

MBSR یک برنامه 8 هفته ای مبتنی بر شواهد است که برای کمک به افرادی که از اضطراب، استرس، افسردگی و سایر انواع اضطراب روانی رنج می برند، آموزش تمرکز حواس سکولار و فشرده ارائه می دهد. MBSR ممکن است بتواند به طور قابل توجهی به فردی که از کاردیوفوبیا رنج می برد کمک کند زیرا نشان داده شده است که مدیتیشن تمرکز حواس برای افراد مضطرب بسیار مفید است.

در چنین برنامه ای ساختاریافته، فرد مبتلا به کاردیوفوبیا می تواند انتظار داشته باشد که مهارت های مختلفی را بیاموزد که می تواند به او کمک کند تا اضطراب شدید مرتبط با فوبیای خاص خود را از بین ببرد. با پزشک یا درمانگر خود صحبت کنید تا ببینید آیا MBSR می تواند به شما کمک کند تا شدت علائم کاردیوفوبیا را کاهش دهید و همچنین برنامه های MBSR را در کجا پیدا کنید.

درمان شناختی رفتاری (CBT) برای کاردیوفوبیا

CBT یک مداخله روانی اجتماعی است که هدف آن بهبود سلامت روان فرد است. این روشی است که اغلب برای درمان افرادی که از اختلالات اضطرابی مانند اختلال اضطراب فراگیر و OCD رنج می برند استفاده می شود. فردی که مبتلا به کاردیوفوبیا است نیز ممکن است بتواند از CBT سود ببرد و همچنین ببیند که چگونه به آن ها اجازه می دهد تا درک بهتری از این که چرا در رابطه با ترس های غیرمنطقی خود چگونه فکر می کنند و رفتار می کنند، داشته باشند.

CBT با توجه به خودکار بودن کامل علائم می تواند برای افراد مبتلا به کاردیوفوبیا بسیار مفید باشد. به عنوان مثال، هنگامی که فردی مبتلا به کاردیوفوبیا در معرض ترس خود قرار می گیرد، تقریبا همیشه یک واکنش ناخودآگاه آنی به ترس خود خواهد داشت. چنین فقدان درون نگری احتمالا بخش بزرگی از این است که چرا فردی با این وضعیت تا حدی که خواهد رنج می برد. CBT می تواند به شما کمک کند تا یک قدم به عقب بردارید و ترس های خود را عمیق تر از آنچه معمولا انجام می دهید تجزیه و تحلیل کنید.

فردی که مبتلا به کاردیوفوبیا درگیر CBT است، می‌ تواند انتظار داشته باشد که مهارت ‌های مختلف دیگری را نیز بیاموزد که به کاهش اضطراب ناشی از وضعیت خود کمک می ‌کند.

دارو های روانپزشکی برای کاردیوفوبیا

دارو های روانپزشکی برای کاردیوفوبیا

برخی دارو ها برای مدیریت کاردیوفوبیا تجویز می شوند که در زیر برخی را نام برده ایم:

دارو های ضد اضطراب

این نوع دارو ها برای کمک به جلوگیری از حملات پانیک بسیار مفید هستند. چنین دارو هایی می تواند برای افرادی که از کاردیوفوبی شدید رنج می برند بسیار مفید باشد، زیرا افراد مبتلا به فوبیا اغلب حملات پانیک را نیز تجربه می کنند. برخی از دارو های رایج ضد اضطراب عبارتند از زاناکس، والیوم و کلونوپین و بسیاری دیگر.

دارو های ضد افسردگی

این نوع دارو ها فقط برای افرادی که از افسردگی رنج می برند نیستند، زیرا می توانند به افرادی که از اختلالات اضطرابی مانند کاردیوفوبیا رنج می برند نیز کمک کنند. برخی از دارو های ضد افسردگی رایج عبارتند از Paxil، Zoloft و Lexapro، در میان چندین مورد دیگر. این دارو ها ممکن است بتوانند به کاهش برخی از علائم کاردیوفوبیا کمک کنند.

این نوع دارو ها معمولا به صورت روزانه مصرف می شوند. آن ها در واقع می توانند به جلوگیری از وقوع حملات پانیک کمک کنند، اما بیشتر برای کمک به کاهش اضطراب روزانه افراد استفاده می شوند. با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا مصرف دارو های ضد افسردگی می تواند به کاهش علائم کاردیوفوبیا کمک کند و همچنین آیا انجام این کار بی خطر است یا خیر.

تکنیک های مدیتیشن برای کاردیوفوبیا

تکنیک های مدیتیشن برای کاردیوفوبیا

اشکال مختلفی از مدیتیشن وجود دارد که می تواند برای فردی که از کاردیوفوبیا رنج می برد بسیار سودمند باشد. به طور خاص، نشان داده شده است که مدیتیشن ذهن آگاهی برای کمک به افراد برای وارد شدن به یک حالت آرام ‌تر بسیار مفید است. راه ‌های مختلفی وجود دارد که می ‌توانید با استفاده از آن ها مدیتیشن ذهن ‌آگاهی را پیاده ‌سازی کنید و همچنین بسیاری از برنامه‌ های مدیتیشن مختلف وجود دارند که به گونه ‌ای طراحی شده‌ اند که کار ها را تا حد امکان برای شما آسان ‌تر کنند.

ذهن آگاهی این پتانسیل را دارد که به طور قابل توجهی به کسانی که از کاردیوفوبیا رنج می برند کمک کند، زیرا چگونه به فرد کمک می کند تا با تمرکز مجدد توجه خود به چیز دیگری که هیچ گونه بار عاطفی به آن ندارد، خود را از ترس منحرف کند. به عنوان مثال نفس این یکی از اساسی ترین راه هایی است که فرد می تواند مراقبه و حضور داشته باشد.

برای فردی که در ریسک حمله پانیک مبتلا به کاردیوفوبیا است، هدایت مجدد توجه خود به احساسات مختلف در هنگام تنفس می تواند در واقع به کاهش میزان اضطراب روانی تجربه شده در طول چنین هجومی از اضطراب کمک کند. برای اجرای مدیتیشن تمرکز حواس برای کمک به تسکین علائم کاردیوفوبیا، می‌ توانید این کار را با توجه دقیق به نحوه انقباض عضلات شکم و قفسه سینه انجام دهید و با هر دم و بازدم آرام شوید. شما می توانید زمانی را صرف توجه به احساس آن کنید که قفسه سینه شما در هر دم منبسط می شود و چگونه با هر بازدم فرو می رود.

علاوه بر تمرکز بر تنفس، می‌ توانید روی صدا های اطراف تان، احساس پوست تان هنگام لمس اشیاء خاص، طعم غذا ها و همچنین بوی عطر های خاص تمرکز کنید. اساسا، توجه به حواس 5 گانه می تواند به شما کمک کند تا مقداری از اضطراب مرتبط با کاردیوفوبیا را کاهش دهید. همچنین، به یاد داشته باشید که برای تبدیل شدن به یک مراقبه ماهر، تمرین زیادی لازم است. بنابراین، تمرین قدم کلیدی است.

مصرف کم تر کافئین برای کاردیوفوبیا

بر همه آگاه است که مصرف مقادیر زیاد کافئین در طول روز می تواند به شما کمک کند تا بیشتر مضطرب شوید. وقتی به نحوه تاثیر کافئین بر فیزیولوژی بدن خود نگاه می کنیم، به این مورد پی می بریم. هنگامی که ما دوز بالایی از کافئین مصرف می کنیم، ضربان قلب ما تند تر می شود و تنش ما بیشتر می شود. اساسا، بدن ما شروع به رفتن به حالت ذهنی «جنگ یا گریز» خواهد کرد. چنین چارچوب ذهنی اغلب مقدمه ای برای تجربه حملات پانیک برای افراد مبتلا به کاردیوفوبیا است.

بنابراین، مصرف کم یا بدون کافئین در طول روز ممکن است بتواند به طور قابل توجهی به کاهش اضطراب روزانه شما کمک کند. اگرچه انجام این کار به احتمال زیاد تمام اضطراب شما را از بین نمی ‌برد، اما در واقع به شما کمک می ‌کند تا رنج غیرضروری را که در غیر این صورت در صورت مصرف مقدار زیادی کافئین تجربه می ‌کردید، کاهش دهید.

نوشیدنی هایی مانند قهوه و چای اغلب سرشار از کافئین و همچنین برخی از نوشیدنی های انرژی زا هستند. در واقع، حتی برخی از غذا ها مانند شکلات تلخ، کافئین دارند. آگاهی بیشتر از مصرف روزانه کافئین ممکن است به شما در کاهش برخی از علائم مرتبط با کاردیوفوبیا کمک کند.

رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT) برای کاردیوفوبیا

DBT شکل بسیار موثری از درمان برای افرادی است که با تنظیم احساسات دست و پنجه نرم می کنند. اغلب برای درمان افرادی که از اختلال شخصیت مرزی رنج می برند استفاده می شود. با این وجود، برای افرادی که از اختلالات اضطرابی مانند کاردیوفوبیا نیز رنج می برند، می تواند بسیار سودمند باشد. این به دلیل تعداد زیادی از مهارت های مقابله ای است که می توانید انتظار داشته باشید در یک گروه DBT یاد بگیرید. این گروه‌ ها معمولا حدود ۶ ماه دوام می ‌آورند و بسته به تعداد افرادی که به گروه می ‌پیوندند، می‌ توانند از دو نفر تا چند نفر داشته باشند.

یکی از مهارت های DBT بسیار موثر برای کمک به افراد مبتلا به کاردیوفوبیا، نیمه لبخند زدن است. این تکنیک به این صورت عمل می کند که شما به چیزی فکر کنید که از آن می ترسید یا همه شما را ناراحت می کند، در حالی که گوشه های دهان خود را با لبخند ملایم بالا می آورید، بنابراین اصطلاح “نیمه خندان” نامیده می شود. اگرچه، فقط در حالی که نیمه لبخند به ترس خود فکر می کنید، کافی نیست، بلکه باید سعی کنید از سرگرم کردن آن احساسات دردناکی که ترس خاص شما ممکن است برانگیزد خودداری کنید.

مدیتیشن ذهن آگاهی نیز به شدت در DBT مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند برای افراد مبتلا به کاردیوفوبیا بسیار مفید باشد زیرا در یک محیط گروهی انجام می شود که به خارج کردن بیمار از منطقه راحتی خود کمک می کند. این تمرین ‌های ذهن ‌آگاهی گروهی ممکن است شامل نوشیدن چای گرم برای تقویت حس چشایی و حواس لامسه یا تمرکز ساده روی نفس باشد.

مقابله یکی دیگر از مهارت های بسیار مفید DBT است که می تواند به افراد مبتلا به کاردیوفوبیا کمک کند. با مقابله پیش رو، می خواهید مکانی را پیدا کنید که بتوانید آرام و بدون حواس پرتی بنشینید. چشمان خود را ببندید و سپس در مورد بسیاری از سناریو های ممکن فکر کنید که در آن با ترس خاص خود روبرو می شوید و بر آن غلبه می کنید یا با آن کنار می آیید. انجام این کار به شما کمک می کند تا زمانی که در زندگی واقعی در معرض ترس خاص مرتبط با کاردیوفوبیا هستید، در کنار آمدن با کاردیوفوبیا بسیار ماهر باشید.

مواجهه درمانی برای کاردیوفوبیا

مواجهه درمانی برای کاردیوفوبیا

همان طور که قبلا ذکر شد، مواجهه درمانی یکی از رایج ترین راه های درمان اختلالات اضطرابی مانند کاردیوفوبیا است. این می تواند یک راه کارآمد برای کمک به حساسیت زدایی بیمار نسبت به ترس های خاص خود باشد. به هر حال، ضروری است که درمانگری که آن را بر روی بیمار خود اجرا می کند، در انجام این کار بسیار ماهر باشد. به عنوان مثال، اگر درمانگر بخواهد فرد مبتلا به کاردیوفوبیا را کمی در معرض ترس خود قرار دهد، ممکن است خیلی موثر نباشد زیرا ممکن است برای ایجاد هر نوع تغییر ارزشمند در بیمار به مقدار بیشتری از قرار گرفتن در معرض نیاز داشته باشد.

همین را می توان در مورد ضد این سناریو نیز گفت. اگر درمانگر بخواهد فرد مبتلا به کاردیوفوبیا را بیش از حد در معرض ترس خود قرار دهد، انجام این کار می تواند تا حدی نتیجه معکوس داشته باشد که کاردیوفوبیا به دلیل درمان به تنهایی بد تر شود. بنابراین، بسیار مهم است که درمانگری که مواجهه درمانی را برای فرد مبتلا به کاردیوفوبیا اجرا می کند، احساس بسیار قوی از شدت علائم او داشته باشد تا بتواند سطح مواجهه ای را که بیمار احتمالا قادر به تحمل آن است، بداند.

تمرین برای کاردیوفوبیا

نشان داده شده است که ورزش برای افرادی که از اختلالات اضطرابی از جمله کاردیوفوبیا رنج می برند بسیار مفید است. به طور خاص، ورزش قلبی عروقی می تواند به طور قابل توجهی به کاهش استرس فرد کمک کند. این بدان معنا نیست که تمرین مقاومتی در برابر وزن برای افرادی که مضطرب هستند سودی ندارد، بلکه نشان داده شده است که ورزش هوازی در آزاد سازی مواد شیمیایی خوب مانند اندورفین در مغز موثر تر است.

طبق گفته انجمن روانشناسی آمریکا، ورزش می تواند به تقویت ذهن برای مقابله بهتر با موقعیت های استرس زا کمک کند. این زمانی منطقی به نظر می رسد که میزان استرس زیادی را که بدن در طول ورزش شدید تحت تاثیر قرار می دهد در نظر بگیریم. بنابراین، اگر خودتان کم تحرک هستید، انجام نوعی ورزش هوازی ممکن است بتواند به طور قابل توجهی به کاهش علائم کاردیوفوبیا کمک کند، زیرا مقابله با اضطراب و استرس مرتبط با این وضعیت را برای شما بسیار آسان ‌تر می ‌کند.

روش‌ های هوازی مختلفی وجود دارد که می ‌توانید برای کمک به کاهش علائم کاردیوفوبیا، مانند شنا، دوچرخه‌ سواری، اسکی، پیاده ‌روی و آهسته دویدن استفاده کنید. همچنین می ‌توانید با انجام ورزش‌ هایی مانند تنیس، فوتبال، بسکتبال و راکتبال و بسیاری از ورزش‌ های دیگر، فواید بسیاری از ورزش را به دست آورید. درگیر شدن در برخی از انواع ورزش به طور مداوم ممکن است بتواند به کاهش برخی از درد های مرتبط با کاردیوفوبیا در طول زمان کمک کند.

 

درباره “کاردیو فوبیا یا ترس از بیماری قلبی یا حملات قلبی ” بیشتر بخوانید:

به این مقاله امتیاز دهید

3 یک نظر

  1. بهمن کشانی پاسخ

    سلام میدونم خیلی دیره ک کامنت بزارم ولی خب بازم میگم من ۴ تا فکت میارم ک تدی دیوانه نبود هرچند اسم درست کارکتر های فیلمو درس بلد نیسم ولی خب میتونم توضیح بدم اولین فکت اینه ک اونجایی ک داشت ازون خانومه بازجویی میکرد به همکار تدی گفت ک بره و بعد با مداد رو دفتر تدی نوشت ک فرار کن چون میدونس ک همکار تدی همون دکتر جزیرس دومین فکت این ک وقتی اگه یادتون باشه مامور بخش c گفت ک یکی از بیماران فرار کرده و اونو بگیرین وقتی بیمار داشت تدی رو خفه میکرد کسی اونجا نبود ولی وقتی تدی بیمارو داشت خفه میکرد یهو مامور اومد این چیزا ساختگی بود ک ببینن تدی میتونه اعصابشو کنترل کنه یا ن ک نتونس اصا کلا همه این کارارو میکردن ک ضعف تدیو ببینن مثلا تو همون خونه ک با دکتر حرف زد بعد یهو عصبی شد آخرای فیلم ک مامور بش یه چیزی گفت میخواس عصبانیتشو ببینه و حتی اونجایی ک زنرو پیدا کرده بودن و اومد بغل تدی و تدیم بغلش کرد اینم به نوعی ضعف اعصابه فکت بعدی اینه ک وقتی رفت تو غار و با اون پرستاره صحبت کرد همه ی حقیقت های جزیره رو بش گفت و اون بیمار شماره ۶۷ بود ن خود تدی به نوعی وقتی داستان اون زنه ک بچه هاشو کشته بود داستان همون پرستار تو غار بود ک دیدید پا برهنس و خودش گفت اصا من ازدواج نکردم چه برسه بچه هامو کشته باشم! اونا میخواسن منو دیوانه فرض کنن و فکت آخرم اینه ک آخر فیلم همکارش اسمشو تدی صدا زد ک خب اون عکس العملی نشون داد چون باور کرده بود ک این کارو کرده. این ترفندو تو بازاریابی شبکه ای من دیدم ک به استلاح بش میگن فالو ک به نوبه خودشون میشه بیان حقیقت ک این نیست درواقع میشه بیان حقیقت ساختگی یعنی چیزی ک وجود نداره رو تو برای طرف مقابلت با فن بیان بیان میکنی ک اون باور کنه همچین چیزی هس تشکر👏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.