افسردگی کودکان یا CDI چیست؟

افسردگی کودکان یا CDI چیست؟

اگر کودک شما مبتلا به افسردگی تشخیص داده شده است یا از نظر افسردگی ارزیابی می شود، ممکن است نام پرسشنامه افسردگی کودکان (CDI) را شنیده باشید. CDI ابزاری است که متخصصان سلامت روان از آن برای اندازه گیری نشانه های شناختی، عاطفی و رفتاری افسردگی در کودکان و نوجوانان بین 7 تا 17 سال استفاده می کنند.

CDI برای اندازه گیری شدت علائم افسردگی در کودکان استفاده می شود. همچنین بین اختلال افسردگی اساسی و اختلال دیس تایمیک در کودکان تفاوت قائل می شود و به پزشکان کمک می کند بین این اختلالات و سایر شرایط روانپزشکی تمایز قائل شوند.

CDI توسط ماریا کوواکس به منظور تشخیص آسان تر افسردگی در کودکان ایجاد شد. در حالی که افسردگی اغلب به عنوان یک اختلال بزرگسالان در نظر گرفته می شود، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) گزارش می دهد که 4.9٪ از کودکان بین 6 تا 17 سال مبتلا به افسردگی تشخیص داده شده اند.

CDI یک ارزیابی خودگزارشی است که در سطح خواندن کلاس اول نوشته شده است، به این معنی که به فرزند شما ارزیابی کاغذ و مداد داده می شود تا خودش آن را تکمیل کند. سایر ارزیابی‌ های خودگزارشی برای شناسایی افسردگی در کودکان شامل پرسشنامه افسردگی بک (BDI) و مقیاس عاطفی غربالگری واینبرگ (WSAS) است.

CDI دو شکل دارد: نسخه اصلی 27 موردی و نسخه کوتاه 10 موردی که بین 5 تا 15 دقیقه طول می کشد تا کودک تکمیل شود. CDI برای تشخیص علائم افسردگی و تمایز بین افسردگی و سایر اختلالات روانپزشکی طراحی شده است. همچنین می تواند به عنوان ابزاری برای نظارت بر تغییرات علائم افسردگی در طول زمان استفاده شود.

فرم کوتاه آزمایش معمولا به عنوان یک ابزار غربالگری استفاده می شود، در حالی که فرم طولانی بیشتر در تشخیص افسردگی در کودکان استفاده می شود. هر مورد در CDI دارای سه عبارت است و از کودک خواسته می شود پاسخی را انتخاب کند که به بهترین وجه احساسات او را در دو هفته گذشته توصیف کند. پنج خرده مقیاس در ارزیابی وجود دارد که مولفه های مختلف افسردگی را اندازه گیری می کند:

  • آنهدونیا (ناتوانی یا کاهش توانایی در تجربه شادی)
  • نا کارآمدی (فقدان انگیزه یا نا توانی در انجام وظایف)
  • مشکلات بین فردی (مشکل در ایجاد و حفظ روابط نزدیک)
  • خلق و خوی منفی (تحریک پذیری یا عصبانیت)
  • عزت نفس منفی (اعتقاد به این که در هیچ کاری خوب نیستید)

CDI تا حدودی محبوب است زیرا مدیریت و امتیاز دهی آن آسان است. کودکی با توانایی خواندن متناسب با سنش می تواند مقیاس را نسبتا سریع تکمیل کند.

آیا CDI قابلیت اطمینان است؟

CDI دارای ویژگی های روان سنجی عالی است، به این معنی که در صورت استفاده صحیح، افسردگی را در کودکان به طور دقیق و قابل اعتماد اندازه گیری می کند. با این حال، برخی تحقیقات نشان می دهد که این آزمون برای کودکانی که مشکل خواندن دارند مناسب نیست. CDI بر روی یک گروه بزرگ که نشان دهنده جمعیت کودکان در ایالات متحده است آزمایش شد.

تحقیقات همچنین نشان داده است که CDI (هم نسخه کامل و هم نسخه کوتاه) ابزار معتبری است که برای غربالگری افسردگی در محیط‌ های اطفال استفاده می ‌شود.

نحوه تفسیر CDI چگونه است؟

نحوه تفسیر CDI چگونه است؟

فقط یک متخصص آموزش دیده در مورد ویژگی های CDI می تواند نتایج را به طور دقیق تفسیر کند. نمره خام در آزمون اساسا بدون تفسیر متخصص بی معنی است، بنابراین والدین باید همیشه در مورد معنای نتایج با متخصصی که کودک را ارزیابی کرده است صحبت کنند. اگرچه CDI در تشخیص وجود علائم افسردگی خوب است، اما در تعیین شدت آن ها بهترین نیست.

شما باید ارزیابی های بعدی را با پزشک کودک خود در میان بگذارید تا بهترین روش درمانی را برای کودک خود تعیین کنید. علائم خفیف ‌تر ممکن است به حمایت و مراقبت از خود پاسخ خوبی بدهد، در حالی که علائم متوسط ​​تا شدید تر ممکن است به درمان ‌های دیگری مانند دارو ها یا روان ‌درمانی نیاز داشته باشد.

محدودیت های CDI

مانند سایر ارزیابی‌ های خود گزارشی که در کودکان استفاده می ‌شود، CDI در برابر محدودیت ‌های خاصی آسیب ‌پذیر است. به عنوان مثال، از آن جایی که کودکان در درک و گزارش احساسات خود مانند بزرگسالان پیچیدگی مشابهی ندارند، پاسخ آن ها ممکن است وضعیت عاطفی واقعی آن ها را منعکس نکند.

بعلاوه، کودکان ممکن است بیشتر از بزرگسالان تلاش کنند به جای پاسخ هایی که نشان دهنده احساسات واقعی آن ها باشد، آن چه را که معتقدند پاسخ های مورد نظرشان است، ارائه دهند. برخی از محققان همچنین مشاهده کرده‌ اند که کودکانی که مهارت‌ های خواندن مناسب سن شان را ندارند، ممکن است بر اساس نمره CDI خود، تشخیص نادرستی دریافت کنند.

بعد از CDI چه اتفاقی می افتد؟

CDI یک ارزیابی سریع و بدون درد افسردگی برای فرزند شما است. در حالی که مطمئنا هر نوع آزمایشی کودک را عصبی می کند، می توانید به کودک خود اطمینان دهید که هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد.

علائم افسردگی هم در کودکان و هم در بزرگسالان متغیر است. بنابراین، نویسنده این آزمون توصیه می‌ کند هر کودکی که نمره مثبتی در CDI دریافت می‌ کند دو تا چهار هفته پس از آزمایش اولیه، مجددا آزمایش شود. علاوه بر این، کودکی که نمره مثبتی در CDI دریافت می کند باید توسط یک متخصص بهداشت روان دارای مجوز برای ارزیابی جامع ارجاع شود.

اگر نگران افسردگی کودک خود هستید، مهم است که با پزشک اطفال یا سایر متخصصان بهداشت روانی کودک خود مشورت کنید. مهم است که افسردگی دوران کودکی به سرعت درمان شود.

درباره “افسردگی کودکان یا CDI ” بیشتر بخوانید:

1 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.