Climacophobia یا ترس از کوهنوردی چیست؟

Climacophobia یا ترس از کوهنوردی چیست؟

همه فوبیا ها، بنا به تعریف، غیرمنطقی هستند، صرف نظر از این که شی یا شرایط ترسناک است یا نه، باور های فوبیا نیز احساسات واقعی اضطراب و استرس را برای فرد مبتلا ایجاد می کنند و ترس از کوهنوردی از این نظر تفاوتی ندارد. در حالی که ممکن است برای افراد دیگر، شی یا موقعیت ترسناک مسخره یا احمقانه به نظر برسد، فردی که از Climacophobia رنج می برد، به خوبی می داند که اضطرابی که تجربه می کند واقعی است و تاثیر مخربی بر زندگی آن ها دارد.

Climacophobia یا ترس از کوهنوردی، یک فوبیا نسبتا غیر معمول است. به عنوان یک فوبیا خاص شناخته می شود، درست مانند ترس از ارتفاع و همچنین ترس از راه پله ها و شیب ها. سال ‌ها است که روانشناسان آگاه بوده ‌اند که ذهن ما بیش از حد توانایی ایجاد یک واکنش بیولوژیکی واقعی به هر موقعیت خاص را دارد و تا زمانی که فرد مبتلا به Climacophobia «باور» داشته باشد که شی یا موقعیتی که از آن می ‌ترسد نشان‌ دهنده خطر برای اوست، ترس واقعی را تجربه می کند.

اکثر افرادی که از ترس از کوهنوردی رنج می برند می دانند که ترس آن ها غیرمنطقی است اما بدون توجه به این دانش همچنان آن را تجربه می کنند. Climacophobia ترس از بالا رفتن به خصوص استفاده از پله ها است.

Climacophobia با bathmophobia، یعنی ترس از خود پله ها، متمایز است. Climacophobia معمولا به یک تجربه منفی مانند افتادن از پله ها یا داشتن زمان دشوار برای بالا رفتن از پله ها بازمی گردد. این ترس توسط دیگران نیز ایجاد می ‌شود، مانند اینکه شاهد افتادن شخصی از پله‌ ها (شخصا یا از طریق رسانه) یا افرادی که می ‌شناسد از Climacophobia رنج می ‌برند.

مبتلایان به Climacophobia ، اگر درمان نشوند، در نهایت فعالیت های خود را محدود می کنند و از مشاغلی که نیاز به استفاده از پله ها یا نردبان دارند اجتناب می کنند. افراد مبتلا، به آسانسور یا رمپ های دسترسی معلولان به جای پله ها متکی هستند. مانند آکروفوبیا (ترس از ارتفاع)، مبتلایان به ترس از کوهنوردی هنگام بلند شدن دچار وحشت می شوند. Climacophobia ها هنگام نگاه کردن به پایین پله ها از سرگیجه ای شبیه سرگیجه رنج می برند.

Climacophobia را می توان با استفاده از درمان شناختی – رفتاری، به طور مستقل یا همراه با سایر تکنیک ها، درمان کرد. CBT می تواند به مبتلایان کمک کند تا در حین تغییر رفتار، افکار منفی در مورد کوهنوردی را متوقف کنند. سایر گزینه های درمانی شامل تکنیک های آرام سازی، گفتار درمانی و دارو برای افرادی است که به شدت از ترس از کوهنوردی رنج می برند.

علائم Climacophobia یا ترس از کوهنوردی

علائم Climacophobia یا ترس از کوهنوردی

علائم ترس از کوهنوردی بسیار شبیه سایر فوبیا های خاص است و اغلب شامل موارد زیر است:

 • احساس وحشت، ترس یا وحشت
 • اجتناب از ساختمان های بلند
 • از بین رفتن آرامش
 • احساس ترس قریب الوقوع
 • مشکلات تمرکز
 • احساس سرگیجه
 • مشکلات در ایجاد انگیزه
 • احساس خارش مانند سوزن و سوزن
 • تپش قلب
 • درد
 • ماهیچه های خسته
 • دهان خشک و چسبنده
 • عرق کردن بیش از حد
 • تنگی نفس
 • میگرن و سردرد
 • کیفیت پایین خواب

علائم Climacophobia عموما خودکار و غیرقابل کنترل هستند و به نظر می رسد که افکار فرد را تحت تاثیر قرار می دهند که اغلب منجر به اقدامات شدید برای اجتناب از شی یا موقعیت ترسناک می شود، آن چه به عنوان رفتار های «ایمنی» یا «اجتناب» شناخته می شود.

علل به وجود آمدن Climacophobia یا ترس از کوهنوردی

طیف گسترده ای از عوامل ممکن است باعث ایجاد این اختلال اضطرابی شوند، اما انگیزه اولیه یک تجربه منفی قبلی است. گاها به دلایل زیر ممکن است به وجود آید:

 • افتادن از پله ها
 • در تمام کردن یک صعود مشکل داشتند.
 • هنگام کوهنوردی دچار حمله پانیک شدده اند.

این تجربه منفی نباید مستقیما برای شما اتفاق بیفتد. اگر یکی از عزیزان تان از بالا رفتن می ترسد، ممکن است این ترس در شما بیشتر شود. برخی از افراد پس از تماشای یک نفر در تلویزیون یا در فیلمی که هنگام کوهنوردی دچار سانحه می شود، دچار ترس از کوهنوردی می شوند. خوشبختانه، درک علت اصلی فوبیا برای درمان آن ضروری نیست.

طبق تعریف، ترس منطقی ناشی از یک وضعیت پزشکی را نمی توان به عنوان یک فوبیا تشخیص داد. در اینجا چند سناریو وجود دارد که نشان می دهد شما به ترس از کوهنوردی مبتلا نیستید:

 • اگر بیماری یا آسیبی دارید که باعث ایجاد مشکل در تعادل یا استقامت می شود، ممکن است از کوهنوردی بترسید، اما فوبیا ندارید.
 • اگر در مورد کوهنوردی نگران هستید زیرا از قبل یک بیماری پزشکی دارید که ماهیچه ها، رباط ها یا تاندون های درگیر در کوهنوردی را مختل می کند، این یک فوبیا نیست.

گاهی اوقات ترس از کوهنوردی علائمی شبیه سرگیجه ایجاد می کند، مانند سرگیجه زمانی که از نردبان بالا می روید و سپس به پایین نگاه می کنید. سرگیجه واقعی یک وضعیت پزشکی است در حالی که illyngophobia ترس از سرگیجه است. تشخیص این که دقیقا کدام اختلال باعث علائم شما می شود دشوار است و برخی افراد از بیش از یک مورد رنج می برند. برای تعیین علت دقیق علائم فوبیا به یک مشاور مراجعه کنید.

عوارض Climacophobia یا ترس از کوهنوردی

عوارض Climacophobia یا ترس از کوهنوردی

فوبیایی که با زندگی روزمره و توانایی کار شما تداخل دارند نیاز به درمان دارند. از آن جایی که بالا رفتن از پله ها یا بالا رفتن از سربالایی در زندگی روزمره رایج است، اگر ترس از کوهنوردی درمان نشود، می تواند باعث محدود شدن فعالیت های شما شود.

Climacophobia، مانند سایر فوبیا های مرتبط، می تواند باعث وحشت شما در هنگام ارتفاع نیز شود. این می تواند شما را به انجام حرکات ناگهانی و ناامن در تلاش برای از بین بردن ترس خود سوق دهد.

Climacophobia، مانند بسیاری از فوبیا های خاص، به خوبی به درمان شناختی – رفتاری (CBT)  پاسخ می دهد. در این شکل از درمان، شما یاد خواهید گرفت که افکار منفی خود را در مورد کوهنوردی متوقف کنید و آن ها را با خودگویی منطقی تر جایگزین کنید. همچنین یاد خواهید گرفت که رفتار های خود را تغییر دهید.

CBT ممکن است به تنهایی یا همراه با سایر گزینه های درمانی مورد استفاده قرار گیرد. دارو ها و تکنیک های تمدد اعصاب می توانند به شما در کنترل ترس کمک کنند. اشکال مختلف گفتار درمانی نیز رایج است، به خصوص اگر یک رویداد شناخته شده باعث ترس شما شود. کلیماکوفوبیا درمان نشده ممکن است در طول زمان بد تر شود.

درباره “Climacophobia یا ترس از کوهنوردی ” بیشتر بخوانید:

2 یک نظر

 1. ابوالفضل داوودی پاسخ

  نگاه متفاوت و جذابی بود. کاربردی و تأثیرگذار. کلا «عمل کردن» خاصیت زیادی دارد و معمولا راه‌گشاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.