یائسگی یکی از اتفاقاتی است که بانوان معمولا در سنین 50 به بالا تجربه می کنند اما گاهی ممکن است در سنین پایین نیز اتفاق بیوفتد اما این اتفاق بسیار نادر و کم است. خیلی از بانوان از شرایط و یا علائم یائسگی خبر ندارند به همین دلیل ما در این مقاله می خواهیم در مورد یائسگی و تمام شرایط آن صحبت کنیم. درادامه این مقاله همراه ما باشید تا با یائسگی بیشتر آشنا شوید.

در ابتدا تجربه یک خانم در مورد یائسگی را به نام لاریسا را قرار داده ایم در ادامه شرایط، علائم و … را به طور کامل توضیح داده می دهیم.

داستان لاریسا

لاریسا 52 ساله است. او هیجان زده است که مرحله جدیدی از زندگی خود را آغاز می کند، زیرا فرزندانش خانه را ترک می کنند و او اوقات فراغت بیشتری برای سایر علایق خود دارد. او مشتاقانه منتظر سفر و شرکت در کلاس سفال است.

اما تغییرات اخیر سلامتی مانع برنامه های او شده است. لاریسا در چند ماه گذشته دوره های قاعدگی نامنظم داشته است. حالا، او گرگرفتگی دارد و مشکل خواب دارد. گرگرفتگی که باعث گرم شدن سریع و ناراحت کننده بدن او می شود، چندین بار در شب او را از خواب بیدار می کند. لاریسا از کم خوابی خسته و تحریک پذیر است و از گرگرفتگی سیر شده است. او آماده است تا با پزشک خود در مورد یافتن تسکین صحبت کند.

لاریسا در حال تجربه یائسگی است که بخشی طبیعی از پیری برای زنان است. یائسگی یک بیماری یا اختلال نیست. این دوران در زندگی یک زن معمولا علاوه بر تغییرات فیزیکی، پر از تغییرات دیگری است.

برخی از زنان با علائم یائسگی مشکلی ندارند و حتی ممکن است زمانی که دیگر نیازی به نگرانی در مورد پریود های دردناک یا باردار شدن نداشته باشند، احساس آرامش کنند. برای سایر زنان، زمان یائسگی می تواند گرگرفتگی، مشکل خواب، درد در حین رابطه جنسی، بدخلقی و تحریک پذیری، افسردگی یا ترکیبی از این علائم را به همراه داشته باشد. برخی ممکن است تصمیم بگیرند که با پزشک خود در مورد تغییرات سبک زندگی یا دارو هایی برای درمان علائم خود صحبت کنند.

 

از کجا بفهمیم یائسه شده ایم؟

یائسگی یک نقطه از زمان 12 ماه پس از آخرین قاعدگی یک زن است. سال ‌های منتهی به آن نقطه، زمانی که زنان ممکن است تغییراتی در چرخه‌ های ماهانه، گرگرفتگی یا علائم دیگر داشته باشند، زمان یائسگی یا قبل از یائسگی نامیده می‌ شوند.

شایع ترین سن یائسگی

شایع ترین سن یائسگی

زمان یائسگی اغلب بین سنین 45 تا 55 سالگی شروع می شود. معمولا حدود هفت سال طول می کشد اما می تواند تا 14 سال نیز طول بکشد. مدت زمان می تواند به عوامل سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، سن شروع آن، نژاد و قومیت بستگی داشته باشد. در دوران پیش از یائسگی، تولید استروژن و پروژسترون در بدن، دو هورمون ساخته شده توسط تخمدان ها، بسیار متفاوت است.

زمان یائسگی بر هر زن به طور منحصر به فرد و به طریق مختلف تاثیر می گذارد. بدن شروع به استفاده متفاوت از انرژی می کند، سلول های چربی تغییر می کنند و زنان ممکن است راحت تر وزن اضافه کنند. ممکن است تغییراتی را در سلامت استخوان یا قلب، شکل و ترکیب بدن یا عملکرد فیزیکی خود تجربه کنید.

اولین علامت یائسگی

اولین علامت یائسگی

اگر علائمی دارید که در دوران یائسگی شایع هستند، پزشک ممکن است در مورد سن، علائم و سابقه خانوادگی شما سؤالاتی بپرسد تا مشخص کند که آیا واقعاً یائسگی باعث ایجاد مشکلات شما شده است یا خیر. در برخی موارد، پزشک ممکن است آزمایش خون را برای بررسی سطح هورمون محرک فولیکول (FSH)  و استرادیول (E2)  برای رد هر گونه دلایل دیگری برای تغییراتی که تجربه می‌ کنید، پیشنهاد کند.

در حالی که انتقال یائسگی معمولا به عنوان «یائسگی» خوانده می شود، یائسگی واقعی تا یک سال پس از آخرین دوره قاعدگی یک زن اتفاق نمی افتد. به همین دلیل، زنی که نمی‌ خواهد باردار شود، باید حداقل تا 12 ماه کامل پس از آخرین قاعدگی ‌اش، به استفاده از کنترل بارداری ادامه دهد.

یائسگی همچنین می تواند با هیسترکتومی یا برداشتن جراحی تخمدان ها که هورمون تولید می کنند، ایجاد شود. اگر برای برداشتن رحم یا تخمدان خود عمل جراحی انجام دهید و هورمون مصرف نکنید، بلافاصله علائم یائسگی را تجربه خواهید کرد.

در این زمان، زنان وارد دوران یائسگی می شوند. زنان یائسه بیشتر در برابر بیماری های قلبی و پوکی استخوان آسیب پذیر هستند. در این مدت، مهم است که به رژیم غذایی سالم ادامه دهید، فعال باشید و مطمئن شوید که کلسیم کافی برای سلامت استخوان ها دریافت می کنید.

علائم و نشانه های یائسگی چیست؟

علائم و نشانه های یائسگی چیست؟

استروژن توسط بسیاری از قسمت های بدن زنان استفاده می شود. با کاهش سطح استروژن، ممکن است علائم مختلفی داشته باشید. بسیاری از زنان علائم خفیفی را تجربه می ‌کنند که می ‌توان آن ‌ها را با تغییراتی در سبک زندگی مانند اجتناب از کافئین یا همراه داشتن یک پنکه قابل حمل درمان کرد.

برخی از زنان اصلا به هیچ درمانی نیاز ندارند، اما برای برخی دیگر، علائم می تواند شدید تر باشد. شدت علائم در سراسر جهان و بر اساس نژاد و قومیت بسیار متفاوت است. این ها رایج ترین تغییراتی است که ممکن است در میانسالی متوجه شوید. برخی ممکن است بخشی از پیری باشند و نه مستقیما با یائسگی.

در پریود خود تغییراتی رخ می دهد که این ممکن است همان چیزی باشد که ابتدا متوجه آن می شوید. ممکن است دوره های شما دیگر منظم نباشد. آن ها ممکن است کوتاه تر یا طولانی تر باشند. ممکن است بیشتر یا کم تر از حد معمول خونریزی داشته باشید. این ها همه تغییرات طبیعی هستند، اما برای اطمینان از این که مشکلی وجود ندارد، ممکن است شرایط زیر را داشته باشید:

  • دوره های شما خیلی نزدیک به هم اتفاق می افتد.
  • خونریزی شدید دارید.
  • لکه بینی دارید.
  • دوره های شما بیش از یک هفته طول می کشد.
  • قاعدگی شما پس از عدم خونریزی بیش از یک سال از سر گرفته می شود.

درباره “یائسگی ” بیشتر بخوانید:

1 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *