خیلی جاها ما ممکن است رشد و توسعه فرید بشنویم ولی واقعا این کلمات به چه معنی هستند؟! در واقع توسعه فردی به موضوعات و کارهایی گفته میشود که ما می توانیم با یادگیری آنها در  زمینه های شغلی . تحصیلی و حتی در زندگی شخصی خود پیشرفت حاصل کنیم. در واقع اگر بخواهیم توسعه فردی را در یک جمله تعریف کنیم می توان گفت که توسعه فردی به هر فعالیتی گفته می شود که باعث بهبود میشود و این بهبود می تواند در زمینه قلب و مغز و ذهن ما باشد. با سایت علیرضا نیکنام در این مطلب همراه باشید تا به توسعه فردی و انواع آن بپردازیم و راه های پیشبرد ان را بیان کنیم.

هنگامی که از این گونه فعالیت ها صحبت می شود فعالیت هایی مثل کتاب خواندن و ورزش کردن و خاطره نویس و گذراندن دوره های مختلف به ذهن افراد خطور می کنند و این کاملا فکر درستی است ولی باید توجه داشته باشیم که همه فعالیتها جزوتوسعه فرید به حساب می آیند برای مثال فعالیت های کوچکی مانند مو کوتاه کردن جزو این دسته فعالیت ها نیستند. نوع دیگری از فعالیت ها هم هستند که بطور مستقیم به خودی خود جزو فعالیت های توسعه فردی به شمار نمی آیند ولی با تاثیراتی ک بر روی فرد میگذارند جزو توسعه های فردی به حساب می آیند.

مطالب مرتبط: علائم اضطراب چیست؟

برای  مثال ورزش شدید کردن جزو این دسته از فعالیت ها است که در وهله اول جزو فعالیت های توسعه فردی به شمار نمی آیند ولی با تاثیر گذاری بر روی مغز و جسم وارد این حوزه میشوند. در ابعاد توسعه فردی یعنی هر عملی که فرد را به اهداف زندگی آن نزدیک میکند و در نهایت باعث میشود که به آنها دست یابد. توسعه فردی به یک گیاه در حال رشد میتوان تشبیه شود که باید به آن رسیدگی کنیم.

توسعه فردی چیست؟

ابعاد توسعه فردی

  • سلامتی
  • امور مالی
  • روابط
  • معنویت
  • شغل
2.9/5 - (10 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.