نشخوار-فکری-چیست؟

نشخوار فکری چیست؟

به حالتی که ذهن فرد مدام با یک فکر آزاردهنده پر میشود و نمیتواند آن را از فکر خود بیرون کند. درواقع در این حالت فرد به افکار و خاطرات آزاردهنده تکرار فکر میکند و با آنها خود را عذاب میدهد این عمل میتواند برای سلامتی روانی فرد بسیار مضر باشد. نشخوار فکری سبب ایجاد یا تشدید افسردگی می تواند بشود و یا فرد را بسوی انزوا بکشاند و آن را از جامعه دور کند. باما در سایت علیرضا نیک نام همراهه باشید.

نشخوار ذهنی چیست؟

به اختلالی گفته میشود که فرد در آن بیش از حد به گذشته و افکار منفی فکر می کند برای مثال کسی که دچار تروما شده است مدام به آن اتفاق بد فکر میکند و نمیتواند آن را رها کند و زندگی خود را مختل میکند. نشخوار ذهنی می تواند علامت طیف وسیعی از بیماری های روانی باشد و یا آن سبب به وجود بیماری های روانی شود. نشخوار فکری علاوه بر اینکه می تواند عوارض روانی داشته باشد بر روی جسم هم می تواند تاثیرگذار باشد و مشکلات و آسیب های جدی همراه داشته باشد

علت بروز نشخوار فکری چیست؟

بصورت ملی نمی توان دقیق گفت که نشخوار فکری از یک عمل یا اتفاق واحد می تواند حاصل شود، خیر اینگونه نیست نشخوار فکری می تواند عوامل متعدد و زیاد و متفاوتی داشته باشد که هریک بتوانند فرد را به سوی نشخوار فکری کشاند، ولی ما در این مطلب چند یک از علت های معمول که به گفته متخصصان آمریکایی که از تحقیقات خود حاصل کرده اند که به نشخوار فکری میرسد را برایتان در اینجا آورده ایم:

  • باور به این‌که با نشخوار فکری، بینشی جدید نسبت به زندگی یا مشکل خود به دست خواهید آورد
  • داشتن سابقه ضربه روحی یا جسمی
  • مواجهه با استرس‌های مداومی که نمی‌توانید آن‌ها را کنترل کنید

نشخوار فکری در افرادی که دارای ویژگی‌های شخصیتی خاصی مانند کمال‌گرایی و تمرکز بیش‌ازحد بر روابط خود با دیگران هستند، رایج‌تر است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.