کودک درون چیست و چطور آن را بشناسیم؟

کودک درون چیست و چطور آن را بشناسیم؟

کودک درون بخشی از وجود ماست که از بدو تولد همراه ما بوده و در تمام سال‌هایی که رشد می‌کردیم؛ وجود داشته است و گذشته را مانند یک کتاب منعکس می کند. اگر شما هم به دنبال شناخت کودک درون خود هستید و می خواهید بدانید چگونه می توانید با کودک درون‌تان ارتباط بگیرید؛ با این مقاله از علیرضا نیکنام همراه باشید.

کودک درون چیست؟

کودک درون بخشی از ضمیر‌ناخودآگاه است که احساسات، باور‌ها، خاطرات گذشته، ترس‌ها و زخم‌های عاطفی دوران کودکی و امید‌ها و آرزو‌هایمان را جمع آوری می کند و بعد از اینکه آنها را از نظر روحی و عاطفی پردازش کرد؛ در خود نگهداری می کند.

این بدین معنی است که این بخش از وجود می تواند دردی را که در سنین جوانی تجربه کرده اید؛ به سنین بزرگسالی انتقال دهد و بر سلامت روحی و روانی شما تاثیر بگذارد.

کودک درون چیست و چطور آن را بشناسیم؟

مطلب مرتبط: آموزش مهارت نه گفتن در کودکان

زمانی که مسیر ذهن خود را به الگو‌های درونی متوجه کنید؛ ناخودآگاه دنیای درونی تان را کشف خواهید کرد.

برای درمان بسیاری از بیماری‌ها ازتکنیک بهبود رابطه با کودک درون؛ برای تسریع روند التیام و درمان استفاده می شود.

چگونه می‌توانیم کودک درونمان را بشناسیم؟

کودک درونی کسی است که بوی مادر بزرگ را زمانی که خم شد تا شما را در آغوش بگیرد، نگاه آکنده از عشق و مهر پدررا زمانی که اسباب بازی‌هایتان را با دوستانتان تقسیم می کردید، احساس شادی را که موقع دعوت شدن به جشن تولد یکی از دوستانتان داشتید، بی توجهی و آزار و اذیت روز اول مدرسه و مزه اشک های شورتان در هنگام مرگ پدربزرگ را به یاد دارد!

کودک درون زمانی که پاسخ پرسشی به ظاهر آسان را نمی یابید و مورد تمسخر معلم قرار می گیرید احساس حماقت می کند؛ در اولین تجربه کاریتان حضور دارد و به رئیس ثابت می‌کند که مسئول و توانا هستید، زمانی که در جستجوی یافتن عشق یا گروه‌های اجتماعی مناسب هستید؛ نیز کودک درونتان با شماست.

کودک درون همان بخشی است که زمانی که با دیگران اوقات خوبی دارید و آرامش می گیرید؛ احساس می کند درک شده است و زمانی که مورد خیانت و آزار قرار می گیرید؛ خرد می شود و خیانت می کند.

کودک درون‌مان همیشه با ما در ارتباط است؛ فقط باید یاد بگیریم به او گوش دهیم. اگر در بخشی از زندگی خود مثلا در کار، فرزند پروری، پیدا کردن یا حفظ عشق، عمیق کردن روابط  و … احساس ناامیدی یا سردرگمی می کنید، احتمالا کودک درونی شما نیاز به توجه بیشتری دارد.

دو قدم برای ایجاد ارتباط با کودک درون

اگر کودک درون‌تان احساس خطر کند و دچار بی‌ثباتی و عدم اطمینان شود، ممکن است مانع ایجاد تغییرات شود و احساس کنید که از امتحان کردن چیزهای تازه می ترسید؛ در این حالت احساس می کنید دو تکه شده اید و یک بخش از شما به دنبال امنیت و ثبات می باشد و بخش دیگر به دنبال ارتباط و ماجراجویی است!

برای ایجاد توازن در خلاقیت، انعطاف پذیری، مسئولیت، ارتباط  و ثبات نیاز است با کودک درون‌تان ملاقات کنید و با او آشنا شوید تا بتوانید یک تیم مشترک ایجاد کنید تا نیازهای شما و خواسته های کودک درون‌تان برآورده شوند.

قدم اول) ارتباط با کودک درون و گفتگو با او

مدیتیشن و مراقبه شما را برای ارتباط با کودک درونتان یاری می کند. هدف این روش است که روی کودک درون خود کار کنید و با او به نرمی برخورد کنید تا راهی برای رفع نیازهایش بیابید. این کار به شما کمک می‌کند متوجه شوید؛ چه چیزی باید تغییر کند تا بتوانید به جلو حرکت کنید.

قدم دوم) گوش دادن به کودک درون و شنیدن نیازها، دردها، امیدها و آرزوها و گام برداشتن برای تحقق آنها

برای اینکه کودک درونتان به شما اعتماد کند و از نهانگاهش بیرون بیاید و درمورد نیاز‌هایش با شما صحبت کند؛ باید با دیدی باز برای شنیدن داستان های او آماده باشید و درباره زندگی، امیدها، آرزوها، ترس و نگرانی هایش کنجکاوی کنید.

مطلب مرتبط: نحوه رفتار با کودکان خجالتی

نشانه هایی که می گویند کودک درون‌مان نیاز به درمان دارد

گاهی کودک درون براساس باورها یا خاطرات گذشته؛ رفتارها و افکاری را به عنوان راهی برای داشتن احساس امنیت به کار می‌گیرد.

کودک درون چیست و چطور آن را بشناسیم؟

پس از آشنایی با کودک درون‌تان ممکن است متوجه شوید که نیاز به درمان دارد. برخی از علائم ناراحتی کودک درون عبارتند از:

 • احساس شرم و گناه
 • نیاز به تأیید دیگران
 • ناتوانی در زندگی در لحظه
 • اضطراب و ترس همیشگی
 • کمال گرایی و ترس از شکست
 • احساس ناکافی بودن و عدم رضایت
 • روابط ناسالم یا اجتناب از روابط و عشق
 • رفتارهای سرشار از عقده و ضربه به خود
 • خود کم بینی
 • فرار از افراد، مکان‌ها یا تجربیات خاص
 • نشخوارها و گفتگوهای درونی منفی

تکنیک های شاد کردن کودک درون

بهتر است به جای این که کودک درون‌تان را شخصیت مستقلی بدانید؛ او را راهی برای تجسم تجربه‌ها و احساسات گذشته بدانید. کودک درون‌تان همان چیزی است که به شما کمک کرد تا به شخصیت امروز خود شکل دهید؛ پس به او بی اعتنایی نکنید.

وقتی کودک درون‌تان بداند که توجه شما را به خود جلب کرده و شما تمام تلاش خود را برای ارائه عشق و فراهم آوردن نیازهای او به کار می‌گیرید؛ به شما اعتماد خواهد کرد و می‌توانید به برخی از دلایل پشت ترس‌ها و الگوهای زندگی‌تان پی ببرید.

نگران نباشید چون راه‌های مختلفی برای حمایت، محبت و شفا دادن کودک درون وجود دارد:

 • خاطرات و تجربیات ترسناک دوران کودکی را مرور کنید.
 • روابط سالمی که به شما احساس امنیت می دهند ایجاد کنید.
 • عات‌های منظم تغذیه، خواب، بهداشتی و جنسی ایجاد کنید.
 • تفریح و سرگرمی را بخشی از زندگی خود قرار دهید.
 • باور‌های درونی تان را تغییر دهید.
 • وقت خود را صرف فعالیت‌هایی کنید که در کودکی از آنها لذت می‌بردید.

داشتن کودک درون شاد چه مزایایی دارد؟

بسیاری از مشکلات به تجربیات دوران کودکی ارتباط دارند؛ به‌خصوص اگر مسائلی طولانی باشند که نتوانسته‌ اید بر آنها غلبه کنید.

مطلب مرتبط: مشکل اعتماد به نفس کودکان

با داشتن یک کودک درون سالم؛ سرشار از عشق و احساس خواهید شد و درکل زندگی شادتری خواهید داشت. 8 مورد از مزیت های کودک درون شاد عبارتند از:

کودک درون چیست و چطور آن را بشناسیم؟

 1. می توانید چیزهای جدید را امتحان کنید.
 2. قدرت تحمل شما بالا می رود.
 3. به دنبال گرفتن تأییدیه از دیگران نخواهید بود.
 4. احساس امنیت و ثبات خواهید داشت.
 5. احساسات سرکوب شده تان از بین می روند.
 6. علت اصلی ترس و فوبیاهای ‌شما مشخص می شود.
 7. عزت نفس و اعتماد به نفس تان افزایش می ‌یابد.
 8. از چرخه وابستگی به روابط رها می شوید.

کلام آخر

کودک دورن بخش مهمی از وجود ماست که اگر به آن توجه نکنیم در آینده با مشکلاتی مواجه خواهیم شد. با رفتار آرام  و محبت آمیز با خود، چک کردن افکار و احساسات و نیازهای خود و رفع دردهای کودکی می توانیم کودک درون سالمی داشته باشیم و از زندگی لذت ببریم.

درباره “کودک درون و چطور آن را بشناسیم؟” بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.