ریشه-وسواس-چیست

ریشه وسواس چیست؟

به طور کلی همه ما همیشه دارای افکار ناخواسته هستیم که به ذهن ما خطور میکنند. افکار نا خواسته به خودی خود هم ایرادی ندارند ولی مشکل از زمانی شروع میشود که ما نمی توانیم جلوی این افکار را بگیریم و این افراد شروع به بزرگ زدن در ذهن ما میشوند تا جایی که مجبور میشویم برای رهایی از آنها و یا حداقل برای کمرنگ کردن انها به آن عمل کنیم تا شاید از این رنج و عذاب رهایی یابیم.

زمانی که ما با وسواس های فکری خود به سازگاری میریزیم و آنها را میپذیریم شروع به عمل کردن به آنها می پردازیم به این ترتیب آنها را همانند برنامه و دستور کاری در روزمره خود وارد میکنیم که این کار بسیار خطرناک است زیرا  می تواند افکار اصلی ما ریشه کند و زندگی ما را منحرف کند و قهقرا بکشاند. این افکار میتوانند تاثیر جدی بر روی زندگی ما بگذارند. برای مثال کسانی که حس میکنند باید روزی 10 بار دوش بگیرند و اگر این کار نکنند احساس خواهند کرد.  با سایت علیرضا نیکنام همراه باشید.

ریشه-وسواس-فکری-چیست؟

بسیاری از افراد باور دارند که وسواس های آنها بعد از یه اتفاقی در زندگی آنها رخ داده است. برای مثال این وسواس ها ممکن است بعد از سابقه مصرف مواد مخدر و یا الکل و یا تروما های شدید و…  اتفاق می افتند. این افراد نمی توانند اتفاق هایی که در ذهن خود افتاده است را از ذهنشان خارج کنند. در فرهنگ اسلامی ریشه وسواس های فکری بیشتر در اجبار به عمل به واجبات مذهبی دارد. به صورت کلی می توان گفت از مهمترین عواملی که وسواس فکری را باعث میشود نشخوار فکری است. در نشخوارهای فکری فرد نمی تواند افکار را از ذهن خود بیرون کند و مدام و ناخود آگاه به سراغ آن افکار میرود این افراد بعد از مدتی دچار خستگی مغزی و روانی میشوند و مجبور میشوند به افکارشان جامه عمل بپوشانند.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.