مشاوره ازدواج چه سوالاتی می پرسد؟

مشاوره ازدواج چه سوالاتی می پرسد؟

بسیاری از افراد قبل از ازدواج به یک مشاور مراجعه می کنند و پس از چند جلسه، مشاور به این نتیجه می رسد که آیا این دو فرد به درد زندگی مشترک در کنار هم می خورند یا نه؟ اما سوالی که در این جا پیش می آید این است که مشاور چگونه به این نتیجه می رسد؟ مشاوره ازدواج با بیان چندین سوال می تواند به طور تقریبی با شخصیت شما و همسرتان آشنا شود و سپس بگویید  که آیا می توانید در کنار هم زندگی کنید یا خیر؟

در این مقاله قصد داریم اصلی ترین سوالاتی که مشاوران ازدواج می پرسند را با شما عزیزان در میان بگذاریم، پس در ادامه این مقاله در کنار ما باشید.

مشاور ازدواج چه می پرسد؟

به طور کلی نمی توان یک فرمول را برای همه زوج ها اعمال کرد. این بدان معناست که مشاوران ازدواج از همه مراجعین سؤالات یکسانی نمی پرسند. در عوض، او با توجه به وضعیت اجتماعی و فرهنگی فرد، پرسش روانشناسی قبل از ازدواج را مطرح می کند. اما نکته مهم این است که تمام سوالات به گونه ای باشد که به هدفی که در قسمت قبل به شما گفتیم برسد. در این جا چند نمونه از این سوالات آورده شده است:

نمونه سوالات مشاوره ازدواج

نمونه سوالات مشاوره ازدواج

قبل از بررسی نمونه سوالات، خوب است بدانید که بسیاری از مشاوران از مراجعان خود می خواهند که لیستی از سوالاتی که به نظرشان مهم و ضروری می دانند تهیه کنند و سپس به مشاور مراجعه کنند. این امر باعث می شود که سوالات مشاوره ازدواج با سلیقه و نظر زوجین همخوانی بیشتری داشته باشد. علاوه بر این، طرح سوالات قبل از عروسی نشان دهنده معیار های عروسی شماست و این موضوع می تواند مسائلی را که برای شما مهم است به مشاور گوشزد کند.

در این جا چند نمونه از سوالات مشاوره قبل از ازدواج آورده شده است:

 1. به نظر شما بزرگترین مشکل در ازدواج چیست؟
 2. به نظر شما این دوره موقتی است یا دائمی؟
 3. آیا فکر می کنید اگر مشکلی در زندگی مشترک شما وجود داشته باشد، می توانید آن را حل کنید؟
 4. آیا به یکدیگر اعتماد دارید؟ تا کجا؟
 5. به نظر شما انسان کجا باید بخواهد ازدواج کند؟
 6. آیا احساس می کنید که می توانید در مورد هر چیزی با یکدیگر صحبت کنید؟
 7. چرا می خواهید رابطه شما به ازدواج ختم شود؟
 8. به نظر شما چه چیزی باعث بهتر شدن رابطه شما می شود؟
 9. تا چه اندازه عشق و محبت طرف مقابل را نسبت به خود احساس می کنید؟
 10. آیا حاضرید در صورت نیاز تغییر کنید تا زندگی خود را بهتر کنید؟
 11. آیا تا به حال در مورد رابطه جنسی با یکدیگر صحبت کرده اید؟
 12. آیا شما سرگرمی های مشابهی دارید؟
 13. اگر همسرتان به شما خیانت کند چه واکنشی نشان می دهید؟
 14. وقتی با هم بودید، هیچ وقت فکر می کردید که زندگی مجردی تان بهتر است؟
 15. آیا فکر می کنید انتظارات شما از یکدیگر منطقی است؟
 16. آیا مسائلی وجود دارد که با شما قابل حل نباشد؟
 17. به نظر شما بزرگ ترین دلیل عاشق شدن شما چیست؟
 18. به نظر شما مشاور ازدواج چقدر می تواند به شما کمک کند؟
 19. آیا در مورد مسائل خانوادگی، اجتماعی، مالی و مذهبی صحبت کرده اید؟
 20. اگر مشکلی دارید، بهترین راه حل آن چیست؟ وقتی عصبانی هستید چگونه رفتار می کنید؟

سوالات روانشناسی قبل از ازدواج

سوالات روانشناسی قبل از ازدواج

پاسخ به سوالات مشاوره قبل از ازدواج می تواند نکات بسیار مهمی را در مورد فرد مقابل به شما بگوید. البته در نظر داشته باشید که تفسیر پاسخ سوالات مشاوره ازدواج بسیار مهم است و باید توسط مشاور انجام شود زیرا اگر از دیگران بخواهید به این سوالات پاسخ دهند بسیاری از پاسخ ها را متوجه نخواهید شد.

علاوه بر سؤالاتی که در مورد رابطه خود به آن ها پاسخ می دهید، سؤالات دیگری نیز توسط مشاوران ازدواج پرسیده می شود که هدف آن ها ارزیابی شخصیت شما به طور کلی برای تعیین تیپ شخصیتی شما یا شاید داشتن اختلال شخصیت است.

علاوه بر سوال مشاوران ازدواج، شما همچنین می توانید از یک آزمون استفاده کنید. به طور کلی، سه تست MMPI، NEO و MILON به عنوان آزمایش های ازدواج شناخته می شود که سطح درک بین شما و دیگران را و همچنین اختلال شخصیتی شما تعیین می کند. در این مورد، مشاور ازدواج به شما کمک می کند مشکلات خود را حل کنید و به سازگاری دست یابید.

در نهایت، به یاد داشته باشید که صرف نظر از این که آیا شما دو نفر قبل از ازدواج و یا در ابتدای ازدواج خود و یا بعد از جشن 30 سالگی عروسی خود، شما همیشه می توانید رابطه خود را بهبود ببخشید و مشاوره ازدواج یکی از بهترین راه های انجام این کار است.

بیشتر بخوانید: چرا شوهر پیدا نمی کنم؟

 1. از بزرگ ترین مشکلات در ازدواج چیست؟

شما و همسرتان می توانید نقاط مختلفی از زندگی را سخت و یا نگران کننده بدانید. از همسر خود بپرسید که باور دارد که بزرگ ترین مشکل در رابطه خود چیست؟

شما ممکن است در مورد استرس موارد مالی و خیانت نگران باشید و همواره ذهن تان درگیر این مسائل باشد، در حالی که همسر شما در مورد اعتماد و مشکلات نامربوط دیگر نگران باشد. اطلاع از نگرانی های یکدیگر بسیار تاثیر گذار است. پس باید یاد بگیرید با دقت به یکدیگر گوش دهید، بنابراین شما می توانید از آن ها یاد بگیرند و به عنوان یک زوج ایده آل رشد کنید.

 1. هنگامی که مشکلات آغاز شد چه کار می کنید؟

توجه داشته باشید اگر شما می توانید لحظه شناسایی زمانی که رابطه خود را از طریق یک چرخه را اشتباه رفت را به دست آورید پس می توانید بهترین راه حل ها را نیز برای حل مشکلات خود پیاده کنید.

اگر شما نمی توانید انتخاب کنید که برای شروع مشکلات چکار کنید، سعی کنید به آخرین باری که در کنار هم واقعا خوشحال بودید فکر کنید. شما ممکن است قادر به استفاده از این گزینه و موقعیت به عنوان یک بلوک از ساخت و ساز برای شادی آینده است، استفاده کنید و تاثیر گذاری آن را متوجه شوید.

 1. در زمان عصبانی شدن چه کاری انجام می دهید؟

مهم نیست که در زمان ازدواج چقدر خوشحال و خوشبخت بودید، به هر حال ممکن است در طی مدتی که در کنار هم هستید مشکلاتی پیش آید و شما عصبانی شوید. نحوه مدیریت خشم در زمان عصبانیت در یک رابطه خیلی مهم است پس باید بیاموزید که چگونه در زمان ها بحرانی یکدیگر را درک کنید و خود نیز سعی کنید خود را آرام کنید

چه چیز هایی از همسر خود را دوست دارید؟

 1. چه چیز هایی از همسر خود را دوست دارید؟

این آسان است به تمرکز بر روی سوالات منفی در مشاوره ازدواج جلسات بپردازید، اما این نیز مهم است که بر روی مسائل مثبت نیز تمرکز کنیم. هر چه از یک شریک زندگی می خواهید را باید در نظر بگیرید و مسائل مهم را با طرف مقابل خود در میان بگذارید.

به یاد داشته باشید مسائلی که باعث شده است که شما از طرف مقابلتان خوش تان بیاید را به او بگویید و از او هم بپرسید که چه مواردی از شما را بیشتر دوست دارد و باعث عاشق شدن او به شما شده است.

چه رفتار هایی را از او انتظار دارید یا چه رفتار هایی را دوست ندارید، هر دو این مواردی که در ذهن تان وجود دارد را بیان کنید تا طرف مقابلتان با شخصیت و انتظارات شما بیشتر آشنا شود.

 1. آیا شما به یکدیگر اعتماد دارید؟

اعتماد یک جزء اساسی از هر رابطه موفق است. اگر حس می کنید اعتماد همسر شما، یا شما از همسر خود، آن قدری که باید نیست و نمی توانید به او اعتماد کنید باید در این مورد با یکدیگر صحبت کرده و مسائلی که ممانعتی در اعتماد کردن ایجاد می کنند مانند: رفتار های مشکوک، خیانت و… را بیان کرده و سعی کنید این مسائل را حل کنید.

گاها یک زوج نمی تواند به تنهایی این مسائل را بیان یا حل کند به همین دلیل به یک مشاور خبره نیاز دارند، در این زمان می توانید به مشاوره ای حرفه ای مانند اقای علیرضا نیکنام مراجعه کنید و یا به صورت تلفنی از مشاوره های آن ها استفاده کنید.

چه چیزی باعث شده است به مشاوره ازدواج بروید؟

 1. چه چیزی باعث شده است به مشاوره ازدواج بروید؟

شما باید دلایل خود و یا همسرتان را در مورد رفتن به مشاوره ازدواج و خواستار گرفتن راه حل های حرفه ای باشید.

 • اهداف رفتن به مشاوره ازدواج را بپرسید.
 • آیا همسر شما می خواهد ازدواج شما را نجات دهد؟
 • آیا نگران طلاق هستید؟
 • عذاب وجدان دلیل ازدواج شما بود؟
 • بچه دار شدن و ادامه نسل برایش مهم بود؟
 • ممکنه دلیل اصلی ازدواجشون تنهایی و ترس از تنهایی نباشه؟
 • آیا او می توانست ازدواج را از روی نیاز جنسی انتخاب کند؟
 • آیا اعتیاد، استرس مالی، مدیریت خشم یا هر چیز دیگری باعث ایجاد شکاف بین شما می شود؟

با درک این که چرا همسرتان به دنبال مشاوره است، ممکن است نسبت به دیدگاه خود نسبت به ازدواج خود به عنوان یک شخص احساس بهتری داشته باشید.

بیشتر بخوانید: از کجا بفهمم به من علاقه دارد

 1. برای بهبود روابط زناشویی خود چه کاری می توانم انجام دهم؟

در مشاوره ازدواج چه سوالاتی پرسیده می شود؟ این هم یک سوال دیگر، هر چقدر بخواهید همه تقصیر ها را گردن همسرتان بیندازید، واقعیت این است که برای ازدواج دو نفر لازم است.

حتی اگر احساس می کنید که در یک رابطه یک طرفه هستید، باید از همسرتان بپرسید که چه کاری می تواند برای بهبود زندگی مشترک شما انجام دهد. البته همسرتان هم باید همین سوال را از شما بپرسد.

در غیر این صورت، مشاور ازدواج شما به احتمال زیاد در پاسخ به عدم تعادل اشاره می کند و این سوال را از همسرتان می پرسد. صادقانه پاسخ دهید، اما در این راه به همسرتان احترام بگذارید.

 1. آیا خود را از نظر جنسی می شناسید؟

رابطه جنسی ممکن است سنگ بنای یک ازدواج خوب نباشد، اما می تواند عامل مهمی در موفقیت کلی یک رابطه باشد. از صحبت در مورد رابطه جنسی با مشاور خود خجالت نکشید، به خصوص اگر یکی از مسائل اصلی در ازدواج شما باشد. با صحبت آزادانه و صادقانه در مورد احساسات خود، می توانید یاد بگیرید که صمیمیت خود را بهبود بخشیده و پیوند های زناشویی خود را تقویت کنید.

رابطه آینده خود را چگونه میبینید؟

 1. رابطه آینده خود را چگونه میبینید؟

در مورد آینده با همسرتان صحبت کنید. 5، 10 یا 20 سال دیگر کجا هستیم؟ اگر همین الان ادامه دهیم، آیا حتی در آن بازه زمانی پیشرفت خواهیم کرد؟ اگر نه، چه کاری می توانیم انجام دهیم تا مشکلات خود را حل کنیم و ازدواج خود را به مسیر درست برگردانیم؟

برای خود به عنوان یک زوج (یا به عنوان یک خانواده) اهداف تعیین کنید و در مورد جایی که باید در زندگی خود باشید به توافق برسید.

 1. میدونی چقدر دوستت دارم و قدردانت هستم؟

برای همسرتان مهم است که بداند چقدر او را دوست دارید و چقدر می خواهید در یک رابطه باشید. اگر همسرتان احساس بی فایده یا بی ارزشی می کند، باید از این موضوع آگاه باشید. سپس می توانید سعی کنید عشق خود را آزادانه تر نشان دهید.

سوال دیگری که زوج درمانگر از شما خواهند پرسید:

 • چه مشکلاتی بیشتر شما را آزار می دهد؟
 • چگونه و چه زمانی متوجه این مشکلات شدید؟
 • آیا فکر می کنید مشکلات شما راه حلی دارد؟
 • چه چیزی را در مورد یکدیگر دوست دارید یا دوست ندارید؟
 • آیا از افسردگی، اضطراب یا سایر مشکلات سلامت روان رنج می برید؟
 • آیا درگیری هایی از گذشته دارید؟
 • چه چیزی آن ها را در زندگی مشترک خوشحال می کند؟

مشاوره قبل ازدواج ضروری است؟

در جواب این سوال باید بگوییم اگر زندگی آینده و مشترک تان برای تان مهم و با ارزش است، قبل از ازدواج رفتن به مشاوره ازدواج یک مسئله مهم و حیاتی است تا با طرف مقابل تان بیشتر آشنا شوید و به این درک برسید که آیا می توانید یک زندگی مشترک با کم ترین مشکل را در کنار هم داشته باشید یا نه؟

از بهترین مشاوران که هم به صورت حضوری می توانید مراجعه کنید هم به صورت تلفنی می توانید با آن ها تماس بگیرید جناب آقای علیرضا نیکنام است که در زمینه های ازدواج و مشاوره های قبل از ازدواج می توان گفت مشاور زبده ای هستند و می توانند در این مسیر به شما و همسر تان کمک کنند.

درباره “مشاوره ازدواج چه سوالاتی می پرسد؟” بیشتر بخوانید:

2 یک نظر

 1. شهرام فلاح پاسخ

  سلام. ممنون از مطالب مفیدتون. به نظر شما منابع اصلی مطالعه بشه یا کمک آموزشی؟

 2. علیرضا معصومی پاسخ

  سپاسگزارم بابت داستانهای که نشر دادید فوق‌العاده عالی و تاثیر گذار بود و امیدوارم که باز هم داستانهای طبق بندی شده و زنجیر وار نشر بدید و لول بندی شده باشد نسبت به سنین افراد و تحصیلات .یعنی طیف های مختلفی رو بشه در بر گرفت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *