چرا شوهرم خیانت می کند؟

چرا شوهرم خیانت می کند؟

بسیاری از خانم ها در مورد این که چرا شوهرانشان به آن ها خیانت می کنند سوال می پرسند و همواره دنبال دلایل خیانت شوهرانشان هستند.

شین بیرکل، درمانگر خانواده و ازدواج LMFT، در این باره توضیح می دهد که مردان و زنان ممکن است به دلایل بسیار متفاوتی خیانت کنند. اما او خاطرنشان می کند که احتمالا بیشتر به دلیل نحوه اجتماعی شدن مردان و زنان است تا تفاوت های ذاتی بین آن ها است که این اتفاق می افتد. او می افزاید که هر چه ما به عنوان جامعه بیشتر از جامعه پذیری و مردسالاری دور شویم، کم تر شاهد تفاوت های جنسیتی در رفتار های خیانت کننده ها خواهیم بود.

با این وجود، در حال حاضر، برخی تحقیقات نشان می دهد که مردان بیشتر از زنان خیانت می کنند، به طوری که 20 درصد از مردان در مقایسه با 13 درصد از زنان به خیانت اعتراف کرده اند. بنابراین از کارشناسان روابط در مورد این که چرا مردان خیانت می کنند، به همراه آن چه که خیانت را تعریف می کند، علائمی که باید مراقب آن ها باشید و اگر خیانت به رابطه شما نفوذ کرده است چه کاری باید انجام دهید، جستجو کرده ایم. بسیاری از این رفتار ها ممکن است برای افراد از هر جنسیت اعمال شود، اما قطعا می توانند برای مردان بیشتر مرتبط باشند.

خیانت مرد به زن

خیانت مرد به زن

9 دلیل خیانت مردان در روابط را ادامه قرار داده ایم

 1. آن ها به دنبال راهی برای خروج هستند.

کن پیج، درمانگر رابطه، از LCSW، به mbg می گوید: گاهی اوقات وقتی مردان خیانت می کنند، به این دلیل است که آن ها سعی می کنند از یک رابطه خارج شوند و این اولین قدم است.

اگرچه افراد از هر جنسیت ممکن است به این دلیل خیانت کنند، بیرکل توضیح می دهد که مردان ممکن است کم تر در مورد نیاز های خود و رابطه با شریک زندگی خود صحبت کنند. اگر آن ها به دنبال راهی برای خروج هستند، ممکن است خیانت را وسیله ای برای رسیدن به هدف خود بدانند.

 

 1. آن ها به دنبال ارتباط بیشتر هستند.

علیرغم آن چه هنجار های جنسیتی ممکن است در مورد مردان به ما بگوید، خیانت همیشه به دلایل صرفا جنسی اتفاق نمی افتد. پیج می ‌گوید: اگر مردان احساس می ‌کنند که از طرف شریکشان دیده نمی‌شوند به خیانت روی می آورند، این موارد به مردان آسیب می‌ زند و باعث می ‌شود به طرف خیانت سوق پیدا کنند» و اضافه می ‌کند: «وقتی این اتفاق در طول زمان زیاد می ‌افتد، انگیزه فکر کردن به رابطه جنسی با افراد دیگر به طور قابل توجهی افزایش می یابد

بیرکل می ‌گوید، به ‌طور کلی مردان به احتمال بسیار کم تری از یک سیستم حمایت اجتماعی خوب برخوردارند. در این موارد، حمایت یک زن دیگر در زندگی او ممکن است بسیار خوشایند باشد. او می‌ گوید: «اغلب به عنوان یک دوستی شروع می‌ شود، شاید یک همکار زن»، که باعث می ‌شود او نسبت به خودش احساس بهتری داشته باشد و بنابراین یک ارتباط عاطفی شکل می ‌گیرد.

 

 1. دارای ویژگی های اجتماعی یا خودشیفتگی هستند.

اگر یک مرد خیانت کرده باشد، ممکن است تمایلات اجتماعی یا صفات خودشیفتگی در میان باشد. پیج می گوید: «آن ها می توانند کسی باشند که به معنای واقعی کلمه به احساسات شریک زندگی خود اهمیت نمی دهند. آن ها آن چه را که می خواهند را انجام می دهند و به همین سادگی طرف مقابل را ندادیده می گیرند.»

بیرکل می ‌افزاید که اغلب، وقتی فرصتی برای خیانت پیش می‌ آید، افراد خاصی هستند که توانایی خوبی برای درک احساسات دیگران یا تاثیر رفتار آن ها بر دیگران دارند. قابل توجه است که بیشتر افراد دارای سطوحی از رفتار های خودشیفته هستند و هر فردی که دارای رفتار های خودشیفته است، یک خودشیفته تمام عیار با اختلال شخصیت خودشیفته نیست. همین امر را می توان در مورد سوسیوپاتی که به اختلال شخصیت ضداجتماعی معروف است نیز گفت.

 

 1. خیانت انتقام جویانه.

بیرکل می ‌گوید برخی از افراد از روی عصبانیت، حسادت یا تمایل به انتقام، دست به خیانت می‌ زنند. حتی اگر شریک زندگی آن ها به آن ها خیانت نکرده باشد، اگر آن ها کاری کرده باشند که شریک زندگی خود را ناراحت کنند (یعنی داشتن یک دوستی نزدیک با مرد دیگری) آن ها در نهایت خیانت می کنند.

 

 1. آن ها با سوء مصرف مواد دست و پنجه نرم می کنند.

اگر یکی از شرکا با مشکل سوء مصرف مواد سر و کار دارد، موارد خیانت ممکن است افزایش یابد. پیج می ‌گوید: «وقتی شخصی معتاد می ‌شود، نسخه نابالغ ‌تری از فرد ایجاد می ‌شود.»

 

 1. آن ها با سلامت روان خود دست و پنجه نرم می کنند.

پیج می ‌گوید که افسردگی و اضطراب می ‌توانند رفتار تکانه‌ محور را نیز افزایش دهند، زیرا «اگر افسردگی و اضطراب شدید باشد، واقعا می‌ تواند نیاز به تسکین را تشدید کند و تسکین اغلب می ‌تواند به شکل فردی واقعا جذاب خارج از رابطه باشد

آن ها به دنبال تایید و جلب توجه هستند

 1. آن ها به دنبال تایید و جلب توجه هستند.

پیج و بیرکل خاطر نشان می ‌کنند که احساس نا امنی و اعتماد به نفس پایین نیز می ‌تواند افراد را به سمت خیانت سوق دهد، به ‌ویژه اگر آن ها این اعتبار را در رابطه خود دریافت نکنند. پیج توضیح می دهد: اگر افراد به اندازه کافی برای شریک زندگی خود احساس جذابیت نداشته باشند، ممکن است برای جستجوی اعتبار خارجی خیانت کنند.

او می ‌افزاید که مسائل جنسی (مانند اختلال نعوظ) همچنین می ‌تواند افراد را وادار کند که «به دنبال فردی جدید تر و هیجان ‌انگیز تر بگردند تا به خودشان ثابت کنند که هنوز هم قوی و توانمند هستند».

 

 1. آن ها بخشی از هویت خود را انکار می کنند.

در برخی موارد، خیانت می‌ تواند نتیجه انکار یکی از طرفین هویت جنسی یا جنسیتی خود باشد. پیج می ‌گوید: ممکن است فردی با پذیرش این که همجنس ‌گرا یا دوجنس ‌گرا است مشکل داشته باشد و می‌خواهد آزمایش کند.

 

 1. از نظر عاطفی نا بالغ هستند.

در نهایت، بیرکل و پیج هر دو موافق هستند که بسیاری از این دلایل در دسته نا پختگی عاطفی قرار می گیرند. بیرکل می ‌گوید: «فکر می ‌کنم این دلیل اصلی خیانت مردان است. او می‌ گوید: «در زمانی که یک مرد رابطه‌ ای برقرار می‌ کند، قبلا یک دوره طولانی از زمان وجود داشته است که آن ها نا توانی در صحبت در مورد آن احساسات را داشته ‌اند. به گفته پیج، اغلب به «قضاوت ضعیف، فقدان اراده، عدم کنترل خود و عدم بلوغ» ختم می شود.

چه چیزی به عنوان خیانت می توان به حساب آورد؟

چه چیزی به عنوان خیانت می توان به حساب آورد؟

هیچ پاسخ درست یا غلطی برای این وجود ندارد، زیرا حقیقت این است که برای هر زوجی متفاوت است. به ‌ویژه امروزه، با رایج ‌تر شدن روابط جنسی، روابط باز و دیگر رویکرد های قرار ملاقات، همراه با رواج پورن و رسانه‌ های اجتماعی، هر رابطه ‌ای چیز های متفاوتی دارد که شاید از نظر آن ها خیانت به شمار نمی رود.

پیج خاطرنشان می کند: مردم احساسات بسیار بسیار متفاوتی در مورد این موضوع دارند. این چیزی است که نیاز به بحث و گفتگوی زیادی بین شرکا دارد. مهم ترین چیز این است که یکی از طرفین نیاز ها و احساسات شخص دیگر را در این مورد نادیده نگیرد.

او می افزاید که مردان معمولا تحمل کم تری نسبت به خیانت جنسی نسبت به احساسی دارند، در حالی که زنان بسیار بیشتر تحت تاثیر شریکی قرار می گیرند که از نظر عاطفی خیانت می کند. باز هم این گفتگوی است که باید زود تر انجام شود.

با این حال، به طور کلی، وقتی صحبت از خیانت به میان می ‌آید، بیرکل می ‌گوید که پنهان ‌کاری اغلب دخیل است. او می ‌گوید: رازداری اغلب بخش بزرگی از آن است. این یک سرنخ واقعا خوب است که نشان دهنده شروع خیانت نیز به حساب می آید.

نشانه هایی که ممکن است همسرتان در حال خیانت باشد

نشانه هایی که ممکن است همسرتان در حال خیانت باشد

علائم زیر به هیچ وجه نشان دهنده خیانت همسر شما نیستند. با این حال، اگر تعدادی از این علائم از گفته های بیرکل و پیج وجود داشته باشد، ممکن است شریک شما در حال خیانت باشید پس حواس خود را جمع کنید.

 • آن‌ ها گوشه ‌گیر تر، بسته‌ تر و یا از نظر عاطفی دور تر هستند.
 • متوجه تغییرات قابل توجهی در نحوه انجام کار ها می شوید (مثلا برنامه یا رفتار عمومی آن ها تغییر می کند.)
 • شما احساس می کنید برای دریافت اطلاعات کامل از آن ها در مورد موارد خاص مشکل دارید.
 • آن ها به طور ناگهانی تلاش بیشتری برای ظاهر خود انجام می دهند، شاید قبل از کار یا قبل از بیرون رفتن.
 • به نظر می رسد آن ها نسبت به شخص دیگری بسیار مشتاق هستند.
 • آن ها از نظر جنسی نسبت به شما بی تفاوت هستند یا کم تر به شما علاقه مند و هیجان زده می شوند.
 • ناگهان، شریک زندگی شما بسیار خوب به نظر می رسد، گویی می خواهد چیزی را جبران کند.
 • آن ها پاسخگو نیستند که زمان خود را کجا می گذرانند (و در برخی موارد، پول خود را هم).
 • زمان زیادی صرف می کنند که آن ها نمی خواهند در مورد کاری که انجام می دادند صحبت کنند.
 • به نظر می رسد که آن ها بیشتر از شما عصبانی هستند یا به طور مداوم در مورد شما قضاوت می کنند.
 • کاهش شدید علاقه جنسی وجود دارد. آن ها ممکن است در به دست آوردن و یا حفظ نعوظ و همچنین ارگاسم مشکل بیشتری داشته باشند.
 • و البته، شواهد فیزیکی مانند ایمیل ‌ها یا متن ‌های باز مانده، گوشواره ‌ای که در کیف‌ شان باقی مانده است یا کاندوم (تمام این ها بستگی به خود طرف دارد.)

 

در رابطه با خیانت چه باید کرد:

 • تصمیم بگیرید که آیا می خواهید با هم بمانید یا نه می خواهید روی این مشکل کار کنید؟

نحوه برخورد زوج ها با موارد خیانت کاملا شخصی است. برخی از افراد نمی توانند شکست اعتماد را بپذیرند و برخی دیگر مایل به انجام آن هستند. پیج خاطرنشان می کند: تحقیقات نشان می دهد افرادی که در رابطه قبلی به شریک زندگی خود خیانت کرده اند، سه برابر بیشتر احتمال دارد در رابطه آینده خیانت کنند.

اما به گفته بیرکل: «حدود 65 درصد از افرادی که پس از یک رابطه عاشقانه روی رابطه خود کار می کنند، می توانند دوباره بهبود یافته و در رابطه خود احساس خوشبختی کنند».

ممکن است سال‌ ها طول بکشد و احتمالا کمک خارجی از یک مشاور طول می‌ کشد تا یک رابطه پس از خیانت به یک رابطه خوب بهبود یابد، اما اگر هر دو طرف مایل به انجام این کار باشند این امکان وجود دارد و این واقعً مهم ترین گزینه است. اما دانستن زمان دور شدن نیز به همان اندازه مهم است.

 

 • بررسی کنید که آیا شریک خیانتکار واقعا مایل به تغییر است یا خیر.

پیج خاطرنشان می کند: یک چیزی که با اطمینان می گویم این است که فرض نکنید این اتفاق دوباره تکرار نمی شود. این یک موضوع عمیق است و ریشه های عمیق تری وجود دارد که باید به آن ها پرداخته شود.

و اگر شریکی که خیانت کرده مایل نیست روی مشکلات و کار های غلطش کار کند، بلکه آسیب شریک خود را نادیده می ‌گیرد، بیرکل می‌ گوید: «به نظر من این وضعیتی نخواهد بود که هرگز به یک رابطه سالم منجر شود.» و من فکر نمی‌ کنم که شریک آن شخص این سطح از اهمیت ندادن را تحمل کند.»

 

 • احساسات فردی که به او خیانت شده است را متمرکز کنید.

اغلب شریکی که این خیانت را انجام داده ممکن است خود را در شرم عمیقی بیابد، اما بیرکل خاطرنشان می کند که بین احساس گناه و احساس شرم تفاوت وجود دارد. او می ‌گوید: «احساس گناه سالم مناسب است، اما برای فردی که رابطه‌ ای با هم داشته اند مهم است که کمی زمان بگذارد تا در مورد تجربه و آسیب شریک زندگی ‌اش صحبت کند»، برخلاف احساس خود مبنی بر بد بودن.

فریب خوردن چیزی کم تر از یک تجربه آسیب زا نیست و دلایل زیادی ممکن است در روابط و زمینه های مختلف اتفاق افتاده باشد. اما مهم نیست دلیلش چیست، یک گزینه می‌ تواند قطعی باشد: خیانت هر دوی شما را مجبور می ‌کند یک قدم به عقب بردارید، ببینید چه اشتباهی رخ داده است و تصمیم بگیرید که چگونه می‌ خواهید از آن جا به جلو حرکت کنید.

 

درباره “چرا شوهرم خیانت می کند؟” بیشتر بخوانید:

1 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *