7 راز کاربردی زبان بدن افراد با اعتماد به نفس بالا

7 راز کاربردی زبان بدن افراد با اعتماد به نفس بالا

آیا نمی دانید چگونه با اعتماد به نفس به نظر برسید؟ آیا با اهمیت تماس چشمی و استفاده از حرکاتی که باعث می شوند دیگران احساس راحتی کنند، آشنا نیستید؟

جزئیات فیزیکی می توانند فرصت هایی را در زندگی ایجاد کنند و اگر به آنها توجه نکنید؛ موانع غیر ضروری ایجاد می کنند. در این مقاله از علیرضا نیکنام به شما می‌آموزیم چگونه از زبان بدن خود استفاده کنید تا با‌ اعتماد به نفس به نظر برسید و نشانه های غیرکلامی شما پیام درستی را ارسال کنند.

چگونه با اعتماد به نفس به نظر برسیم؟

زبان بدن نوعی ارتباط غیرکلامی است که چندین برابر قوی‌تر از چیزی است که شما فکر می‌کنید. اولین برداشت شخصی از شما از روی زبان بدنتان در کمتر از هفت ثانیه است اتفاق می‌افتد!

اگر از زبان بدن خود مانند وضعیت بدنی، تماس چشمی، یا حرکات دست خود آگاه باشید و آنچه را که بدنتان انجام می دهد طراحی و مدیریت کنید؛ این پتانسیل را خواهید داشت که پیام هایی که به دیگران ارسال می کنید را کنترل کنید.

زبان بدن می تواند هم در موقعیت های کاری و هم در موقعیت های شخصی مهم باشد؛ داشتن زبان بدن و وضعیت بدنی که تعهد و قابل اعتماد بودن شما را نشان دهد در زندگی ضروری است. هر ژست شما می تواند چیزهای زیادی در مورد اینکه چه کسی هستید، چه احساسی دارید و چقدر به کاری که انجام می دهید اطمینان دارید؛ بگوید.

مطلب مرتبط: راه های افزایش اعتماد به نفس و خودباوری

اگر تصویری مطمئن، معتبر و متشکل از خود ارائه دهید؛ مردم طوری به شما پاسخ خواهند داد که گویی شما همه آن چیزها هستید.  باربارا پچر

سریعترین راه برای استفاده از زبان بدن برای بیان اینکه اعتماد به نفس دارید این است که چند ترفند را یاد بگیرید و آنها را عملی کنید. در ادامه چند راز کاربردی از چگونگی ابراز اعتماد به نفس از طریق زبان بدن آورده شده است که با استفاده از این نکات، می توانید اطمینان حاصل کنید که حالت بدنی مطمئن و زبان بدنی دارید که اعتماد به نفس شما را نشان می‌دهد:

حالت قاطعانه داشته باشید

  1. حالت قاطعانه داشته باشید

داشتن حالت قاطعانه باعث می شود متعادل تر و مطمئن به نظر برسید. هنگام ایستادن، پاهای خود را محکم روی زمین قرار دهید و به اندازه عرض شانه هایتان باز کنید و وزن خود را به طور مساوی روی هر دو پا تقسیم کنید و پاهای خود را به سمت بیرون و در جهت فردی که با او صحبت می کنید قرار دهید. اگر روی صندلی نشسته‌اید؛ پشت خود را صاف و به سمت پشتی صندلی نگه دارید و پاهای خود را محکم روی زمین قرار دهید.

در اینصورت زبان بدن شما نشان می‌دهد که ایده ها و نظرات شخص مقابل را می شنوید. از ژست تسلیم که پاهای روی هم، دست‌های جمع شده، یا فشار دادن وزن روی یک لگن است؛ خودداری کنید.

  1. از ژست های افراد قدرتمند تقلید کنید

چه سخنرانی بزرگی داشته باشید و چه در حال ملاقات با فردی عادی هستید؛ باید باور داشته باشید که اعتماد به نفس دارید و شایسته این فرصت هستید.

موقعیت‌های باز بدن به شما کمک می‌کند فضا را اشغال کنید و سیگنال‌هایی را به مغزتان ارسال می‌کند که احساس اعتماد به نفس کنید؛ در نتیجه مغز تستوسترون بیشتری تولید می کند و سطح کورتیزول شما را کاهش می دهد و باعث می شود احساس آرامش و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

وقتی بدن شما حرکاتی را که یک فرد قدرتمند انجام می دهد تقلید می کند؛ مغز شما باور می کند که شما قدرتمند هستید. اگرقبل از قرار گرفتن در موقعیت‌ها، سریع یک ژست قدرت بگیرید؛ می تواند به شما کمک کند احساس قدرت و تسلط کنید.

مراقب حرکت دستان خود باشید

  1. مراقب حرکت دستان خود باشید

حرکات دست می توانند نگرشی مبنی بر اعتماد به نفس و داشتن قدرت شخصی ایجاد کنند و فراتر از آن می توانند توانایی های شناختی و بیان کلامی شما را بهبود بخشند. سعی کنید روی حرکات دستی کار کنید که می تواند تأثیرات مثبتی بر دیگران داشته باشد.

دست دادن شل و سست باعث می شود شما ضعیف و بی علاقه به نظر برسید؛ در حالیکه دست دادن محکم اما نه غلبه کننده، قدرت و اعتماد به نفس شما را نشان می دهد و نمود اطمینان به خودتان و شخصی که دستش را می فشارید است و به تقویت پیام شفاهی شما، دعوت به گفتگو و انتقال احترام کمک کند.

همچنین وقتی در طول ارائه، با دست باز و کف دست رو به بالا به سمت محتوایی که ارائه می‌کنید اشاره کنید، پذیرش ارتباط، گشاده رویی، همکاری و قابل اعتماد بودن خود را نشان داده‌اید.

  1. سطح مناسب تماس چشمی را حفظ کنید

عدم برقراری تماس چشمی و نگاه کردن به پایین باعث می شود که شما غیرقابل اعتماد یا ترسو به نظر برسید؛ همچنین ممکن است نشان دهد که چیزی را پنهان می کنید یا خود را مطیع فردی که با او صحبت می کنید؛ می‌دانید.

سعی کنید به طرف مقابل نگاه کنید و اطمینان حاصل کنید که تماس چشمی شما مناسب است و خیلی تهاجمی نیست. این ترفند را امتحان کنید: به اندازه کافی به چشمان طرف مقابل نگاه کنید تا ببینید رنگ چشمان او چه رنگی است.

هنگامی که تکنیک‌های ارتباط چشمی مناسب را حفظ کنید؛ به مخاطب نشان می دهید که صادق، با اعتماد به نفس و قابل دسترس هستید.

از حرکات بی قراری خودداری کنید

  1. از حرکات بی قراری خودداری کنید

وقتی عصبی هستید؛ ممکن است سکه ها را در جیب خود به هم بکوبید، به طور مکرر به پای خود ضربه بزنید یا با موهای خود بازی کنید. بی‌قراری و این حرکات می توانند به عنوان نشانه های عصبی بودن، ناامیدی یا بی حوصلگی تفسیر شوند و برای نشان دادن اعتماد به نفس بی فایده هستند.

توجه کنید که چه چیزی باعث این عادت ها می شود تا بتوانید آنها را با عادت های سازنده تر جایگزین کنید. به عنوان مثال، اگر با موهای خود بازی می کنید؛ موهای خود را دور از صورت و دسترس انگشتان خود قرار دهید، اگر سکه‌های درون جیبتان را به هم می‌کوبید؛ مطمئن شوید که سکه در جیب ندارید یا لباس‌های بدون جیب بپوشید و …

اگر دلیل بی‌قراری شما استرس است؛ چند نفس عمیق بکشید تا اعصابتان آرام شود، همچنین می توانید انجام فعالیت های بدنی مثل دویدن و تمرین‌های فشاری را برای کمک به از بین بردن انرژی اضافی در نظر بگیرید.

مطلب مرتبط: عادت چیست و چگونه ساخته می شود؟

  1. فضا را اشغال کنید

افرادی که اعتماد به نفس ندارند؛ بدن خود را طوری نگه می‌دارند که خود را کوچکتر نشان دهند. اگر می‌خواهید اعتماد به نفس خود را نشان دهید؛ به خودتان اجازه دهید به اندازه‌ای که نیاز دارید، فضا را اشغال کنید.

  1. برای تأیید و موافقت سر تکان دهید

زمانی که می خواهید نشان دهید در مکالمه اعتماد به نفس دارید؛ با فردی که با او صحبت می کنید درگیر بمانید و وقتی چیزی می گوید که شما با آن موافق هستید و همچنین وقتی متوجه می شوید که چه می گوید؛ سر تکان دهید.

مطلب مرتبط: چگونه با اعتماد به نفس صحبت کنیم؟

کلام آخر

زبان بدنی که اعتماد به نفس را نشان می‌دهد؛ می تواند نگرش مردم را نسبت به شما تغییر دهد و به موفقیت شما در زندگی کمک کند. با رعایت نکات کاربردی این مقاله و داشتن زبان بدن با اعتماد به نفس، می‌توانید کنترل بیشتری بر تصویری که از خود ارائه می‌دهید؛ داشته باشید.

از آنجایی که بیشتر اطلاعاتی که دریافت و ارسال می‌کنیم از نشانه‌های غیرکلامی می‌آیند؛ به یاد داشته باشید که به انواع پیام‌هایی که زبان بدنتان منتقل می‌کند توجه ویژه داشته باشید و اجازه ندهید زبان بدن نامطمئن شما اثربخشی شما را در زندگی‌تان تضعیف کند.

4.8/5 - (25 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.