آیا متادون باعث ناباروری می شود؟

آیا متادون باعث ناباروری می شود؟

مصرف مواد افیونی در ایالات متحده صدمات غیرقابل اندازه گیری به خانواده ها و جوامع وارد کرده است. علاوه بر هزینه هنگفت اعتیاد، از دست دادن تولید جان عزیزان و مرگ‌ های زود هنگام، هزینه ‌های غیرقابل مشاهده ‌ای نیز وجود دارد، از دست دادن کودکان متولد نشده. با توجه به وحشت ‌های درونی ناشی از سوء مصرف مواد افیونی که بسیار آشکار است، به راحتی می ‌توان درک کرد که چرا توجه کمی به ناباروری که مواد افیونی ایجاد می ‌کنند، می‌ شود.

اپیدمی مصرف مواد افیونی

دست بالا گرفتن دامنه اپیدمی مواد افیونی در ایالات متحده دشوار است. وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده گزارش می دهد که بیش از 214 میلیون نسخه برای مواد افیونی در سال 2016 نوشته شده است. این برای دو سوم جمعیت ایالات متحده برای داشتن نسخه کافی است. تخمین زده می شود که تقریبا 11 میلیون آمریکایی در سال 2016 از مواد افیونی نسخه ای سوء استفاده کردند.

تلفات بر اقتصاد و بخش مراقبت های بهداشتی سرسام آور بوده است. تقریبا 1000 نفر روزانه به دلیل مصرف بیش از حد به اورژانس مراجعه می کنند و تقریبا 64000 آمریکایی در سال 2015 بر اثر سوء مصرف مواد افیونی جان خود را از دست دادند. تخمین زده می شود که کل هزینه سوء مصرف مواد افیونی شامل از دست دادن کار، مراقبت های بهداشتی و عدالت کیفری سالانه بیش از 78 میلیارد دلار است.

آیا مصرف مواد افیونی رو به کاهش است؟

با توجه به توجه زیاد به مواد افیونی در جوامع آمریکایی، می توان انتظار داشت که بد ترین اثرات این بیماری همه گیر به پایان رسیده است، اما واقعیت این است که ممکن است سال ها طول بکشد تا پیشرفت قابل مشاهده ای حاصل شود. اگرچه ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و سیاست گذاران در تلاش هستند تا مصرف مواد افیونی را ایمن تر کنند، اما هنوز یک بحران شدید بهداشت عمومی وجود دارد.

اگرچه تعداد بیشتری از پزشکان تعداد نسخه های مواد افیونی خود را محدود می کنند، اما این منجر به افزایش مرگ و میر های مرتبط با مواد افیونی می شود. حداقل تا حدی، این به دلیل روی آوردن بیشتر مصرف کنندگان مواد افیونی به مواد مخدر غیرقانونی مانند هروئین برای ارضای هوس های خود است. افزایش مرگ و میر نیز به دلیل استفاده بیشتر از مواد افیونی بسیار قوی مانند فنتانیل است که می تواند حتی در دوز های بسیار کم کشنده باشد.

تعداد نسخه های مواد افیونی از سال 2010 کاهش یافته است، اما نرخ تجویز هنوز سه برابر بیشتر از سال 1999 است که برای اولین بار بحران مواد افیونی شروع شد. مشکل این است که اگرچه پزشکان بیشتری مدت زمان مصرف دارو های مسکن مخدر را کوتاه می‌ کنند، اما در بسیاری از موارد حتی این دوره‌ ها اغلب برای ایجاد اعتیاد کافی است. علاوه بر این، افراد بیشتری از دوستان و خانواده به عنوان منابعی برای مواد افیونی استفاده می کنند.


مطالب مرتبط: از کجا بفهمم شوهرم قرص متادون مصرف می کند؟


چگونه مواد افیونی بر باروری تاثیر می گذارد؟

چگونه مواد افیونی بر باروری تاثیر می گذارد؟

از سال 2016، امید به زندگی در ایالات متحده هر سال کاهش یافته است. اگرچه خودکشی نقش مهمی در این کاهش مداوم داشته است، اما بیشتر این سرزنش ها نیز به مصرف بیش از حد مواد مخدر نسبت داده می شود. کاهش امید به زندگی نیز با کاهش جمعیت به ویژه در میان جوانان مرتبط است. این پیامد های مهمی برای اقتصاد و جامعه دارد. بدون یک طبقه قوی از کارگر، جمعیت پیر تر می‌ شوند و سالمندان بیمار تر و هزینه ‌برتر نگهداری می ‌شوند.

یک تهدید غیرقابل مشاهده وجود دارد که این تغییر جمعیت را تغذیه می کند ناباروری مرتبط با مواد افیونی. متاسفانه، بسیاری از زنان در سنین باروری نیز از دارو های ضد درد اپیوئیدی استفاده می کنند، اما تعداد کمی از پزشکان این همپوشانی را تشخیص می دهند. در سال 2015، تقریبا 40 درصد از زنان 15 تا 44 ساله ایالات متحده از دارو های مخدر با نسخه استفاده می کردند.

تحقیقات جدید همچنین نشان می دهد که مصرف طولانی مدت مواد افیونی در مردان و زنان می تواند منجر به کاهش میل جنسی، افسردگی و اختلال عملکرد جنسی شود. این شرایط می تواند در لقاح و بارداری موفق اختلال ایجاد کند.

همچنین نادیده گرفته می‌شود که بسیاری از زنانی که برای غلبه بر ناباروری تحت روش‌ هایی مانند برداشت تخمک برای لقاح آزمایشگاهی قرار می‌ گیرند، اغلب برای کنترل درد خود، مواد افیونی تجویز می‌ شوند. مطالعات نشان می دهد که به طور متوسط ​​حدود 12 درصد از زنانی که پس از یک عمل باروری نسخه تریاک دریافت می کنند، آن را تکمیل می کنند.

در حالی که این ممکن است به نظر فقط یک جمعیت کوچک باشد، کسانی که نسخه تریاک خود را پر می کنند تمایل به دریافت تعداد زیادی قرص دارند، که نشان می دهد ممکن است برخی رفتار های جستجوی مواد مخدر وجود داشته باشد. علاوه بر این، از آن جایی که اکثر زنانی که این روش را دنبال می کنند به دنبال مسکن نیستند، ممکن است در دسترس قرار دادن مواد افیونی غیرضروری باشد.


مطالب مرتبط: چگونه متادون را از بدن خارج کنیم؟


ناباروری مرتبط با اختلال مصرف مواد

بیمارانی که با مشکلات ناباروری دست و پنجه نرم می کنند در معرض خطر خاص اختلال مصرف مواد (SUD) هستند. بسیاری از این بیماران در معرض خطر اضطراب یا افسردگی هستند که می تواند آن ها را مستعد ابتلا به SUD کند. متاسفانه، بیماران در معرض خطر ممکن است پس از زمان قطع توصیه شده به استفاده از مواد افیونی ادامه دهند و احتمال ناباروری، پیچیده شدن بارداری یا مواجهه با سایر مشکلات پزشکی را افزایش دهند.

در حالی که ایجاد مشکلات سوء مصرف مواد افیونی یک مسئله اصلی برای بیماران نابارور است، مشکلات زیادی برای معتادانی که ممکن است بخواهند باردار شوند نیز وجود دارد. بسیاری از معتادان در حال بهبودی ممکن است برای معالجه خود از متادون، نوعی مواد افیونی استفاده کنند، اما متادون ممکن است بر توانایی آن ها برای تولید فرزند تاثیر بگذارد. جایگزین هایی برای متادون وجود دارد که تاثیر نامطلوبی بر باروری ندارد.

بیوشیمی مواد افیونی

تحقیقات پزشکی کنونی نشان می ‌دهد که مواد افیونی ممکن است به روش ‌های مختلفی با سیستم تناسلی مردانه و زنانه تداخل داشته باشند. مطالعات نشان می دهد که مواد افیونی بر سیستم غدد درون ریز، به ویژه هیپوتالاموس و هیپوفیز تاثیر می گذارد. این منجر به کاهش گنادوتروپین ها مانند هورمون محرک فولیکول و هورمون لوتئینیزه می شود. مواد افیونی همچنین تولید تستوسترون را کاهش می دهند که یک هورمون کلیدی در تولید مثل مردانه و زنانه است.

در زنان، مواد افیونی ممکن است به بسیاری از قسمت های تخمدان از جمله فولیکول های تخمدان، تخمک ها، آندومتر و میومتر آسیب برساند. تداخل در هورمون ها نیز ممکن است نقش زیادی در مسائل باروری زیر داشته باشد.

  • بی نظمی قاعدگی
  • سقط جنین
  • مشکلات باردار شدن
  • زایمان زودرس
  • وزن کم هنگام تولد
  • نقائص هنگام تولد
  • رشد کند تر نوزاد

مصرف طولانی مدت مواد افیونی تاثیر قابل توجهی بر سطح تستوسترون دارد. یک مطالعه نشان داد که در میان مصرف کنندگان مردانه مواد افیونی دراز مدت با دوز بالا، تقریبا یک نفر از هر پنج نفر دچار اختلال عملکرد جنسی است. همچنین تخمین زده شد که درصد مشابهی از زنان مصرف کننده مواد افیونی با مشکلات میل جنسی مرتبط با تستوسترون وجود دارد. با این حال، شواهد کمی وجود دارد که استفاده کوتاه مدت از مواد افیونی باعث ایجاد شرایط مشابه می شود، بنابراین مدیریت درد حاد باید به شدت تحت نظر باشد.

توصیه هایی برای کسانی که می خواهند باردار شوند:

اگر می خواهید باردار شوید، باید صادقانه درباره مصرف مواد افیونی خود با متخصص باروری خود صحبت کنید. همچنین در مورد شرایطی مانند بی نظمی قاعدگی یا اختلال نعوظ با پزشک خود صحبت کنید. اگر در حال حاضر از مواد افیونی استفاده می کنید، از پزشک خود بخواهید که جایگزین های ایمن تری بدهد.

2.7/5 - (3 امتیاز)

1 یک نظر

  1. ابراهیم علیزاده پاسخ

    سلام اگر عضو نظام باشیم اما کارت را گم کرده باشیم باید چکار کنیم اصل کارتی ک اداره پست می آورد را گم کرده ام باید چکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.