آیا متادون باعث چاقی می شود؟

اعتیاد به مواد افیونی و بهبودی، ذهن و بدن شما را تحت تغییرات بسیاری قرار می دهد. برخی از بیمارانی که متادون را در درمان با کمک دارو مصرف می کنند، افزایش وزن را تجربه می کنند. آیا متادون ارتباط مستقیمی با افزایش وزن دارد؟ چگونه بیماران می توانند وزن خود را در طول درمان با متادون حفظ کنند؟ این راهنما به این سوالات پاسخ می دهد تا به بیمارانی مانند شما کمک کند سالم بمانند.

یکی از موضوعاتی که در مورد استفاده از متادون بیشتر صحبت می شود این است که چگونه این دارو بر وزن، اشتها یا آن چه می خورید تاثیر می گذارد. متادون یک ماده مخدر است که به افراد معتاد به مواد افیونی در طول فرآیند بهبودی اعتیاد یا وابستگی داده می شود.

روشی به نام درمان جایگزینی دارو شناخته می شود. استفاده از متادون برای ترک افراد از مواد افیونی قوی تر موثر است زیرا متادون بدون ایجاد اثرات سرخوشی علائم ترک را کاهش می دهد. در حالی که متادون و درمان جایگزین دارو می تواند برای برخی از افراد معتاد موثر باشد، متادون همچنین دارای پتانسیل وابستگی شیمیایی و اعتیاد است.

در حالی که هر فرد ممکن است به دارو های مختلف واکنش متفاوتی نشان دهد، اکثر افراد معتاد به مواد افیونی زمانی که شروع به استفاده از متادون به عنوان بخشی از بهبود اعتیاد به مواد افیونی می کنند، افزایش وزن را تجربه می کنند. از سوی دیگر، یکی از بارز ترین علائم اعتیاد به متادون کاهش وزن غیرقابل توضیح است.


مطالب مرتبط: آیا متادون باعث عقیم شدن می شود؟


آیا متادون می تواند باعث افزایش وزن شود؟

هر داروی تجویزی می تواند عوارض جانبی داشته باشد، از جمله متادون. عوارض جانبی متادون ممکن است شامل افزایش وزن باشد، اما این دارو همیشه مستقیما باعث تغییر وزن نمی شود. عوامل زیادی می توانند بر وزن شما در طول اعتیاد و بهبودی تاثیر بگذارند، از جمله عوارض جانبی متادون. با درک دلایل افزایش وزن در طول درمان با متادون، می توانید زمان آسان تری برای مدیریت شاخص توده بدنی (BMI) خود داشته باشید.

چه عواملی متادون و افزایش وزن را مرتبط می کند؟

افزایش وزن مرتبط با متادون دو دلیل رایج دارد:

  • تغییرات در میل به قند: متادون یک داروی مخدر است، اگرچه در درمان اعتیاد به سایر مواد افیونی موثر است. با این حال، همه مواد افیونی نحوه پردازش قند را در بدن تغییر می دهند. با نظارت پزشک، متادون مشخصات ایمنی بسیار بهتری نسبت به مواد افیونی مصرف‌ شده دارد، اما همچنان ممکن است برخی از عوارض جانبی مرتبط ایجاد کند. به طور خلاصه، مواد افیونی مانند متادون می تواند باعث شود که شما بیشتر از حد معمول میل به شکر داشته باشید و زیاده روی در این هوس می تواند باعث افزایش وزن شود.
  • تغییرات موقعیتی: هنگامی که به بهبودی می روید، بدن شما نیز تغییر می کند. اعتیاد به مواد افیونی می تواند به دلیل تغییرات اشتها یا عوامل موقعیتی باعث کاهش وزن شما شود. افزایش وزن پس از اعتیاد ممکن است به این معنی باشد که سلامت شما از طریق تغذیه بهتر و منظم ‌تر بهبود می ‌یابد. پزشک می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید آیا تغییرات وزن شما چیزی است که باید به آن توجه کنید یا این که آیا آن ها یک اثر جانبی مثبت سلامت مجدد در بهبودی هستند.

افزایش وزن می تواند دلایل زیادی داشته باشد که ممکن است ارتباطی با درمان با متادون شما نداشته باشد. برای تعیین علت تغییرات وزن خود با تیم مراقبت خود همکاری نزدیک داشته باشید.

چگونه می توانم در طول درمان با متادون وزن سالمی داشته باشم؟

در صورت افزایش وزن در طول مصرف متادون به پزشک خود اطلاع دهید. آن ها می توانند به شما کمک کنند تا میزان متادونی را که مصرف می کنید تنظیم کنید یا استراتژی هایی برای حفظ BMI ایجاد کنید. حفظ یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم نیز می تواند به مدیریت وزن و بهبود سلامت کلی شما کمک کند. پزشک شما می تواند در یافتن راه حلی برای تغییرات وزن شما که سابقه پزشکی شما را در نظر می گیرد کمک کند.

هنگام مصرف متادون برای مراقبت از بدنم چه کنم؟

هنگام مصرف متادون برای مراقبت از بدنم چه کنم؟

درمان موفق متادون شامل مراقبت از تمام جنبه های سلامتی شماست. هماهنگی خدمات پزشکی خود بین همه ارائه دهندگان شما به شما امکان می دهد مراقبت هایی را دریافت کنید که تمام نیاز های شما را در نظر می گیرد. به پزشک عمومی و سایر پزشکان خود اطلاع دهید که برای اختلال مصرف مواد افیونی متادون مصرف می کنید.

همچنین می توانید از آن ها بخواهید که سوابق خود را با کلینیک به اشتراک بگذارند. وقتی پزشکان و تیم کلینیک شما از تاریخچه پزشکی کامل شما اطلاع داشته باشند، می توانند به شما کمک کنند تا برای سلامتی بهتر تغییراتی در درمان و شیوه زندگی خود ایجاد کنید.


مطالب مرتبط: چگونه متادون را ترک کنیم؟


درمان با کمک دارویی مبتنی بر متادون در برنامه ها

برنامه های بسیاری برای ترک بیماران معتاد به متادون در سراسر دنیا ارائه می داده می شود. به دنبال درمان از مراکز منابع مراقبت بهداشتی باشید، در این مکان ها، به شما کمک می کنند تا زمانی که در آن جا هستید، مراقب تمام جنبه ‌های سلامت خود باشید. اگر نگران این هستید که مصرف متادون بر وزن شما تاثیر بگذارد، به کادر پزشکی ما اطلاع دهید. با تایید سابقه پزشکی کامل شما، می توانیم به شما کمک کنیم تا در شیوه زندگی و درمان تغییراتی ایجاد کنید تا به سلامت کلی بهتری برسید.

3/5 - (2 امتیاز)

1 یک نظر

  1. غلامحسین حیاتی پاسخ

    سلام من چهارده سالمه سه روزه همش فگر های منفی تو مغزم هست تپش قلب هم بیشتر است کف های دستم عرق می کنه فگر می کنم همه جانم می لرزه حتا اونقدر حالم بد میشه که گریه می کنم میشه برام کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *