نحوه مصرف متادون برای ترک تریاک

 نحوه مصرف متادون برای ترک تریاک

متادون دارویی است که در درمان با کمک دارو (MAT)  برای کمک به افراد در کاهش یا ترک مصرف هروئین یا سایر مواد افیونی استفاده می شود. متادون ده ها سال است که برای درمان افرادی که به هروئین و دارو های ضد درد مخدر اعتیاد دارند استفاده می شود.

زمانی که طبق تجویز مصرف شود، ایمن و موثر است. این به افراد اجازه می دهد تا از اعتیاد خود خلاص شوند و زندگی فعال و معنا دار خود را بازیابند.

متادون چگونه کار می کند؟

متادون با تغییر نحوه واکنش مغز و سیستم عصبی به درد عمل می کند. این دارو علائم دردناک ترک مواد افیونی را کاهش می دهد و اثرات سرخوشی دارو های مخدر مانند هروئین، مورفین و کدئین و همچنین مواد افیونی نیمه مصنوعی مانند اکسی کدون و هیدروکودون را مسدود می کند. متادون به شکل قرص، مایع و ویفر عرضه می شود و یک بار در روز مصرف می شود. تسکین درد ناشی از دوز متادون حدود چهار تا هشت ساعت طول می کشد.

نکته:  درمان به کمک دارو برای اعتیاد به مواد افیونی در برنامه ‌های درمان مواد افیونی 2012 نشان می‌ دهد که متادون در دوز های بالا تر، به ‌ویژه برای مصرف‌ کنندگان هروئین، موثر است و به آن ها کمک می‌ کند مدت بیشتری در برنامه‌ های درمانی بمانند.

مانند تمام دارو های مورد استفاده در درمان با کمک دارو (MAT)، متادون نیز باید به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی جامع که شامل مشاوره و مشارکت در برنامه های حمایت اجتماعی است، تجویز شود.

چگونه یک بیمار می تواند متادون دریافت کند؟

چگونه یک بیمار می تواند متادون دریافت کند؟

بیمارانی که برای درمان اعتیاد به مواد افیونی متادون مصرف می کنند باید این دارو را زیر نظر پزشک دریافت کنند. پس از یک دوره ثبات (بر اساس پیشرفت و انطباق ثابت با دوز دارو)، ممکن است بیماران مجاز به مصرف متادون در خانه باشند. طبق قانون، متادون فقط از طریق یک برنامه درمان مواد افیونی (OTP)  که توسط SAMHSA تایید شده است، قابل توزیع است.

مدت زمان درمان با متادون از فردی به فرد دیگر متفاوت است. با توجه به انتشارات مؤسسه ملی سوء مصرف مواد، اصول درمان اعتیاد به مواد مخدر: راهنمای پژوهشی 2012، طول درمان با متادون باید حداقل 12 ماه باشد. برخی از بیماران ممکن است برای سال ها نیاز به درمان داشته باشند. حتی اگر بیمار احساس کند که آماده توقف درمان با متادون است، برای جلوگیری از ترک درمان باید به تدریج قطع شود. چنین تصمیمی باید تحت نظارت پزشک باشد.

متادون می ‌تواند اعتیاد آور باشد، بنابراین باید دقیقا طبق دستور مصرف شود. این امر به ویژه برای بیمارانی که مجاز به مصرف متادون در خانه هستند و نیازی به مصرف دارو تحت نظارت OTP ندارند، بسیار مهم است. داروی متادون به طور خاص برای هر بیمار طراحی شده است (چون دوز اغلب تنظیم می شود) و هرگز نباید با دیگران به اشتراک گذاشته شود یا به دیگران داده شود. بیماران باید سابقه سلامت کامل خود را با مشاور خود به اشتراک بگذارند تا از استفاده ایمن از دارو اطمینان حاصل کنند.

سایر دارو ها ممکن است با متادون تداخل داشته باشند و باعث ناراحتی قلبی شوند. حتی پس از از بین رفتن اثرات متادون، مواد فعال دارو برای مدت طولانی تری در بدن باقی می مانند. مصرف بیشتر متادون می تواند باعث مصرف بیش از حد ناخواسته شود.


مطالب مرتبط: چگونه متادون را ترک کنیم؟


نکات زیر می تواند به دستیابی به بهترین نتایج درمانی کمک کند:

 • هرگز بیش از مقدار تجویز شده استفاده نکنید و همیشه در زمان های تجویز شده مصرف کنید. اگر یک دوز فراموش شد، یا اگر احساس کردید که موثر نیست، دوز اضافی متادون مصرف نکنید.
 • هنگام مصرف متادون از مصرف الکل خودداری کنید.
 • مراقب رانندگی یا کار با ماشین آلات در هنگام مصرف متادون باشید.
 • در صورت مصرف بیش از حد متادون یا مشکوک به مصرف بیش از حد با اورژانس تماس بگیرید.
 • اقدامات لازم را برای جلوگیری از مصرف تصادفی متادون توسط کودکان انجام دهید.
 • متادون را در دمای اتاق و دور از نور نگهداری کنید.
 • متادون استفاده نشده را با ریختن آن در توالت دور بریزید.

عوارض جانبی متادون چیست؟

عوارض جانبی باید جدی گرفته شود، زیرا برخی از آن ها ممکن است نشان دهنده یک وضعیت اورژانسی باشد. بیماران باید مصرف متادون را متوقف کنند و در موارد زیر فورا با پزشک یا خدمات اورژانس تماس بگیرند:

 • مشکلات تنفسی یا تنفس کم عمق
 • احساس سبکی سر یا غش
 • کهیر یا بثورات را تجربه کنید. تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو
 • درد قفسه سینه
 • ضربان قلب تند یا بیش از حد
 • به وجود آمدن توهم یا گیجی

زنان باردار یا شیرده و متادون

زنان باردار یا شیرده و متادون

زنان باردار یا شیرده می توانند با خیال راحت متادون مصرف کنند. هنگامی که ترک یک داروی مصرف شده برای یک زن باردار اتفاق می افتد، باعث انقباض رحم می شود و ممکن است باعث سقط جنین یا زایمان زودرس شود. توانایی متادون برای جلوگیری از علائم ترک به زنان باردار کمک می کند تا اعتیاد خود را بهتر مدیریت کنند و در عین حال از خطرات سلامتی برای مادر و جنین خودداری کنند.

انجام درمان نگهدارنده با متادون در دوران بارداری باعث نقص مادرزادی نمی شود، اما برخی از نوزادان ممکن است پس از تولد دچار ترک شوند. این بدان معنا نیست که کودک معتاد است. ترک نوزاد معمولا چند روز پس از تولد شروع می شود اما ممکن است دو تا چهار هفته پس از تولد شروع شود.

مادرانی که متادون مصرف می کنند هنوز هم می توانند نوزاد خود را با شیر مادر تغذیه کنند. تحقیقات نشان داده است که فواید تغذیه با شیر مادر بر تاثیر مقدار کمی متادونی که وارد شیر مادر می شود بیشتر است. زنی که به دلیل نگرانی های مربوط به شیردهی یا بارداری به توقف درمان با متادون فکر می کند باید ابتدا با پزشک خود صحبت کند.

درباره ” نحوه مصرف متادون برای ترک تریاک” بیشتر بخوانید:

1 یک نظر

 1. یوسف حسنی پاسخ

  سپاسگزارم بابت داستانهای که نشر دادید فوق‌العاده عالی و تاثیر گذار بود و امیدوارم که باز هم داستانهای طبق بندی شده و زنجیر وار نشر بدید و لول بندی شده باشد نسبت به سنین افراد و تحصیلات .یعنی طیف های مختلفی رو بشه در بر گرفت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.