ماری جوانا

آیا ماری جوانا اعتیاد آور است ؟

ماری جوانا در حقیقت از متداول ‌ترین مواد محرک اعتیاد آوری بوده که امروزه بواسطه نوجوانان و جوانان مصرف می گردد‌. لازم به ذکر است درصد نوجوانانی که به  مصرف انواع و اقسام ماری جوانا روی آورده‌اند‎ در طی سالیان‌ گذشته به صورت چشمگیری رو به افزایش بوده و در نتیجه تعداد افراد مصرف کننده که به دنبال ترک ماری جوانا و یا حشیش هستند نیز زیاد شده است.

گفتنی است لغت ماری جوانا در کشور ما کمتر استفاده می شود و نوجوانان آن را با نام های علف‌، گراس یا گل می‌شناسند‎؛ با این حال اما حقیقت این است که همه این موارد جزء خانواده‌ای از مواد روان‌ گردان تحت عنوان کانابیس‌ ها هستند‎.

در اصل ویژگی‌ ها‌، اثرات و عوارض تمامی ترکیبات این خانواده تقریبا مشابه همدیگر بوده و فقط در شدت آنان تفاوت مشاهده می شود که به قدرت و نیرومندی ماده مصرف شده وابسته است‌. در ادامه این مطلب قصد داریم تا با این ماده مخدر بیشتر آشنا شویم.

تعریف ماری جوانا

ماری جوانا نوعی گیاه مخدر است که منبع آن شاهدانه است و از شاهدانه تولید می شود معمولا گیاهانی که از شاهدانه استخراج می شوند اعتیاد آور هستند که متساانه امروزه روز استفاده این دسته از گیاهان بین جوانان رواج یافته است.

آیا ماری جوانا اعتیاد آور است ؟

نحوه استفاده و مصرف این گیاه بسته به سلیقه متفاوت است اما به طور رایج  به شکل سیگار مصرف می شود.

آیا ماری جوانا اعتیاد آور است

متاسفانه به دلیل گیاهی بودن ماری جوانا اکثر جوانان فکر می کنند که این ماده بی خطر است و هیچ ضرری به بدن نمی رساند اما این باور غلط است.

400 نوع ماده اعتیاد آور در گیاه اعتیاد آور وجود دارد.

تتراهیدروکانابینول  ترکیبی است که سبب ایجاد سرخوشی در انسان می شود و خوشی کاذبی را به انسان منتقل می کند که جزو اصلی تری دلایل گرایش نوجوان و جوانان به این گیاه است.

مطلب مرتبط: آیا استامینوفن اعتیاد آور است ؟

نحوه مصرف ماری جوانا

علف، ماری جوانا یا حشیش را عموما به صورت سیگار و یا بواسطه پیپ مصرف می نمایند. همچنین بعضی از مصرف‌کنندگان، آنرا داخل چای یا غذا می ‌ریزند؛ با این حال اما رایج ‌ترین روش مصرف علف یا حشیش در نوجوانان به صورت سیگار دست ساز است.

بدین صورت که آنان عموما تنباکوی وجود داشته در سیگار معمولی را خالی نموده و به جای آن ماری جوانا یا ترکیب تنباکوی سیگار و حشیش را قرار می‌دهند و به آن چیزی که بدین ترتیب تولید می گردد اصطلاحاً بند گفته می شود. گفتنی است دود بوجود آمده از ماری جوانا دارای بوی تند و مشخصی بوده و عموما طعمی ترش و شیرین را دارا است.

چرا جوانان به مصرف ماری جوانا اعتیاد روی می آورند

بعضی از افراد اینگونه فکر می نمایند که مصرف ماری جوانا و حشیش آرام ‌بخش بوده چراکه در ارتباط با آن اطلاعات نادرستی از دیگران دریافت نموده ‌اند. همچنین امکان دارد بعضی از جوانان به منظور فرار از تنهایی و یا مشکلاتی که در خانه، مدرسه و یا با دوستانشان دارا هستند به مصرف این ماده مخدر بپردازند.

از دیگر علت های مصرف ماری‌جوانا علی الخصوص در میان نوجوانان و جوانان این می باشد که آنان دارای این باور غلط بوده که ماری جوانا و حشیش اعتیاد آور نیستند؛ در اصل اما ضروری است تا به این نکته توجه داشت که ماری جوانا و حشیش و به صورت کلی کانابیس‌ها جزو گروه مواد روان گردان به حساب می آیند و بر خلاف گروه مواد مخدر همچون تریاک و هروئین که در گام اول سبب بوجود آمدن اعتیاد جسمانی شده و سپس اعتیاد روانی می آورند.

مواد روان گردان از همان گام نخست بر روی اعصاب و روان فرد معتاد اثر گذاشته و وی را دچار وابستگی روانی به آن ماده می‌ نمایند و در عین حال ضروری است تا به این نکته مهم اشاره کرد که سیر ترک اعتیاد افراد مبتلا به سوء مصرف مواد روان‌گردان، به مراتب سخت‌ تر و طولانی ‌تر است.

ترک اعتیاد روان درمان ها نسبت به سایر اعتیاد ها بسیار زمان بر تر و سخت تر است

تفاوت ماری جوانا و حشیش

علف، ماری جوانا یا حشیش را عموما به صورت سیگار و یا بواسطه پیپ مصرف می نمایند. همچنین بعضی از مصرف‌کنندگان، آنرا داخل چای یا غذا می ‌ریزند؛ با این حال اما رایج ‌ترین روش مصرف علف یا حشیش در نوجوانان به صورت سیگار دست ساز است.

بدین صورت که آنان عموما تنباکوی وجود داشته در سیگار معمولی را خالی نموده و به جای آن ماری جوانا یا ترکیب تنباکوی سیگار و حشیش را قرار می‌دهند و به آن چیزی که بدین ترتیب تولید می گردد اصطلاحاً بند گفته می شود. گفتنی است دود بوجود آمده از ماری جوانا دارای بوی تند و مشخصی بوده و عموما طعمی ترش و شیرین را دارا است.

آیا ماری جوانا اعتیاد آور است ؟

ماری جوانا چه تاثیراتی روی بدن دارد؟

از تاثیرات ماری جوانا روی بدن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشکل در تفکر و حل مشکلات
 • مشکلات مداوم در یادگیری و حافظه
 • اختلال در هماهنگی
 • از دست دادن کنترل رفتاری
 • واکنش‌های با تأخیر و کندی عکس العمل
 • سرفه خشک
 • تندی و افزایش ضربان قلب
 • گرسنگی
 • خشکی دهان
 • اضطراب
 • پارانویا یا ترس
 • حافظه ضعیف
 • قرمزی چشم‌ها
 • تاری دید

از کجا تشخیص دهیم فردی ماری جوانا مصرف می کند؟

برای اینکه بدانید یک شخص ماری جوانا مصرف می کند یا خیر باید به نشانه های او توجه کنید. شاید بپرسید که این نشانه ها چیست؟

 این نشانه ها شامل:

 • فرد مصرف کننده معمولا خوشحال و خلق و خوی خوشی دارد.
 • راه رفتنش غیرعادی می شود و گیج میزند.
 • قهقه های بی دلیل می زند.
 • رنگ چشمانش قرمز می شود و ورم می کند.
 • حافظه اش کاهش می یابد.
 • بعد از این که اثر دارو از بین رت به شدت خسته می شود به خواب سنگینی فرو میرود.

در بلند مدت ماری جوانا چه اثراتی روی بدن می گذارد؟

این اثرات به دو گروه کوتاه مدت و بلند مدت طبقه بندی می شوند که از اثرات کوتاه مدت آن می توان به احساس کند شدگی زمان، زیاد شدن ضربان قلب، تحریف در ادراک، قرمزی و تورم چشم، اختلال در حافظه و یادگیری، افزایش شدید اشتها، مشکل در تفکر و حل مسائل و از دست دادن هماهنگی حرکتی اشاره کرد.

در عین حال دود ماری ‌جوانا و حشیش سبب تحریک شدید حلق و بینی و لایه پوششی ریه ‌ها شده و در نتیجه خطر سرفه مزمن و دیگر نشانه ‌های آسیب شناختی حلق و بینی را زیاد می کنند.

لازم به ذکر است در موارد مصرف مزمن و شدید حشیش این امکان وجود دارد تا سینوزیت، فارنژیت و برونشیت به همراه سرفه مداوم ظاهر بشوند. تحقیقات حاکی از این می باشند که مصرف مداوم ماری جوانا در بوجودآمدن بعی از سرطان ‌ها، ناراحتی‌های تنفسی و اختلال در سیستم ایمنی بدن دارای نقش هستند.

آیا ماری جوانا اعتیاد آور است ؟

این ماده مستقیما حلق، بینی و ریه ها را هدف قرار می دهد و به آن ها آسیب میزند و در بلند مدت در ایجاد برخی سرطان‌ها، ناراحتی‌های تنفسی و اختلال در سیستم ایمنی بدن نقش دارند

طبق آماری که گرفته شده حدود 5 نخ کشیدناین نوع مخدر ا برابری می کند با یک بسته سیگار دقیقا به همان اندازه مواد شیمیایی مضر وارد بدن می شود به همین دلیل سرطان ریه و سرطان های تنفسی رایج ترین عوارض مصرف ماری جوانا به حساب می آید.

ماری جوانا چه مدت در بدن باقی می ماند

در حقیقت THC وجود داشته در علف یا حشیش سریعا بواسطه بافت ‌های چربی اندام ‌های گوناگون بدن جذب شده و در بدن برای مدت زمان طولانی باقی مانده و در عین حال به کندی نیز دفع می شود.

عموما آزمایش‌ های متداول ادرار، وجود THC در بدن فردی که حتی یک‌ بار به مصرف ماری جوانا اقدام کرده را پس از 7 الی 10 روز هنوز مثبت نشان می‌دهد. همچنین در افرادی نیز که جزو مصرف‌ کنندگان دائمی ماری ‌جوانا می باشند حتی بعد از گذشت 2 الی 4 هفته از آخرین مصرف آنان هنوز آزمایشات وجود THC در بدن آنان را نشان می ‌دهند.

مطلب مرتبط: آیا کلونازپام اعتیاد آور است

احتمال مصرف سایر مواد با استعمال ماری جوانا هم وجود دارد

طبق تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است اکثر افرادی که مواد مخدر سنگینی را مصرف می کنند در ابتدا از ماری جوانا شروع کرده اند.

افرادی که ماری جوانا مصرف می کنند احتمال این که به مصرف کوکائین هم رو بیاورند خیلی خیلی زیاد است علاوه بر این  هنگام تهیه این نوع مخدر با افرادی مواجه می شوند که اقدام به فروش سایر مخدر ها هم می کنند که دروازه ای می شود برای شروع سایر مواد مخدر.

به همین دلیل احتمال این که افرادی که ماری جوانا می شکند به سایر مواد هم روی بیاورند زیاد است.

همچنین دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که ماری جوانا باعث تغییراتی در مغز می شود که فرد را مشتاق به مصرف الکل و کوائین می کند.

در صورت مصرف نمودن ماری جوانا چه اتفاقی روی می دهد؟

در حقیقت بعضی از افراد موقعی که ماری جوانا، علف و یا حشیش مصرف می‌ نمایند؛ دچار هیچ احساسی نمی شوند. در عین حال ممکن است بعضی از افراد بعد از مصرف احساس آرامش یا شادی زیادی پیدا کنند.

در بعضی مواقع نیز مصرف این ماده ، فرد را بسیار تشنه و گرسنه کرده و اشتهای او را بسیار زیاد می کند که به آن اشتهای گاوی می‌گویند. لازم به ذکر است بعضی از افراد مصرف ‌کننده امکان دارند تاثیرات بدی از مصرف ماری‌جوانا بگیرند.

آنان ممکن است دچار احساس ناگهانی اضطراب و یا افکار همراه با بدبینی و سوء‌ظن بشوند. در حقیقت این حالت مخصوصا موقعی احتمال رخ دادن دارد که انواع قوی ‌تری از ماری‌جوانا، علف یا حشیش استفاده شوند.

چگونه می توان اعتیاد به ماری جوانا را ترک کرد

اعتیاد به این نوع گیاه مانند سایر مخدر ها نیست و ترک آن سخت و زمان بر است که وابسته به یک سری شرایط است که شامل موارد زیر است:

 • شرایط فیزیکی فرد
 • مدت زمان مصرف
 • میزان سوء مصرف

که بسته مدت زمان موارد ذکر شده زمان ترک هم متغییر خواهد بود به تبع هر چه قدر مدت زمان مصرف زیاد باشد مدت زمان ترک هم افزایش می یابد.

آیا ماری جوانا اعتیاد آور است ؟

اما مناسب ترین راه که می توان از آن برای ترک اعتیاد به ماری جوانا استفاده کرد، روان درمانی است که احتمال جواب مثبت گرفتن در این روش خیلی زیاد است.

مطلب مرتبط: آیا سیتالوپرام اعتیاد آور است ؟

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی گیاه ماری جوانا پرداختیم و مزایا و معایب آن را مورد تحلیل و بررسی قرار دادیم. نظر شما در این باره چیست؟ آیا شما یا در اطرافیانتان کسی بوده که با این گیاه اعتیاد آور سر کار داشته باشد؟ تجربیاتتان را با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

همچنین برای دریافت مشاوره های تخصصی در زمینه اعتیاد و حتی سایر زمینه ها می توانید با علیرضا نیکنام در تماس باشید و بهترین وتخصصی ترین مشاوره ها را دریافت کنید.

 

درباره “آیا ماری جوانا اعتیاد آور است ؟” بیشتر بخوانید:

5/5 - (1 امتیاز)

1 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.