انواع کیت تست اعتیاد

انواع کیت تست اعتیاد

در حقیقت رپید تست‌ ها یا همان آزمایش سریع و تست نواری و یا کیت تست، با هدف تشخیص دادن فوری اعتیاد و نیز بعضی از بیماری ‌ها و غربالگری نخستین صورت می گیرند.

گفتنی است این تست ‌ها را شرکت ‌های گوناگونی در جهان تولید و توزیع نم.ده که سازمان ‌هایی همچون اداره غذا و داروی آمریکا، سازمان بهداشت جهانی و یا نیز سازمان استاندارد اروپا آنان را کنترل و ارزیابی می نمایند. لازم به ذکر است در صورتی که بر روی کیت ‌ها نشان هر کدام از این سازمان‌ ها باشد؛ حاکی از این بوده که حساسیت کیت در سطح بالای 98 درصد است.

انواع کیت تست اعتیاد

در واقع بهره گیری از این کیت های تشخیص اعتیاد از روش ‌های ساده به منظور تشخیص دادن سوء مصرف یا وابستگی به انواع و اقسام مواد اعتیاد آور است. عملکرد این تست ‌ها در اصل بر پایه تشخیص مواد، داروها و یا متابولیت ‌های آنان در ادرار است.

انواع روش های آزمایش اعتیاد :

  • تست کروماتوگرافی لایه نازک یا همان TLC که در برخی از آزمایشگاه ‌ها صورت می گیرد.
  • کیت تست یا تست نواری که در مطب یا خانه نیز انجام شده و احتیاجی به تجهیزات آزمایشگاهی ندارد.

طریقه عمل تست اعتیاد نواری :

در واقع به منظور تشخیص دادن اعتیاد به مرفین، حشیش، متادون و دیگر مواد اعتیاد آور از این نوع کیت ‌های تست‌ می‌ توان بهره گرفت. لازم به ذکر است وجود آنتی بادی مونوکلونال علیه ماده قابل‌‌‌سنجش، اساس تشخیص این تست‌ ها است.

مطلب مرتبط: آیا الکل اعتیاد آور است

مثلا در تشخیص مرفین از آنتی بادی مونوکلونال این ماده بهره گرفته می ‌شود. در صورتی که در نمونه ادرار فرد، مرفین و یا متابولیت ‌های آن موجود باشد؛ به سمت بالا حرکت کرده و با آنتی بادی موجود پیوند یا باند می ‌شود.

در حقیقت در اینچنین حالتی خط رنگی در نوار تست مشاهده نشده که به معنای مثبت بودن تست است و خط دیگری در تست وجود دارد که خط کنترل نام داشته و ضروری است تا در تمام حالات‌ دیده شود.

پگفتنی است با هدف اینکه تستی مثبت شود؛ ضروری است تا مقدار حداقلی از ماده در نمونه موجود باشد و این مقدار برای هر ماده فرق دارد؛ برای مثال این مقدار در مرفین ng /ml 300 ، ماری جوانا و یا حشیش ng/ml 50 و نیز در شیشه ng/dl 1000 است.

همانگونه که ذکر شد با بهره گیری از کیت تست اعتیاد، فورا مصرف ماده اعتیاد آور در فرد تشخیص داده شده و چنانچه فرد تست دهنده یکی از انواع مواد مخدر تریاک، هرویین، مرفین یا کراک را مصرف کرده باشد؛ تا 72 ساعت تست مرفین او مثبت می ‌گردد. لازم به ذکر است که هر ماده ای،  دسته بندی یا نوار تست مخصوص به خود را دارا است.

انواع و اقسام کیت تست ‌های اعتیاد:

این کیت‌ ها در حقیقت دارای انواع گوناگونی بوده که نوار تکی آن تنها به منظور تشخیص دادن یک ماده استفاده شده و تک پارامتر است؛ اما دیگر مدل‌ ها قادرند چندین ماده را به صورت همزمان ردیابی نمایند.

کیت تست اعتیاد ده کاره :

همانگونه که از نامش پیداست این کیت تست قادر است به صورت همزمان 10 نوع ماده همچون کوکائین، اکستازی، فنسیکلیدین و بنزودیازپین‌ها را ردیابی نماید.

انواع کیت تست اعتیاد

در حقیقت هر استریپ تست یک نوع ماده خاص را قادر است تشخیص دهد و این کیت ها دو رو بوده که هر طرف دارای 5 نوار تست است. همچنین در این پنل تست ‌های کیت قرص های آرامش بخش و خواب آور نیز گنجانده شده است.

کیت تست اعتیاد پنج کاره :

این کیت تست نیز قادر است به صورت همزمان 5 نوع ماده را که بیشترین مصرف را دارند در نمونه تشخیص دهد. در حقیقت این کیت موادی همچون مرفین، شیشه، متادون و THC که در موادی همچون ماری جوانا و حشیش وجود دارند را تشخیص می ‌دهد.

میزان ماندگار بودن هر ماده اعتیادآور در ادرار

بدیهی است که سرعت خروج هر ماده ای از بدن متفاوت بوده و زمان تشخیص هر ماده نیز به عواملی همچون تعداد دفعات و نحوه مصرف ماده و نوع ماده مصرفی بستگی دارد؛ با این حال اما اکثر مواد اعتیادآور تا 72 ساعت پس از مصرف در ادرار همچنان قابل ‌شناسایی هستند.

مطلب مرتبط: آیا داروی ویاگرا اعتیاد آور است ؟

لازم به ذکر است مصرف سنگین گل و مشتقات ماری جوانا، حشیش، علف و… قادر است تا بیشتر از سه هفته در ادرار مانده و تست اعتیاد به این مواد را مثبت کند.

طریقه بهره گیری از کیت های تشخیص اعتیاد

برای تست کردن کافیست تا یک عدد از این نوار تست یا کیت ‌های تشخیص اعتیاد را داخل میزان مناسبی از نمونه ادرار فرد مورد آزمایش گذاشته و در حدود 15 ثانیه صبر نمایید تا مواد شیمیایی ای که در این نوار تست ‌ها موجود می باشند؛ با ماده مورد آزمایش ترکیب شده و رنگ کیت در نقطه خاصی از آن تغییر می‌ نماید که بواسطه این تغییرات میتوان به وجود یا عدم وجود ماده خاص در بدن فرد پی برد.

طریقه خواندن صحیح نوار تست اعتیاد

لازم به ذکر است در صورتی که در نوار خط، دو خط نمایان گردد؛ تست کاملا منفی بوده؛ اما در صورتی که یک خط بالای خط تست نمایان بشود؛ بدین معنی است که تست مثبت است و در صورتی که یک خط در پایین مشاهده گردید و یا نیز اصلاً هیچ خطی نمایان نگشت؛ می توان گفت که نتیجه تست غیر قابل استناد است

که این مورد نیز می ‌تواند به علت های گوناگونی همچون وجود آب زیاد در نمونه، تاریخ مصرف گذشته بودن نوار تست و یا بهره گیری از ترفند ‌هایی است که موجب می ‌گردد تا جواب تست درست نباشد. در کل ضروری است تا به این نکته توجه کرد که این تست‌‌های خانگی دارای احتمال خطا می باشند اما می ‌توان آنان را به عنوان هشدار جدی در نظر گرفت.

انواع کیت تست اعتیاد

کیت های تست اعتیاد و تداخلات دارویی :

گفتنی است بعضی از مراجعان به کلینیک های ترک اعتیاد، از تدخلات دارویی ای که قادرند در نتیجه تست اختلال ایجاد نمایند بی اطلاع هستند. بهتر است بدانید که بعضی از دارو ها قادرند سبب رخ دادن اختلال در نتیجه آزمایش کیت های تست اعتیاد شوند؛ لذا توصیه می گردد موقع مصرف دارو ظیش از بهره گیری از کیت تشخیص اعتیاد، با پزشک مشورت نمایید.

نتیجه گیری

در این مقاله درباره انواع کیت تست اعتیاد به بحث و گفت و گو پرداختیم. نظر شما در باره این مقاله چیست؟ با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

درباره “انواع کیت تست اعتیاد” بیشتر بخوانید:

1 یک نظر

  1. اسماعیل طباطبایی پاسخ

    مرسی عالی بود دوستتون دارم و به این روند ادامه بدین به جرا ت میشه گفت که انگیزه عالی میده این جملات
    با ارزوی بهترین برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.