عمل زناشویی چیست؟

عمل زناشویی چیست؟

یک ازدواج پایدار و رضایت بخش می تواند منبع مهمی از حمایت عاطفی و ابزاری در طول بزرگسالی باشد و با افزایش رفاه اقتصادی، سلامت روانی و سلامت جسمانی همراه است. برخی از این فواید ظاهری ازدواج ممکن است ناشی از بهبود رفتار های بهداشتی در میان افراد متاهل، مراقبت و نظارت انجام شده توسط همسر، یا انتخاب سالم ‌ترین، شاد ترین و از نظر اقتصادی مطمئن ‌ترین مردان و زنان برای ازدواج پایدار باشد.

اگرچه ماهیت دقیق فرآیند هایی که این نتایج مثبت را ایجاد می کنند به خوبی درک نشده است، ازدواج با مزایای مهمی برای مردم مسن تر همراه است.

کیفیت زندگی زناشویی یکی از جنبه های بسیار مورد مطالعه در روابط زناشویی است که با توجه به ارتباط قوی آن با ثبات اتحادیه های زناشویی تعجب آور نیست. معیار های کیفیت زندگی زناشویی اغلب بر اساس گزارش های سطح شادی یا رضایت از ازدواج است.

دانشمندان علوم اجتماعی زمانی به طور کلی معتقد بودند که کیفیت زناشویی در طول زندگی از یک الگوی U شکل پیروی می کند، در سال های اولیه ازدواج کاهش می یابد و سپس دوباره در میانسالی افزایش می یابد. تصور می شد که این الگو ناشی از کاهش سازگاری همسران در طول زمان یا تغییرات در روابط زناشویی مرتبط با تغییر تقاضا های تربیت فرزند و سایر نقش های اجتماعی در طول زندگی است.

با این حال، شواهد چنین الگویی عمدتا مبتنی بر نمونه های مقطعی بود که به جای نشان دادن تغییر در طول ازدواج های فردی، استنباط می کنند. تجزیه و تحلیل داده های طولی انجام شده در دهه 1990 از این ایده حمایت می کند که کیفیت زناشویی در اوایل ازدواج کاهش می یابد، اما نشان نمی دهد که کیفیت زناشویی دوباره در میانسالی بهبود می یابد. در عوض، این مطالعات نشان می دهد که کیفیت زناشویی در طول سال های بعدی ازدواج نسبتا ثابت باقی می ماند.

آموزش رابطه زناشویی

آموزش رابطه زناشویی

هدف از تلاش‌ های ترویج ازدواج صرفا افزایش تعداد زوج‌ ها نیست، بلکه کمک به زوج ‌ها برای ورود و حفظ ازدواج سالم است. بنابراین، یکی از عناصر مهم این طرح، ارائه آموزش مهارت های ازدواج پس از ازدواج زوجین برای کمک به زوجین در حفظ و بهبود روابط خود است.

آموزش مهارت های زناشویی در بهبود رضایت از رابطه و ارتباط موثر ثابت شده است. به گفته یکی از مقامات، نتیجه تحقیقات نشان داده است که رابطه زناشویی در کاهش پریشانی و انحلال در روابط زوجین، کاهش افسردگی و حفظ رضایت زناشویی در طول سازگاری با والدین موثر بوده است.

یک برنامه زناشویی خوب همچنین به زنان در معرض خطر افسردگی پس از زایمان کمک می کند تا استرس و خطرات ناشی از آن را که ممکن است زمینه ابتلا به چنین افسردگی را تشدید کند، کاهش دهند.

دلایل داشتن درد در اولین رابطه زناشویی چیست؟

دلایل داشتن درد در اولین رابطه زناشویی چیست؟

درد حین مقاربت (دیسپارونیا) به درد یا ناراحتی در ناحیه لبی، واژن یا لگن زن در حین یا بلافاصله پس از مقاربت گفته می شود. واژه دیسپارونیا از زبان یونانی اولیه می آید و معانی آن عبارتند از «مشکل جفت گیری» یا «بد جفت شدن». درد در حین مقاربت در ادبیات پزشکی که به طومار های مصر باستان باز می گردد، توصیف شده است.

امروزه بیشتر علل دیسپارونی را می توان به راحتی کشف و درمان کرد. بسیاری از زنان در اولین قسمت از مقاربت جنسی واژینال کمی درد را تجربه می کنند. تعداد زنانی که در حین مقاربت دچار درد می شوند ناشناخته است زیرا علائم متفاوت است. همچنین، هم پزشکان و هم زنان نمی‌ توانند آزادانه درباره اعمال جنسی صحبت کنند.

مطالعات اخیر نشان می دهد که بیش از بسیاری از زنان دوره های فعلی یا قبلی درد را در طول روابط جنسی گزارش می کنند. کم تر از نیمی از این زنان این درد را با پزشکان خود در میان گذاشتند.

مقاربت دردناک یا رابطه جنسی دردناک می تواند به صورت درد لگن، درد واژن یا درد در ناحیه لب یا فرج در حین رابطه جنسی تجربه شود. درد ممکن است به صورت درد عمیق، درد شدید یا احساس سوزش تجربه شود.

درد هنگام مقاربت یکی از شایع ترین علل مشکلات ناتوانی جنسی است. به نظر می رسد شیوع چنین دردی با گذشت زمان در حال افزایش است. دلایل احتمالی این افزایش آشکار شیوع عبارتند از:

 • تغییرات در رفتار جنسی
 • افزایش فراوانی بیماری های مقاربتی
 • به دلیل نازک شدن و خشکی دیواره های واژن پس از یائسگی، برخی از زنان گزارش می دهند که رابطه جنسی دردناک تر از قبل از یائسگی است.

ولوودینیا وضعیتی است که باعث ایجاد درد مزمن در ناحیه فرج می شود که به علت شناخته شده ای مرتبط نیست. زنان مبتلا به ولوودینیا ممکن است در هنگام مقاربت دچار درد شوند.

سایر شرایطی که می تواند باعث مقاربت دردناک شود عبارتند از:

 • صدمات یا تحریک نشدن واژن به هر دلیل
 • عفونت ها
 • واژینیسموس (اسپاسم عضلانی عضلات دیواره واژن)
 • عفونت ادراری
 • بیماری های پوستی که نواحی تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

مناسب ترین زمان رابطه زناشویی در اسلام

علم راز های بسیاری را در طول سال ها فاش کرده است، اما این یکی ممکن است محرک ترین باشد. به گفته آلیسا ویتی، کارشناس هورمونی، بهترین زمان روز برای رابطه جنسی، حدود ساعت 3 بعد از ظهر است، زیرا در آن زمان است که مردان و زنان بیشترین هماهنگی را دارند.

مدت زمان مناسب رابطه زناشویی

مدت زمان مناسب رابطه زناشویی

میانگین پاسخ‌ های درمانگران محدوده زمان‌ های فعالیت مقاربتی:

 • خیلی کوتاه، از یک تا دو دقیقه
 • کافی و مناسب، از سه تا هفت دقیقه
 • مطلوب، از هفت تا 13 دقیقه
 • خیلی طولانی، از 10 تا 30 دقیقه

تعداد رابطه زناشویی در هفته از نظر اسلام

یک زن و شوهر چقدر باید رابطه جنسی داشته باشند؟ کارشناسانان می گویند یک بار در هفته یک پایه معمول است. این آمار اندکی به سن بستگی دارد: افراد 40 و 50 ساله معمولا در حدود آن خط پایه قرار می گیرند، در حالی که افراد 20 تا 30 ساله معمولا به طور متوسط ​​دو بار در هفته می رسند.

 

درباره “عمل زناشویی ” بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.