آکروفوبیا یا ترس از ارتفاع چیست؟

افراد مبتلا به آکروفوبیا ترس شدیدی از موقعیت هایی دارند که شامل ارتفاعاتی مانند قرار گرفتن در یک ساختمان بلند یا استفاده از نردبان است. مانند سایر فوبیا های خاص، آکروفوبیا با یک درمان روانشناختی به نام مواجهه درمانی قابل درمان است.

آکروفوبیا چیست؟

آکروفوبیا یک وضعیت سلامت روان است که در آن فرد ترس شدید از ارتفاع را تجربه می کند. این یک نوع اختلال اضطرابی است. فرد مبتلا به آکروفوبیا وقتی به قد های بلند فکر می کند یا در ارتفاع قابل توجهی قرار می گیرد، ترس و اضطراب شدیدی را تجربه می کند. آن‌ ها اغلب از موقعیت‌ ها یا مکان ‌هایی که شامل ارتفاع هستند اجتناب می‌کنند.

مقدار مشخصی نگرانی در مورد ارتفاع برای همه افراد عادی است و بیشتر افراد زمانی که در ارتفاع قابل توجهی قرار می گیرند بیش از حد معمول محتاط هستند. بسیاری از ما ممکن است احساس ناراحتی یا کمی لرزان داشته باشیم اگر از ارتفاعی بلند، مثلا از روی پل، به پایین نگاه کنیم.

اما افراد مبتلا به آکروفوبیا هنگامی که با ارتفاعات مواجه می‌ شوند، ترس شدید و غیرمنطقی را تجربه می‌ کنند، از جمله کار های روزمره مانند بالا رفتن از پله‌ ها، ایستادن در نزدیکی بالکن، یا پارک ماشین در یک پارکینگ چند طبقه.

شرایطی که با آکروفوبیا مرتبط است و ممکن است با آن رخ دهد عبارتند از:

 • سرگیجه: سرگیجه واقعی یک وضعیت پزشکی است که باعث احساس چرخش و سرگیجه می شود. آکروفوبیا می تواند احساسات مشابهی را القا کند، اما این سه حالت یکسان نیستند. در صورت مشاهده علائم سرگیجه برای انجام آزمایشات به پزشک مراجعه کنید. آزمایش‌های پزشکی ممکن است شامل آزمایش خون، اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) و تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) باشد که می‌تواند انواع بیماری‌های عصبی را رد کند.
 • Bathmophobia : ترس از شیب ها و پله ها که به آن bathmophobia می گویند، گاهی با آکروفوبیا مرتبط است. در حمام هراسی، ممکن است هنگام مشاهده یک شیب تند وحشت کنید، حتی اگر نیازی به بالا رفتن از آن نداشته باشید. اگرچه بسیاری از افراد مبتلا به حمام هراسی دچار آکروفوبیا هستند، اما اکثر مبتلایان به آکروفوبیا، حمام هراسی را نیز تجربه نمی کنند.
 • Climacophobia : این ترس به bathmophobia مربوط می شود، با این تفاوت که معمولا فقط زمانی رخ می دهد که شما در فکر صعود هستید. اگر از اقلیم هراسی رنج می برید، احتمالاً از دیدن مجموعه ای از پله های شیب دار نمی ترسید تا زمانی که بتوانید با خیال راحت در پایین بمانید. با این حال، اقلیم هراسی ممکن است همراه با آکروفوبیا رخ دهد.
 • ایروفوبیا: این ترس خاص از پرواز است. بسته به شدت ترس خود، ممکن است از فرودگاه ها و هواپیما ها بترسید یا تنها زمانی که در هوا هستید احساس ترس کنید. ایروفوبیا ممکن است گاهی در کنار آکروفوبیا رخ دهد.

آکروفوبیا چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

آکروفوبیا چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

مانند سایر فوبیا ها، آکروفوبیا می تواند هر فردی را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. فوبیای خاص، مانند آکروفوبیا، بیشتر در کودکان ایجاد می شود و در نوجوانان و بزرگسالان جوان آشکار می شود.

افراد مبتلا به آکروفوبیا از چه ارتفاعی می ترسند؟

انواع ارتفاعات یا موقعیت هایی که افراد مبتلا به آکروفوبیا ممکن است از آن ها ترس داشته باشند عبارتند از:

 • بالا رفتن از یک پله.
 • روی نردبان بودن
 • استفاده از پارکینگ چند سطحی
 • روی پل بودن یا عبور از روی آن.
 • سوار شدن بر ترن هوایی
 • ایستادن در نزدیکی بالکن یا بالای ساختمان.
 • نگاه کردن به بیرون از پنجره یک ساختمان بلند.

از آن جایی که انواع فوبیا وجود دارد، تشخیص آن ها کمی چالش برانگیز است. افرادی که آکروفوبیا دارند معمولا از بیش از یک نوع ارتفاع یا مکان بلند می ترسند. فوبیای دیگری نیز وجود دارد که با ترس از موقعیتی که اتفاقا ازتفاع قابل توجهی را شامل می شود مشخص می شود، اما قد جنبه اصلی ترس نیست.

به عنوان مثال، اگر ترس شدیدی از پرواز در هواپیما دارید (که در ارتفاع قابل توجهی اتفاق می افتد) به طور خاص، ممکن است هوافوبیا، ترس از پرواز داشته باشید نه آکروفوبیا. اگر ترس شدیدی را تجربه می کنید که زندگی و تجربیات شما را محدود می کند، مهم است که به مشاور خود مراجعه کنید تا بتوانید تشخیص و درمان مناسب را دریافت کنید.

آکروفوبیا چقدر رایج است؟

آکروفوبیا یکی از رایج ترین فوبیا ها است. تقریبا 3 تا 6 درصد افراد آکروفوبیا دارند.

علائم و نشانه های آکروفوبیا چیست؟

علائم و نشانه های آکروفوبیا چیست؟

علامت اصلی آکروفوبیا احساس اضطراب شدید و ترس از ارتفاع است. برخی از افراد مبتلا به آکروفوبیا از ارتفاعات قابل توجه مانند پل بلند می ترسند در حالی که برخی دیگر از ارتفاعات کوتاه تر مانند قرار گرفتن روی نردبان نیز می ترسند.

علائم روانی

 • احساس ترس و اضطراب شدید هنگام فکر کردن، نگاه کردن یا قرار گرفتن در مکآن های مرتفع.
 • ترس از این که اتفاق منفی در یک مکان مرتفع رخ دهد مانند افتادن یا گرفتار شدن در یک مکان بلند.
 • اگر در مکانی مرتفع هستید، تمایل شدید به فرار دارید.

علائم و نشانه های فیزیکی

 • وقتی به ارتفاع فکر می کنید یا به آن نگاه می کنید، ضربان قلب تند را تجربه می کنید.
 • احساس سرگیجه و سبکی سر هنگام فکر کردن یا نگاه کردن به ارتفاع.
 • لرزیدن.
 • تنگی نفس داشتن.

چه چیزی باعث آکروفوبیا می شود؟

محققان مطمئن نیستند که دقیقا چه چیزی باعث آکروفوبیا می شود. آن ها بر این باورند که داشتن آکروفوبیا می تواند ناشی از نگرانی طبیعی انسان از سقوط از یک مکان بلند و آسیب رساندن به خود باشد. سکون و نگرانی در مورد دردی که ممکن است در اثر افتادن از ارتفاع قابل توجهی تجربه کنید، می تواند به ایجاد آکروفوبیا کمک کند. محققان همچنین فکر می کنند که یک تجربه منفی یا آسیب زا ممکن است به ایجاد آکروفوبیا در فرد کمک کند.

آکروفوبیا چگونه تشخیص داده می شود؟

آکروفوبیا از طریق یک سری سوالات کامل در مورد تاریخچه، تجربیات و علائم فرد تشخیص داده می شود. معمولا برای تشخیص آکروفوبیا باید حداقل به مدت شش ماه ترس و اضطراب دائمی از ارتفاع را تجربه کرده باشید.

مشاور شما احتمالا از معیار های موجود در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5)، انتشاراتی توسط انجمن روان ‌پزشکی آمریکا، برای تشخیص آکروفوبیا استفاده می ‌کند. ارائه دهنده شما همچنین هرگونه بیماری جسمی یا روانی دیگری را که می تواند باعث علائم شما شود را رد می کند.

به طور کلی، فوبیا حداقل چهار معیار برای تشخیص دارد که عبارتند از:

 • ترس شدید و غیرمنطقی: ترس از شی یا موقعیت، پایدار و نامتناسب با سطح مناسبی از ترس است.
 • اضطراب پیش‌ بینی ‌کننده: فردی که فوبیا دارد، تمایل دارد از موقعیت ها یا تجربیاتی که در آینده به موضوع یا موقعیتی که از آن می‌ ترسند درگیر شود از آن وحشت دارند.
 • اجتناب: بسیاری از افرادی که فوبیا دارند به طور فعال از شی یا موقعیت ترسناک اجتناب می کنند. برخی برای اجتناب از چیزی که از آن می ترسند، افراطی رفتار می کنند.
 • فوبیا با فعالیت های روزمره تداخل پیدا می کند: ترسی که فرد تجربه می کند باید زندگی روزمره خود را به نحوی محدود کند تا به عنوان یک فوبیا تشخیص داده شود.

 نقاشی ترس از ارتفاع

چگونه ترس از ارتفاع را از بین ببریم

آیا درمانی برای آکروفوبیا وجود دارد؟ در حال حاضر هیچ درمانی برای آکروفوبیا وجود ندارد، اما مواجهه درمانی، نوعی درمان روانشناختی، در درمان آن موفق است. قرار گرفتن در معرض درمان خط اول درمان برای فوبیای خاص به طور کلی در نظر گرفته می شود.

درمان آکروفوبیا

آکروفوبیا چگونه درمان می شود؟ آکروفوبیا معمولا با درمان روانشناختی (روان درمانی) مانند مواجهه درمانی، درمان مواجهه با واقعیت مجازی و یا درمان شناختی رفتاری قابل درمان است. گاهی اوقات افراد برای مقابله با ترس هنگام شرکت در درمان به دارو هایی نیاز دارند که به طور موقت علائم ترس و اضطراب را تسکین دهند.

 • مواجهه درمانی

مواجهه درمانی شکل رایجی از درمان روانشناختی است که برای درمان فوبیای خاص استفاده می شود. افراد مبتلا به فوبیا معمولا از موقعیت هایی که شامل چیزی است که از آن می ترسند اجتناب می کنند. به همین دلیل، آن ها نمی توانند یاد بگیرند که وقتی با فوبیای خاص خود مواجه می شوند می توانند ترس خود را مدیریت کنند یا اینکه نتایج ترسناک آن ها اغلب اتفاق نمی افتد.

درمانگران و روانشناسان از مواجهه درمانی برای افرادی که فوبیا دارند استفاده می کنند تا به آرامی آن ها را تشویق کنند وارد موقعیت هایی شوند که باعث اضطراب آن ها می شود و سعی کنند در آن موقعیت بمانند تا بتوانند کنار آمدن با آن ها را بیاموزند.

 • درمان مواجهه با واقعیت مجازی (VRET)

مواجهه با واقعیت مجازی نوعی درمان روان ‌شناختی است که از فناوری برای نشان دادن موقعیت ‌های واقعی اما جعلی برای کمک به او برای مقابله با موقعیت ‌های استرس‌ زا و اضطراب ‌زا استفاده می ‌کند. اگر آکروفوبیا دارید، ممکن است از یک هدست واقعیت مجازی (VR)  استفاده کنید که شبیه ‌سازی موقعیت‌ هایی را که شامل ارتفاع می ‌شود به شما نشان می ‌دهد.

به این ترتیب، می ‌توانید به گونه ‌ای در معرض ارتفاعات قرار بگیرید که کاملا ایمن و احساسی باشد، واقعی اما این طور نیست. تحقیقات نشان داده است که درمان مواجهه با واقعیت مجازی در درمان آکروفوبیا موثر است.

CBT نوعی درمان روانشناختی است. از طریق صحبت کردن و پرسیدن سوالات، درمانگر یا روانشناس به شما کمک می کند دیدگاه متفاوتی به دست آورید. در نتیجه، یاد می گیرید که بهتر به استرس و اضطرابی که در مواجهه با چیز هایی که باعث ترس شما می شود، پاسخ دهید و با آن کنار بیایید.

 قرص ترس از ارتفاع

 قرص ترس از ارتفاع

چه دارو هایی برای درمان آکروفوبیا استفاده می شود؟ معمولا از دارو ها برای درمان فوبیای خاص مانند آکروفوبیا استفاده نمی شود. گاهی اوقات افراد مبتلا به آکروفوبیا ممکن است از دارو هایی استفاده کنند تا به طور موقت به آن ها کمک کند تا علائم ترس و اضطراب را برای درمان فوبیا خود در زمانی که تحت درمان روانشناختی قرار می‌ دهند یا در موقعیت ‌هایی که اجتناب ناپذیر است، کاهش دهند.

داروهایی که گاهی برای کمک به درمان آکروفوبیا استفاده می شوند عبارتند از:

 • مسدود کننده های بتا: برخی از بتابلوکر ها برای درمان یا پیشگیری از علائم فیزیکی اضطراب، مانند ضربان قلب سریع استفاده می شوند.
 • آرام‌ بخش‌ ها (بنزودیازپین ‌ها): دارو هایی مانند بنزودیازپین ‌ها که برای کمک به آرامش شما استفاده می‌ شوند، می ‌توانند به طور موقت میزان اضطراب را کاهش دهند.

آکروفوبیا به انگلیسی

Acrophobia

ترس از تاریکی

Nyctophobia یک ترس نامناسب از تاریکی است که می‌ تواند باعث شود فرد فعالیت ‌های خود را محدود کند، از موقعیت ‌های خاص اجتناب کند و در انتظار نبودن نور، اضطراب را تجربه کند.

ترس از آب

Aquaphobia یک ترس غیرمنطقی از آب است که به عنوان یک فوبیا خاص طبقه بندی می شود. فوبیای خاص نوعی اختلال اضطرابی است که باعث ترس مداوم و غیر واقعی می شود که توسط یک شی، شخص، حیوان، فعالیت یا موقعیت ایجاد می شود.

درباره “آکروفوبیا یا ترس از ارتفاع ” بیشتر بخوانید:

1 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *