درمان بین فردی یا IPT چیست؟

درمان بین فردی یا IPT چیست؟

درمان بین فردی (IPT) نوعی روان درمانی کوتاه مدت است که معمولا 12 تا 16 جلسه است و برای درمان افسردگی و سایر شرایط استفاده می شود. همان طور که از نامش پیداست، IPT بر روابط بین فردی و تعاملات اجتماعی شما متمرکز است از جمله این که چقدر از دیگران حمایت می کنید و تاثیر این روابط بر سلامت روان شما.

هنگامی که IPT برای اولین بار توسعه یافت، بسیاری از متخصصان سلامت روان افسردگی را به عنوان مبتنی بر فرد تصور کردند. یعنی افسردگی مبتنی بر محیط فرد در نظر گرفته نمی شد. از سوی دیگر، IPT تشخیص می دهد که روابط یک فرد می تواند تاثیر زیادی بر سلامت روان داشته باشد.

انواع درمان بین فردی

چند سازگاری مختلف از درمان بین فردی وجود دارد که ممکن است با آن ها روبرو شوید، از جمله پویا و فراشناخت.

درمان بین فردی پویا

درمان بین فردی پویا (DIT) گاهی اوقات به عنوان درمان بین فردی روان پویا یا درمان مبتنی بر ذهنیت نامیده می شود. DIT برای کمک به درک بهتر افکار و احساسات خود و همچنین افکار و احساسات دیگران طراحی شده است. به طور کلی شامل 16 جلسه در طول پنج ماه است.

درمان بین فردی فراشناختی

درمان بین فردی فراشناختی (MIT) یک رویکرد یکپارچه برای رسیدگی به اختلالات شخصیتی با بازداری عاطفی برجسته (بازداشتن احساسات شما) یا اجتناب است. یک مطالعه 12 هفته ای نشان داد که شرکت در MIT به کاهش علائم افسردگی و بهبود توانایی شناسایی احساسات کمک می کند. همچنین گاهی اوقات از درمان بین فردی در شکل اصلاح شده زوج درمانی استفاده می شود، مانند زمانی که مشکلات زناشویی به افسردگی کمک می کند.

تکنیک درمان بین فردی (IPT)

از آن جایی که IPT رویکرد بهبود افسردگی را از طریق بهبود روابط اتخاذ می کند، با انجام یک فهرست بین فردی توسط درمانگر آغاز می شود. این فهرست بررسی دقیق روابط مهم شما، چه در حال حاضر و چه در گذشته است. سپس این روابط بر اساس چهار حوزه مشکل اصلی گروه بندی می شوند.

اندوه

افسردگی می تواند در نتیجه از دست دادن یکی از عزیزان رخ دهد. در حالی که گذراندن مراحل غم و اندوه در این نوع شرایط طبیعی است، یک ضرر بزرگ نیز می تواند منجر به غم و اندوه حل نشده شود. این اندوهی است که به تاخیر می افتد (برای مدت طولانی پس از فقدان باقی می ماند)، تحریف می شود یا اندوهی است که ممکن است در آن احساساتی را احساس نکنید؛ اما در عوض علائم دیگری مانند بی خوابی و خستگی مرتبط با افسردگی را تجربه کنید.

اختلاف نقش

اختلافات نقشی زمانی رخ می دهد که شما و افراد مهم زندگی تان انتظارات متفاوتی از رابطه خود داشته باشید. به عنوان مثال اگر احساس می کنید که همسرتان باید محبت بیشتری نشان دهد یا سوالات بیشتری در مورد روز شما بپرسد. عدم ارتباط بین انتظارات و رفتار واقعی می تواند باعث ایجاد احساس افسردگی شود.

انتقال نقش

افسردگی ممکن است در طی دوران زندگی رخ دهد، زمانی که نقش شما تغییر می کند و نمی دانید چگونه با این تغییر کنار بیایید. ازدواج، طلاق، والدین شدن و بازنشستگی همگی نمونه هایی از تغییر نقش هستند.

کمبود های بین فردی

اگر ایجاد و حفظ روابط با کیفیت خوب برای تان دشوار است، IPT می تواند به شناسایی کاستی های بین فردی شما کمک کند. این می تواند شامل هر گونه احساس بی کفایتی باشد، خواه برای شما مشکل باشد که احساسات خود را بیان کنید و سایر احساسات یا باور هایی که مانع از برقراری ارتباط موثر شما می شوند.

درمانگر شما می تواند به شما کمک کند تعیین کنید کدام ناحیه مسئول مشکلات فعلی شماست. سپس درمان به شما کمک می کند تا با این موضوع خاص بین فردی مقابله کنید.

درمان بین فردی به چه مشکلاتی می تواند کمک کند؟

درمان بین فردی به چه مشکلاتی می تواند کمک کند؟

IPT در ابتدا برای درمان کوتاه مدت افسردگی ایجاد شد. با این حال، نشان داده شده است که یک درمان موثر برای تعدادی از شرایط دیگر از جمله:

همچنین ممکن است برای رویارویی با مسائل دلبستگی، غم و اندوه، تنظیم زندگی و انتقال، و تعارضات رابطه مفید باشد.

فواید درمان بین فردی

درمان بین فردی می تواند چندین مزیت مهم داشته باشد، از جمله:

  • بهبود روابط: IPT می تواند به بیماران کمک کند تا بفهمند روابط آن ها چگونه بر زندگی آن ها تاثیر می گذارد. هدف دوگانه است: کمک به بیماران در عملکرد اجتماعی بهتر و کاهش احساسات افسردگی آن ها.
  • کاهش افسردگی: این شکل از روان درمانی مبتنی بر این تصور است که افسردگی در زمینه روابط رخ می دهد. به عبارت دیگر، روابط شما به طور بالقوه می تواند افسردگی شما را افزایش یا کاهش دهد و احساس افسردگی می تواند بر روابط شما تاثیر بگذارد. به این ترتیب، هدف IPT تسکین علائم افسردگی شما با بهبود نحوه تعامل شما با دیگران است.
  • برخلاف برخی از انواع دیگر روان درمانی برای افسردگی، IPT سعی نمی کند به تعارضات درونی شما که ناشی از تجربیات گذشته است بپردازد. در عوض، در درجه اول بر روابط فعلی شما تمرکز می کند، این که چگونه ممکن است بر علائم افسردگی شما تاثیر بگذارد، و روش هایی که می توانید تعاملات خود را برای داشتن وضعیت ذهنی سالم تر بهبود بخشید.

درمان بین فردی تشخیص می دهد که افسردگی همیشه یک مسئله شخصی نیست، بلکه می تواند ناشی از مسائل مربوط به رابطه باشد.

درباره “درمان بین فردی یا IPT ” بیشتر بخوانید:

1 یک نظر

  1. حمید یوسفی پاسخ

    نگاه متفاوت و جذابی بود. کاربردی و تأثیرگذار. کلا «عمل کردن» خاصیت زیادی دارد و معمولا راه‌گشاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.