افسردگی فصلی یا SAD چیست؟

افسردگی فصلی یا SAD چیست؟

اختلال عاطفی فصلی (SAD)  نوعی افسردگی است که به تغییرات فصول مربوط می شود؛ SAD تقریبا در زمان های مشابهی هر سال شروع می شود و پایان می یابد. اگر شما مانند اکثر افراد مبتلا به SAD هستید، علائم شما از پاییز شروع می شود و تا ماه های زمستان ادامه می یابد و انرژی شما را کاهش می دهد و باعث ایجاد احساس بد خلقی می شود.

این علائم اغلب در ماه های بهار و تابستان برطرف می شوند. در موارد کم تر، SAD در بهار یا اوایل تابستان باعث افسردگی می شود و در ماه های پاییز یا زمستان برطرف می شود. برای ثابت نگه داشتن روحیه و انگیزه خود در طول سال اقدامات لازم را انجام دهید.

علائم افسردگی فصلی چگونه است؟

در بیشتر موارد، علائم اختلال عاطفی فصلی در اواخر پاییز یا اوایل زمستان ظاهر می شود و در روز های آفتابی بهار و تابستان از بین می رود. معمولا افراد با الگوی مخالف علائمی دارند که در بهار یا تابستان شروع می شود. در هر صورت، علائم ممکن است خفیف شروع شده و با پیشرفت فصل شدید تر شوند.

علائم و نشانه های SAD ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تقریبا هر روز در اکثر اوقات روز احساس بی ‌حالی، غمگینی یا ناراحتی می ‌کنید.
 • از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که زمانی از آن لذت می بردید.
 • کم انرژی بودن و احساس سستی
 • داشتن مشکلات زیاد خوابیدن
 • تجربه هوس کربوهیدرات، پرخوری و افزایش وزن
 • داشتن مشکل در تمرکز
 • احساس ناامیدی، بی ارزشی یا گناه
 • داشتن افکار عدم تمایل به زندگی

علائم افسردگی فصلی در پاییز زمستان و بهار تابستان

علائم افسردگی فصلی در پاییز و زمستان

علائم خاص SAD شروع زمستان که گاهی اوقات افسردگی زمستانی نامیده می شود، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • پرخوابی
 • اشتها تغییر می کند، به خصوص میل شدید به غذا های پر کربوهیدرات
 • افزایش وزن
 • خستگی یا کم انرژی بودن

علائم افسردگی فصلی در بهار و تابستان

علائم خاص اختلال عاطفی فصلی با شروع تابستان، که گاهی اوقات افسردگی تابستانی نامیده می شود، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مشکل در خواب (بی خوابی)
 • اشتهای ضعیف
 • کاهش وزن
 • آشفتگی یا اضطراب
 • افزایش تحریک پذیری

تغییرات فصلی و اختلال دو قطبی

افراد مبتلا به اختلال دو قطبی در معرض خطر ابتلا به اختلال عاطفی فصلی هستند. در برخی از افراد مبتلا به اختلال، دوره های شیدایی ممکن است به یک فصل خاص مرتبط باشد. به عنوان مثال، بهار و تابستان می تواند علائم شیدایی یا یک نوع کم شدت شیدایی (هیپومانیااضطراب، بی قراری و تحریک پذیری را به همراه داشته باشد. آن ها همچنین ممکن است در طول ماه های پاییز و زمستان افسردگی را تجربه کنند.

 

افسردگی فصلی چقدر طول می کشد

SAD یک اختلال جداگانه در نظر گرفته نمی شود، اما نوعی افسردگی است که با الگوی فصلی عود کننده آن مشخص می شود و علائم آن حدود 4 تا 5 ماه در سال طول می کشد.

راه های پیشگیری از افسردگی فصلی

هیچ راه شناخته شده ای برای جلوگیری از ایجاد اختلال عاطفی فصلی وجود ندارد. با این حال، اگر اقدامات اولیه را برای مدیریت علائم انجام دهید، ممکن است بتوانید در طول زمان از بد تر شدن آن ها جلوگیری کنید. ممکن است بتوانید از تغییرات جدی در سطح خلق و خو، اشتها و انرژی جلوگیری کنید، زیرا می توانید زمان شروع این علائم را پیش بینی کنید.

درمان می تواند به جلوگیری از عوارض کمک کند، به خصوص اگر SAD قبل از بد تر شدن علائم تشخیص داده و درمان شود. برخی افراد شروع درمان را قبل از شروع معمول علائم در پاییز یا زمستان مفید می دانند و سپس درمان را پس از زمانی که علائم معمولا از بین می روند ادامه دهند. سایر افراد برای جلوگیری از بازگشت علائم به درمان مداوم نیاز دارند.

درمان افسردگی فصلی

درمان اختلال عاطفی فصلی ممکن است شامل نور درمانی، روان درمانی و دارو باشد. اگر اختلال دو قطبی دارید، به مشاور خود اطلاع دهید این مهم است که هنگام تجویز نوردرمانی یا یک داروی ضد افسردگی بدانید. هر دو روش درمانی می توانند به طور بالقوه باعث ایجاد یک دوره شیدایی شوند.

نور درمانی

در نور درمانی که فتوتراپی نیز نامیده می شود، شما در فاصله چند فوتی از یک جعبه نور مخصوص می نشینید تا در اولین ساعت پس از بیدار شدن هر روز در معرض نور شدید قرار بگیرید. نور درمانی از نور طبیعی بیرون تقلید می کند و به نظر می رسد باعث تغییر در مواد شیمیایی مغز مرتبط با خلق و خو می شود.

نور درمانی یکی از خط اول درمان برای SAD شروع پاییز است. معمولا از چند روز تا چند هفته شروع به کار می کند و عوارض جانبی بسیار کمی ایجاد می کند. تحقیقات در مورد نور درمانی محدود است، اما به نظر می رسد برای اکثر افراد در تسکین علائم SAD موثر باشد.

افسردگی فصلی در dsm 5

افسردگی فصلی در dsm 5

اختلال عاطفی فصلی نوعی از افسردگی است که با نام های SAD، افسردگی فصلی یا افسردگی زمستانی نیز شناخته می شود. در راهنمای تشخیصی اختلالات روانی (DSM-5)، این اختلال به عنوان یک نوع افسردگی، اختلال افسردگی اساسی با الگوی فصلی شناخته شده است.

 

قرص افسردگی فصلی

دارو های ضد افسردگی سنتی اغلب برای درمان افسردگی فصلی استفاده می شوند. بوپروپیون XL در حال حاضر تنها دارویی است که توسط FDA به طور خاص برای جلوگیری از اپیزود های افسردگی اساسی در افراد مبتلا به SAD تایید شده است. بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که افراد مبتلا به SAD صبح زود بیرون بروند تا نور طبیعی بیشتری دریافت کنند.

 

درباره “افسردگی فصلی یا SAD ” بیشتر بخوانید:

2 یک نظر

 1. شهرام بهشتی پاسخ

  واقعا مفیده تازه اگه عوامل ایجاد تنبلی رو بررسی کنیم دیگه نور علی نور میشه متاسفانه تنبلی توی جامعه ما وکل دنیا توسط استفاده نادرست از فضای مجازی فراگیرشده خیلی سپاسگزارم از خانم حاجی علی خداقوت 👌👌👌🙏🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.