حرمت نفس چیست؟

حرمت نفس چیست؟

احساس حرمت نفس یا عزت نفس یک احساس درونی و ذهنی است که فرد در آن یک باور تقریبا ثابت نسبت به خود دارد و این معیاری دارد مبنا بر ارزش ها و توانمندی های خود است. حرمت نفس مانند یک سنجه ای است که میتواند فرد با ان خود را بسنجد و خود را ارزیابی کند. با سایت علیرضا نیکنام همراه باشید.تمامی انسان ها دارای یک سطحی از عزت نفس هستند و با استفاده از ان می توانند خود را مورد ارزیابی قرار دهند. از نشانه های افراد دارای حرمت نفس بالا میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  •         خود را با ارزش و دوست داشتنی می داند.
  •         همانی است که می خواهد باشد ( از آنچه هست راضی و خشنود است ولی در جهت بهتر شدن تلاش می کند).
  •         بر اساس مقایسه و مسابقه عمل نمی کند،بلکه سعی می کند برای خود خوب باشد نه رکورد دیگران بلکه رکورد خود را بشکند.
  •         در ارتباط با دیگران راحت و بدون اضطراب است و کاری را که می داند درست است بدون ترس و دلهره و تجاوز به حقوق دیگران انجام میدهد.
  •         در عین استقلال و عدم وابستگی ،پذیرای کمک کردن و کمک گرفتن بوده و منت گذاری نمی کند سپاسگزار و قدردان است.
  •         به توانمندی ها و موفقیت خود می بالد و ارج می نهد ولی دچار غرور و تکبر نمیشود.

حرمت نفس چیست؟

اعتماد به نفس به عوامل مختلفی بستگی دارد که بیشتر در کودکی ریشه داشته باشد.برای مثال والدینی که از کودکان انتظاراتی بی جا دارند و همیشه آنها را ملامت می کنند  و باعث سرکوب آنها می شوند احتمال دارد که در آینده باعث شوند که فرزند دارای عزت نفس کمی باشد و خود را همیشه پایین تر از دیگران به شمار می آورد و به دلیل اینکه عزت نفس نقش مستقیم در تصمیم افراد دارد باعث موفقیت و یا شکست این افراد میشود.

3.7/5 - (12 امتیاز)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.