چه نوع رابطه ای باعث حاملگی می شود؟

چه نوع رابطه ای باعث حاملگی می شود؟

چه نوع رابطه ای باعث حاملگی می شود؟ این سوال می تواند دغدغه کثیری از افراد جامعه که قصد بچه دار شدن دارند؛ باشد. برای بارداری سالم و سریع رعایت کردن یکسری موارد نیاز است. در کل باردار شدن نیازمند سلامت باروری مرد و زن و زمان و داشتن پوزیشن مناسب است. طلایی ترین نکته این است که اسپرم ها باید وارد دهانه رحم شوند و با تخمک ها ارتباط بگیرند تا لقاح و فرآیند حاملگی انجام شود. تا آخر این مقاله با علیرضا نیکنام بمانید تا این موضوع را با هم بررسی کنیم.

چه نوع رابطه ای سبب حاملگی می شود

در رابطه جنسی وقتی مردان انزال می شوند؛ همراه مایع منی تعدادی بالغ بر ۳۵۰ الی ۴۰۰ میلیون اسپرم رها و آزاد می شود. برای این که فرآیند حاملگی رخ دهد باید تعدادی از اسپرم ها حرکت کرده و وارد دستگاه تناسلی زنان شوند. طبق تحقیقات دانشمندان یک اسپرم هم برای بارداری زنان کافیست.

چه نوع رابطه ای باعث حاملگی می شود؟

حاملگی چگونه اتفاق می افتد؟

حاملگی یک فرآیند ۵ مرحله ای است که نیازمند حرکت اسپرم ها و رسیدن آنها به تخمک می باشد.. زمانی که مایع منی مرد در داخل واژن زن ریخته می شود؛ اسپرم های منی که دارای اندام های حرکتی سلولی هستند؛ توسط دم خود در داخل واژن شنا می کنند و وارد رحم و لوله فالوپ می شوند؛ البته از هزاران اسپرمی که وارد واژن شده اند تعداد کمی از آنها موفق می شوند به مقصد برسند. حال اگر زن در دوره تخمک گذاری و باروی خود باشد شرایط برای تخمک گذاری فراهم خواهد بود و شانس بارداری و پذیرفتن اسپرم های وارد شده بالا خواهد بود.

چه زمانی برای حامله شدن مناسب است؟

در هر ماه یک هفته طلایی وجود دارد که بدن در آماده ترین شرایط خود قرار دارد با یک محرک کوچیک می تواند حامله شود، که این هفته می تواند در هر فرد متفاوت باشد.

بهترین زمان برای حاملگی یک روز قبل از تخمک گذاری است تا اسپرم هایی که خود را به لوله های رحمی رسانده اند بی جفت نمانند. چون اگر اسپرم به رحم رسیده  باشد اما تخمک باروری برای استقبال از او وجود نداشته باشد؛ احتمال تشکیل نطفه و حاملگی صفر می شود

 

حال این سوال پیش می آید که فرایند تخمک گذاری چه زمانی انجام می شود؟ در جواب این سوال باید گفت که این فرایند حدودا 14 روز بعد از پریود یا یا چرخه ماهانه شکل میگیرد.

طبق تحقیقات انجام شده تخمک گذاری  طبیعی  روز 10 و روز 20 اتفاق می افتد اما بسیاری از زوجین در روز های 11،12 و 13 رابطه جنسی برقرار می کنند.

اسپرم ها تا 5 روز بعد از ورود به رحم زنده می مانند پس احتمال بارداری در هر شرایطی وجود دارد. اما در شرایطی که ذکر شد احتمال بارداری خیلی افزایش می یابد.

مطلب مرتبط: آیا رابطه با همسر روزه را باطل می کند ؟

پوزیشن مناسب در رابطه جنسی برای حاملگی

چه نوع آمیزش و پوزیشنی سبب حاملگی می شود؟

در هر شرایط و پوزیشنی امکان بارداری وجود دارد اما اگر بخواهیم بعضی از آرگومان ها را همچون گرانش در نظر بگیریم در پوزیشن هایی که زن در بالا قرار می گیرد اسپرم ها برای رسیدن به مقصد باید سعی بیشتری بکنند و در این شرایط احتمال عدم رسیدن اسپرم ها به رحم نیز وجود دارد.

بهترین پوزیشن حالتی است که مرد روی زن قرار بگیرد، یک بالش زیر باسن زن باشد و مایعی منی و اسپرم را مستقیما وارد دستگاه تناسلی زن بکند.

شراط مورد نیاز برای بارداری

برای حاملگی سالم باید پدر و مادر سالم باشند و فاکتورهای برای تشکیل نطفه فراهم باشند. شروطی که برای بارداری لازمند عبارتند از:

 • عدم مشکل مرد در انزال طبیعی
 • سالم بودن مایع منی
 • اسپرم های قوی و باردار
 • محیط سالم واژن
 • عدم انسداد لوله های فالوپ
 • تخمک های آماده باروری

هر چه قدر از شرایط ذکر شده کاسته شود به طبع به همان نسبت احتمال بارداری هم کاهش میابد اما باز هم احتمال بارداری وجود دارد و دور از انتظار نیست.

چه نوع رابطه ای باعث حاملگی می شود؟

مطلب مرتبط: داشتن نزدیکی در زمان قاعدگی

تاثیر لذت جنسی در باردار شدن

قبل از تخمک گذاری هورمون هایی ترشح می شود که سبب افزایش میل جنسی می شود شما اگر روزی دید میل جنسیتان افزایش یافته است بدانید که بدنتان برای تخمک گذاری آماده می شود.

لذت جنسی درصد بارداری را افزایش می دهد اما گر لذتی هم نبود نگران نباشید در هر صورت احتمال بارداری وجود دارد.

تاثیر اورگاسم در بارداری

هنگام اورگاسم واژن حالت انقباظی به خود می گیرد که باعث می شود اسپرم ها راحت تر حرکت کنند، همچنین هنگام اورگام محیط واژن قلیایی می شود که این حالت مدت زمان زنده ماندن اسپرم ها را افزایش می دهد.

تاثیر دمای بدن در تخمک گذاری

بدن انسان معمولا دمای ثابتی دارد و در یک بازه خاص متغییر است که کاملا نرمال و استاندارد است، اگر درخانه دماسنج داشته باشید و بتوانید هر روز صبح قبل از انجام کاری دمای بدن خود را اندازه بگیرید عالی می شود.

در زمان تخمک گذاری هورمون هایی به نام پروژسترون در بدن افزایش می باید که سبب افزایش دمای بدن می شود. با مقایسه دمای بدن خود با سایر روز ها می توانید از زمان تخمک گذاریتان باخبر شوید.

تاثیر میزان رابطه جنسی در بارداری

هر چه در طول هفته تعداد رابطه جنسی بیشتری داشته باشید؛ در اینصورت احتمال حاملگی افزایش می یابد. اگر چه ممکن است رابطه زیاد موجب کاهش غلظت مایع منی در مرد شود؛ ولی در کل شانس بارداری با افزایش دفعات رابطه بالا می رود.

تاثیر کم بودن اسپرم ها در بارداری

اگر تعداد اسپرم های مرد از تعداد استاندارد کم بود هیچ نگرانی نیست و در بازه زمانی تخمک گذاری می توانند یک روزدر میان رابطه جنسی برقرار کنند.

حاملگی بدون دخول

این مورد احتمال کمی دارد که طرف بدون دخول حامله شود اما غیر ممکن نیست چون اسپرم ها حالت بالاروندگی دارند می توانند از طریق واژن به رحم برسند و اگر تخمک گذاری هم انجام شده باشد بله احتمال حاملگی وجود دارد. اما درصد آن کم است.

چه نوع رابطه ای باعث حاملگی می شود؟

مطلب مرتبط: رابطه جنسی در زمان بارداری

آیا با یکبار اسپرم امکان بارداری وجود دارد؟

اگر شرایطی همچون زمان و تخمک گذاری و … فراهم باشد بله، حتی یک اسپرم هم برای باردار شدن کافی و مفید است.

چگونه شانس بارداری را افزایش دهیم؟

با رعایت یکسری نکات می توانید احتمال بارداری را افزایش دهید و بچه دار شوید. در ادامه راه های افزایش شانس بارداری را بیان می کنیم:

 • سلامت تخمدان را تقویت کنید

خانم هایی که قصد بارداری دارند باید با یک پزشک زنان و زایمان در ارتباط باشند و در کنار مصرف غذاهای مقوی برای حفظ وزن ایده آل حتما ورزش کنند. همچنین بهتر است در دورانی که قدام به بارداری می کنند از مصرف نوشیدنی های کافئین دار مانند چای و قهوه پرهیز نمایند و به جای آن مصرف مکمل ها و اسید فولیک را تحت تجویز پزشک شروع نمایند تا قدرت باروری آنها افزایش یابد.

 • سلامت اسپرم را تقویت کنید

داشتن اسپرم سالم و قوی مهم ترین عامل باروری در مردان می باشد. مرد با رعایت مواردی ساده می تواند اسپرم های سالمی داشته باشد و به این ترتیب شانس باردار شدن همسرش بیشتر می شود. سبک زندگی سالم و ترک عادت های غلطی مثل مصرف الکل و دخانیات توسط مرد در دوره قبل از بارداری برای رشد اسپرم و افزایش احتمال بارداری موفق بسیار مهم است.

کاهش استرس و داشتن آرامش شانس حاملگی را بالا می برد

 • سبک زندگی و تغذیه سالمی داشته باشید

برای بارداری زن و شوهر نیازمند داشتن یک زندگی سالم و آرام هستند. با کاهش استرس و داشتن آرامش بیشتر احتمال بارداری بالا می رود. برای شروع بهتر است افکار مثبتی داشته باشند و عادات غلط خود را تغییر دهند. اگر چه داشتن رژیم غذایی خاص موجب افزایش شانس باروری نمی شود؛ اما تغذیه سالمی که مواد مغذی مانند کلسیم، پروتئین و آهن مورد نیاز بدن برای بارداری را تامین کند بسیار کمک کننده خواهد بود. در دورانی که در تلاش برای بارداری هستید مصرف کافئین و فست فودها را کاهش دهید و از خوردن ماهی های حاوی جیوه بالا پرهیز نمایید.

 • داروهای جلوگیری از بارداری را در زمان مناسب قطع کنید

تاثیر برخی داروهای ضدبارداری طولانی مدت است و پس از قطع مصرف نیز تا مدتی مانع از بارداری می شوند. لذا حتما برای جلوگیری از بارداری و حفظ آمادگی بدنتان برا بارداری در زمان دلخواه؛ تحت نظر یک متخصص باشید تا در زمان مناسب اقدام به بارداری کنید و نتیجه مطلوبی بگیرید.

مطلب مرتبط: چگونه از قرص های پیشگیری استفاده کنیم؟

 • الگوی مناسبی برای خواب داشته باشید

داشتن استراحت و خواب کافی در دورانی که قصد بارداری دارید بسیار مهم است و در این مدت باید برنامه خواب و بیداری مشخصی داشته باشید. اگر دچار اختلال خواب شده اید حتما با یک مشاور صحبت کنید تا مشکلتان رفع شود.

 • شرایط روحی تان را بهبود دهید

باید بدانید که شرایط روحی زوجین در حین رابطه جنسی اهمیت بسیار زیادی در لقاح موفق و حتی سلامتی نطفه دارد. بنابراین حتما باید در این ایام شرایط روحی پدر و مادر تقویت شود و اگر هر کدام با علائم افسردگی یا اضطراب درگیر هستند؛ آن را رفع نمایند. زمانی که زن به دلیل بیماری روحی تحت درمان با داروهای خاصی باشد؛ مشکلاتی در بارداری خواهد داشت.

 • وزنتان را متعادل کنید

اضافه وزن و داشتن چربی بیش از حد باعث می شود تولید استروژن در بدن زن افزایش یافته و تخمک گذاری مختل شود و شانس بارداری کاهش یابد. البته خانم هایی که بیش از حد لاغر هستند نیز به احتمال زیاد با اختلالات قاعدگی و تخمک گذاری مواجه می شوند و بارداری دشواری خواهند داشت؛ بنابراین حفظ وزن مناسب برای بارداری کمک کننده خواهد بود.

 • قبل از افزایش سن اقدام به بارداری کنید

باید بدانید که افزایش سن تاثیر زیادی روی باروری مرد و زن دارد. چون با افزایش سن؛ کیفیت تخمک و اسپرم کاهش می یابد؛ احتمال باروری زن و مرد کم می شود و در صورت اقدام به بارداری دیرتر به نتیجه می رسند. کاهش قدرت باروری در زنان از 30 سالگی و در مردان از 40 سالگی به صورت تدریجی آغاز می شود.

قرص های محرک تخمک گذاری برای بارداری سریع می باشند

آیا قرصی وجود دارد که سرعت باردار شدن را افزایش دهد؟

بله برای برای افزایش سرعت بارداری قرص های تقویت تخمدان وجود دارند که معمولا برای خانم هایی که تخمدان های ضعیفی دارند تجویز می شود؛ در صورت نیاز پزشک شما برای بارداری سریع این قرص ها را برایتان تجویز خواهد کرد. به هیچ وجه بدون اجازه پزشک برای زودتر باردار شدن این نوع داروها را مصرف نکنید زیرا مصرف خودسرانه قرص های محرک تخمک گذاری؛ ممکن است باعث بروز مشکلاتی مثل کیست تخمدان و مسائل دیگر شوند.

تاثیر دراز کشیدن زن بعد از نزدیکی در سرعت بارداری  چیست؟

توصیه می شود زن بعد از رابطه جنسی و وارد شدن مایع منی در داخل واژن خود به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه به پشت دراز بکشد. در اینصورت احتمال برگشت و خروج منی از واژن کمتر می شود. اما لازم است بدانید که بالا نگه داشتن پاهای زن تاثیری در سرعت حرکت اسپرم ها ندارد و فقط برای جلوگیری از خارج شدن منی ریخته شده در واژن انجام می شود.

مطلب مرتبط: از کجا بفهمم شوهرم اسپرمش ضعیفه یا سالمه؟

نتیجه گیری

حاملگی یک سری آرگومان هایی دارد که باید رعایت شود از جمله زمان تخمک گذاری که بسیار مهم است که هر چه قدر رابطه جنسی در زمان دقیق تری صورت گیرد احتمال حامله شدن هم افزایش می یابد. نظر شما در این باره چیست ؟ با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول درباره حاملگی

ریخته شدن اسپرم روی واژن باکره باعث بارداری می شود ؟

جواب این سوال بله هست اما احتمال خیلی کمی دارد ولی چرا بله است چون اسپرم ها خاصیت حرکت کردن و بالاروندگی را دارند که می توانند وارد واژن شده و به رحم راه پیدا کنند.

برای بارداری حتما باید دخول صورت بگیرد؟

همانطور که در سوال قبلی هم گفته شد احتمال بار دار شدن بدون دخول هم وجود دارد اما احتمال آن کم است. رابطه جنسی اگر در زمان تخمک گذاری انجام شود احتمال بارداری به مقدار زیادی افزایش می یابد.

برای بارداری نیاز به ارضا شدن زن هست؟

خیر نیاز نیست، ارضا شدن فقط احتمال بارداری را افزایش می دهد که اگر ارضا هم نشود باز هم احتمال بارداری وجود دارد.

احتمال حامله شدن دختر باکره وجود دارد؟

بله، وجود دارد اما فقط چند مورد دیده شده که در این شرایط باردار نشده اند اما در کل احتمال بارداری وجود دارد .

 

{
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “FAQPage”,
“mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “ریخته شدن اسپرم روی واژن باکره باعث بارداری می شود ؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “جواب این سوال بله هست اما احتمال خیلی کمی دارد ولی چرا بله است چون اسپرم ها خاصیت حرکت کردن و بالاروندگی را دارند که می توانند وارد واژن شده و به رحم راه پیدا کنند.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “برای بارداری حتما باید دخول صورت بگیرد؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “همانطور که در سوال قبلی هم گفته شد احتمال بار دار شدن بدون دخول هم وجود دارد اما احتمال آن کم است. رابطه جنسی اگر در زمان تخمک گذاری انجام شود احتمال بارداری به مقدار زیادی افزایش می یابد.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “برای بارداری نیاز به ارضا شدن زن هست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “خیر نیاز نیست ، ارضا شدن فقط احتمال بارداری را افزایش می دهد که اگر ارضا هم نشود باز هم احتمال بارداری وجود دارد.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “احتمال حامله شدن دختر باکره وجود دارد؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “بله، وجود دارد اما فقط چند مورد دیده شده که در این شرایط باردار نشده اند اما در کل احتمال بارداری وجود دارد .”
}
}]
}

درباره “چه نوع رابطه ای باعث حاملگی می شود؟” بیشتر بخوانید:

1.9/5 - (82 امتیاز)

3 یک نظر

 1. اسماعیل علیپور پاسخ

  سایت کاملی دارین. همیشه درگیر معنی طرحواره درمانی و انواع طرحواره ها بودم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.